Jak skladovat kořenovou zeleninu a kdy je nejlepší ji sklidit

Jak skladovat kořenovou zeleninu a kdy je nejlepší ji sklidit

Článek

Kořenová zelenina je odolná a venku vydrží do konce října nebo začátku listopadu. Podle počasí. K nejotužilejším patří pastinák nebo černý kořen. Červenou řepu ale ze země vyndejte určitě před prvními mrazíky, protože pokud by bulvy namrzly, už je nemůžete skladovat.

Dobré počasí a dost bedýnek

Ke sklizni kořenové zeleniny si – pokud to jde – vyberte hezký a slunečný den. Když je půda suchá, bude se vám lépe pracovat. Navíc, zelenina vytažená „zasucha“ déle vydrží, protože vlhkost by jen podpořila tvorbu plísní a podnítila různé choroby.

Škodí vám na zahradě mšice a padlí? Zažeňte je postřikem

Zahrada v listopadu: Skliďte, ukliďte a zazimujte

Krom zahradnického náčiní, jako je rýč, rycí vidle, motyka, lopatka a nůž, budete potřebovat také dostatek beden, do kterých zeleninu vyskládáte. Pokud ji budete skladovat ve sklípku, přichystejte si i písek.

Pak už sklizni nic nebrání. Motykou nebo rýčem opatrně načechrejte zeminu a vytahujte jeden kořen za druhým. Dávejte pozor. Poškozené kořeny a bulvy se ke skladování nehodí – rychle by chytily plíseň. Proto si ty poškozené dávejte na stranu a spotřebujte je co nejdřív.

Víte, jak doma skladovat potraviny, aby vydržely co nejdéle?

Příprava kořenů na uskladnění

Nať z mrkve, celeru a petržele odkruťte nebo seřízněte nožem, a to zhruba centimetr nad kořenem (kousíček tedy ponechte). U celeru, stejně jako u červené řepy, by mělo zůstat takzvané srdéčko neboli střed, jinak by bulva uvadala.

Čisté, suché, zeminy zbavené a nepoškozené kořeny můžete přichystat na skladování. Pokud máte sklípek, máte vyhráno. Vložte kořeny jeden po druhém do bedny a zasypte pískem tak, aby byl vidět jen vršek kořenů. Kořeny by se v písku neměly dotýkat, aby se mezi nimi nešířila případná plíseň. Do písku můžete dát také zápichy s nápisem, jakou zeleninu kde máte. Bude se vám pak lépe orientovat.

Takto jednoduše můžete uskladnit mrkev, petržel, celer, pastinák, černý kořen, černou ředkev nebo červenou řepu. Pokud takto zeleninu skladujete poprvé, možná bude dobré si část úrody zamrazit anebo zavařit. Pro jistotu.

Čočkový salát s červenou řepou

Karbanátky z červené řepy se sýrem

Nároky kořenové zeleniny

Skladování zeleniny v písku vyžaduje zkušenosti a také dobré podmínky. Sklep musí být tmavý, chladný, dobře odvětrávaný a izolovaný proti mrazu. Musí v něm být tak akorát vlhko a nikdy v něm nesmí mrznout.

Teplota ve sklípku by neměla překročit čtyři stupně celsia. Pokud bude zelenině příliš teplo, začne znovu obrážet, například na petrželi se objeví nová nať. Vlhkost by měla být kolem 85 až 90 procent. Sklep pak občas vyvětrejte, ať vyženete přebytečnou vlhkost nebo choroby. Nezapomeňte, že i ve vlhkém sklepě písek vysychá, a proto ho občas zlehka pokropte vodou. Čas od času zeleninu zkontrolujte a neostýchejte se vyhodit nahnilé kusy.

Podzim voní po bramborách. Sklízejte a skladujte hlízy

Jak skladovat koření? Nejhorší je mít ho po ruce!

Co když nemáte sklep?

Ani bez sklepu se nemusíte vlastní zeleniny vzdávat. K uskladnění můžete použít například prázdný skleník. Dejte ale pozor, aby v něm zelenina nepromrzla. Jako izolační vrstvu použijte zeminu. Zeleninu do ní uložte a překryjte ji silnou netkanou textilií. Na tu pak můžete navršit listí anebo použít bublinkovou fólii, která má skvělé izolační vlastnosti.

A ještě jeden tip. Nať z celeru a petržele nevyhazujte. Omyjte ji, nasekejte, dejte do sáčků a zamrazte. Budete mít tak celou zimu „zelené“ do polévky.

A co dobrého se dá uvařit s kořenové zeleniny? Výborné je minestrone s pastinákem nebo obrácený slaný mrkvový dort.

ynezorPumanzeSaNyknalC
Tagy: