Indonésie: 300 etnik, 17 000 ostrovů, 270 000 000 obyvatel

Indonésie: 300 etnik, 17 000 ostrovů, 270 000 000 obyvatel

Jak na to

Musí se turista před odjezdem do Indonésie nechat očkovat?

Adéla Metlická Lustyková (indonéská koordinátorka pro český cestovní ruch): Velmi záleží na tom, jakou část Indonésie turista zvolí. V drtivé většině jsou turistické destinace bezpečné. Ale protože její rozloha je skutečně obrovská, samozřejmě najdete i místa mimo turistický ruch, kde na některé nemoci narazíte. Třeba ve vnitrozemí Papuy, kde jsou ještě divoké kmeny domorodců, je vhodné mít s sebou antimalarika. Naproti tomu Jáva, Bali, Florés jsou v podstatě stejně bezpečné jako například Jadran. Nicméně jako všude v tropech, je dobré být očkovaný oproti žloutence obou typů nebo proti břišnímu tyfu, zvláště pokud se chystáte někam na okraj civilizace. Je to stejné, jako třeba v Egyptě.

V Indonésii je šest oficiálních náboženství a mnohonásobně více kulturních odlišností. Každý ostrov má svoji jedinečnou kulturu. Indonésané žijí v míru a relativním pokoji.

V Indonésii objevíme řadu pobřežních i vnitroostrovních ekosystémů, jako jsou korálové pláže, písečné duny, korálové útesy, mangrovové porosty nebo džungle. Není se proto co divit, že turistický ruch v této zemi nebývale stoupá.

"Čeští turisté už dávno nejsou na ostrovech koření, jak Indonésii dříve označovali námořníci, výjimkou," říká Kenssy D. Ekaningsih, velvyslankyně Republiky Indonésie.

Pro mnohé z nás Čechů je váš ostrovní stát místem, které dříve označovali kartografové termínem: "Zde jsou lvi." Jak byste charakterizovala současnou Indonésii?

Kenssy D. Ekaningsih: Indonésie se rozkládá na sedmnácti tisících ostrovech a je domovem pro 270 milionů obyvatel. Většinu tvoří muslimové, ale máme tu ještě dalších pět náboženství a nespočet etnik. Je to z pohledu Evropana opravdu různorodá země. A velká. Pro představu: překrývá tři časová pásma. Ale za současných dnešních technických vymožeností to tak daleko není. Pouze šestnáct hodin letu a mezipřistání. Z Česka k nám je cestování snadné. Na krátkodobý pobyt dostanete turistická víza bez problému hned na letišti. Mimochodem, pokud chcete zůstat déle, na toto vízum můžete v Indonésii pobývat až 60 dnů. I proto je naše ostrovní společenství velice populární destinací pro obyvatele mnoha zemí světa, kteří k nám jezdí za odpočinkem, přírodními krásami i kulturou. Například na nejpopulárnější ostrov Bali.

Z našeho pohledu je šestnáct hodin cesty hodně daleko.

Kenssy D. Ekaningsih: Co se týká počtu turistů od vás, má rok od roku vzrůstající tendenci. Vloni naši zemi navštívilo 29 000 Čechů, což je o 24 % více než v předchozím roce. Letos bychom chtěli překonat 30 000 českých návštěvníků. Zveme všechny, kteří mají v sobě touhu spatřit bohaté přírodní a kulturní bohatství. Můj tým zástupců a také Adéla pravidelně seznamují novináře, zástupce cestovních kanceláří i běžné zájemce s tím, co Indonésie nabízí. Prakticky se dost často o víkendech ani neukážou doma, protože s přednáškami o Indonésii navštěvují všechna větší města. Ještě máme další před sebou. Víme, že Češi patří mezi vášnivé turisty. Proto organizujeme mnoho akcí, abychom naši republiku přiblížili jako ne jednu, ale mnohé úžasné turistické destinace, potencionálním cestovatelům.

Indonésie: 300 etnik, 17 000 ostrovů, 270 000 000 obyvatel

ROZHOVOR: Česká Indonézanka hovoří na letišti Dubai

Když se řekne Indonésie, vybaví se Čechům ostrov Bali.

Kenssy D. Ekaningsih: To je bohužel trochu škoda. Můžeme nabídnout minimálně ještě deset dalších, stejně populárních, ostrovů, které stojí za pozornost. Což je mimochodem i naším současným cílem. V Česku moc známé nejsou, což chceme napravit. My jim říkáme Deset nových Bali a plánujeme je v daleko větší míře představit turistům. Těchto deset nových destinací jsme vybrali v deseti odlišných koutech Indonésie. Patří k nim Mandalika na ostrově Lombok, jávský Borobodur, jezero Toba na Sumatře, nebo také ostrov Sulawesi, tedy dříve Celebes. Tyto destinace začínají být podobně atraktivní jako Bali. Indonésie je totiž unikátní v tom, že každý ostrov má svoji vlastní kulturu, a také bývá úplně odlišný od jiných ostrovů. Opravdu jsme velice rozmanitou a zajímavou zemí. Kulturně i jazykově. Mohu zaručit, že málokde na světě uvidíte a zažijete po stránce přírodních krás či kulturních zážitků to, co u nás.

Mluvíme o zážitcích. Na jaké zážitky lákají turisty vaše destinace?

Kenssy D. Ekaningsih: Kdo si Indonésii opravdu užije, jsou ctitelé moře a vodních sportů. Úžasná je destinace v Papui s názvem Raja Ampat, kde objevíte mnoho korálových útesů a ostrůvků, což je ráj každého potápěče nebo šnorchlaře. Mnozí dokonce tvrdí, že je zdejší podmořský život bohatší než v Rudém moři. Krásné podmořské terény jsou i na Sulawesi. Potápěči také si oblíbili místa, kam čas od času ve velkém množství připlouvají rejnoci manta. Pokud s nimi plavete v moři, je to něco nezapomenutelného.

Úžasný je i rafting na divokých řekách. Ale nejen voda k nám láká turisty. Začíná se u nás ve velkém objevovat horolezectví a treking. Máme totiž mnoho sopek, které lákají cestovatele. Pěší výstup na ně jsou velice oblíbené. Unikátní je sopka Iljen na východní Jávě, na jejímž vrcholku hořímodré plameny. V kráteru a jeho okolí unikají sirné výpary, které při kontaktu se vzduchem způsobují tento efekt. Zvláště v noci je to úžasná až hrozivá podívaná. Někteří trekaři se dokonce odvažují téměř až na dno kráteru. To uvidíte jen u nás a pak až na dalekém chladném Islandu.

NEJVYŠŠÍ HORA: Puncak Jaya neboli Carstenszova pyramida

Na Papui máme pohoří Sudirman s nejvyšší horou země Puncak Jaya s výškou 4884 metrů nad mořem. Mnozí horolezci tvrdí, že je mnohem obtížnější na slezení než sedmitisícovky v Himalájích. Musí se tu totiž vypořádat s tropickým, následně subtropickým, dále mírným a vysokohorským, často zasněženým, pásmem. Když si uvědomíte, že Indonésie leží na rovníku, tak máte jedinečnou podívanou vidět v těchto oblastech zasněženou horu.

Co byste doporučila turistům z kultury?

Kenssy D. Ekaningsih: V Indonésii máme přes tři sta etnických kultur. Každá z nich je naprosto unikátní, proto je zajímavé navštívit vesnice rozprostřené po celé zemi. Památným místem je Borobudur, největší buddhistický chrám na světě, patřící mezi novodobé divy světa. Má statut světové památky UNESCO a pro budhisty znamená něco podobného, jako pro muslimy Mekka. Ještě bych upozornila na památný Prambanan na Jávě, také patřící do seznamu UNESCO a o bójské kultuře se ani nemusím zmiňovat. Bylo o ní natočeno mnoho filmů a napsáno mnoho knih. Balijské tance a hinduistické chrámy jsou také silnou ukázkou ostrovní kultury. A tak dál. V naší zemi je opravdu z čeho vybírat.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Tagy: