iRozhlas ‚Hlasitá alternativa vůči liberálům.‘ Kontroverzní ekonomický poradce Kremlu Glazjev odchází z funkce

iRozhlas ‚Hlasitá alternativa vůči liberálům.‘ Kontroverzní ekonomický poradce Kremlu Glazjev odchází z funkce

Poradce ruského prezidenta Vladimira Putina pro ekonomiku Sergej Glazjev po sedmi letech opouští Kreml. Byl přesvědčeným stoupencem silnější role státu v ruském hospodářství, napsala v pátek agentura Bloomberg. Proslul též řadou kontroverzních výroků, od nichž se Kreml musel distancovat.

Moskva Sdílet na FacebookuSdílet na TwitteruSdílet na LinkedInTisknoutKopírovat url adresuZkrácená adresaZavřít

Glazjev v minulosti děsil investory svými výzvami k masivnímu utrácení státních prostředků, zbavení se dolarových rezerv či obnovení kontroly kapitálových toků. V Kremlu byl rovněž otevřeným podporovatelem větších státních zásahů do ekonomiky, které podle něj měly zaručit vyšší hospodářský růst.

Putin poprvé mluvil se Zelenským. Telefonovali si kvůli konfliktu na východě Ukrajiny a výměny zajatců

Číst článek

Odcházející poradce podle analytiků vytvářel v Putinově kruhu ekonomických poradců protiváhu přívržencům tržních principů, jako je exministr financí Alexej Kudrin. „Glazjevova role v Kremlu byla zajistit, aby existovala hlasitá alternativa vůči liberálům, aby neměli pocit, že jsou pány finančně-ekonomického sektoru,“ komentoval odchod politolog Andrej Kolesnikov z moskevského centra Carnegie.

Glazjev proslul řadou kontroverzních výroků, které podle serveru Newsru.com mohly být v Kremlu považovány za nežádoucí. V roce 2017 prohlásil, že Rusko se vrátí k hospodářskému růstu, pokud bude žít podle zásad Ježíše Krista. O rok dříve srovnal stav ruské ekonomiky s pacientem stiženým infarktem myokardu. Prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov musel tehdy přispěchat s vysvětlením, že Glazjev sdělil „výlučně svůj úhel pohledu“, který Kreml nesdílí.

iRozhlas ‚Hlasitá alternativa vůči liberálům.‘ Kontroverzní ekonomický poradce Kremlu Glazjev odchází z funkce

Urážky a výhrůžky

Letos v květnu obvinil Glazjev nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že se možná pokusí osídlit Donbas židovskými přistěhovalci a očistit separatistický východ Ukrajiny od etnických Rusů. I v tomto případě se Kreml od výroku distancoval s tím, že poradce vyjádřil svůj osobní názor.

Putin versus mladí liberálové. Jak ruskému vládci vyrostla nová generace nebojácných odpůrců

Číst článek

Kvůli podpoře ruské anexe Krymu se Glazjev ocitl na sankčním seznamu USA a Evropské unie, na Ukrajině je trestně stíhán. Militantní nacionalista proslul nevybíravým slovníkem a urážkami ukrajinských i evropských politiků, exprezidenta Petra Porošenka například označil za „nacistického Frankensteina“. Podle některých analytiků jeho výroky Kreml využíval k nezastřeným výhrůžkám vůči Západu.

Nově bude Glazjev působit ve výkonném orgánu Eurasijského ekonomického svazu (EES), který sdružuje Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Arménii a Kyrgyzstán. V minulosti se již podílel na vytváření celní unie, která vzniku svazu předcházela.

ČTKSdílet na FacebookuSdílet na TwitteruSdílet na LinkedInTisknoutKopírovat url adresuZkrácená adresaZavřít

Tagy: