Průvodce Berlínem z ptačí perspektivy - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Průvodce Berlínem z ptačí perspektivy - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Výkladní skříň bývalého Západního Berlína, třída Kurfürstendamm je skryta daleko za parkem Tiergarten, kam jen stěží dohlédnete.

Na fantastickém výhledu z Televizní věže to ale nic nemění. Jen před jednou věcí vás chci varovat. Nechodťe sem večer. Čekal jsem, až se setmí a pokochám se girlandami světel, ale nestálo to za to.

Hlavolamem je, v kterou denní dobu na věž vyrazit. Dopoledne bude slunce svítit západním směrem na všechny nejvýznamnější berlínské budovy. Nebo k večeru jako já a sledovat v západu slunce nekonečný Východní Berlín?

Prohlídku začneme ve směru na západ

Vlevo dole vidíme cihlovou novorenesanční budovu berlínské radnice, zvané Rotes Rathaus. Za ní je nejstarší kostel v Berlíně, Nikolaikirche, postavený ve 13. století. Okolo něj je znovu postavená čtvrť Nikolaiviertel, historické centrum Berlína. Zde stávala první berlínská osada. Volná plocha napravo je Marx-Engels Forum. Za ním vykukuje bývalý Palác Republiky.

Slavnou třídu Unter den Linden, plnou paláců a významných budov, zde máme uprostřed snímku. Až tam, kde se široká třída lomí doprava, je to ještě Karl Liebknecht Strasse. Za ohybem už je to Unter den Linden a směřuje až k Braniborské bráně. Obrovská zelená plocha za ní, to je největší berlínský park Tiergarten. Love Parade mašírovala právě tímto parkem. Zde začíná Západní Berlín. Tiergarten se táhne od Braniborské brány až tam, kde začíná vlastní Západní Berlín s proslavenou třídou Kurfürstendamm, familiérně Ku'damm. Vlevo nahoře vidíme mrakodrapy na Postupimském náměstí. Někde v prostoru mezi Postupimským náměstím a Braniborskou branou bylo Hitlerovo Nové kancléřství a jeho bunkr. Napravo od Braniborské brány je vidět kopule Říšského sněmu.

Dole uprostřed vidíme demolici bývalého socialistického Paláce republiky. Azbestem prolezlá konstrukce se nakládala na lodě, které ji po kanálu Sprévy odvážely pryč. Honeckerova chlouba sloužila ke stranickým sjezdům a zábavným pořadům Ein Kessel Buntes, což mělo být jakési soudružské Las Vegas. Po jeho zbourání (fotka je dva roky stará) zde má znovu vyrůst Městský zámek, zbořený komunisty v roce 1950.

Dole úplně vpravo je hotel Radisson a za ním evangelický berlínský dóm s mohutnou kupolí. Nízká budova za ním v ohybu třídy je Německé historické muzeum. Berlínský dóm už vlastně leží na Muzejním ostrově, je obklopen řekou z obou stran. Muzejním proto, že jsou na něm proslulá berlínská muzea, zde ale vpravo mimo záběr.

Dvě zelené kupole uprostřed fotografie, to je katedrála svaté Hedviky, sídlo berlínského arcibiskupa. Před katedrálou je Bebelplatz, místo, kde nacisté 10. května 1933 veřejně spálili na dvacet tisíc knih.

Na dolním okraji fotografie vyčuhuje špička kostela Mariankirche. Je považován za druhý nejstarší berlínský kostel po Nikolaikirche. Za řekou je vidět Muzejní ostrov s proslaveným muzeem Pergamon. Muzeí je tu celkem pět. Městský vlak S-bahn za ním právě přejíždí řeku.

Pohled směrem na severovýchod. V pravém dolním rohu začíná Alexandr Platz. Karl Liebknecht Strasse míří nahoru směrem na oblíbenou čtvrť Prenzlauer Berg. Tak jako Kreuzberg to byla kdysi zapadlá hraniční čtvrť. Dnes prosperující místo. Najdete zde i Mauerpark, park s kusem bývalé zdi a o kus dál Památník Berlínské zdi.

Alexanderplatz v době, kdy procházel renovací. Vlevo dole je Kašna přátelství mezi národy. Milan Sýkora na Horydoly okomentoval dojem z této socialistické stavby: "Připadá mi hrozně zmatená a nejsem schopný se vyznat v její symbolice. A navíc, něco mi chybí... Není v ní žádná voda." Uprostřed je třída Karla Marxe, ukázka socialistického realismu. Dlouhá dva kilometry s průměrnou šířkou 90 metrů. Kdo si chce udělat představu o tehdejší architektuře, ať zamíří právě sem. Právě zde také začala v červnu 1953 dělnická stávka, která přerostla v krvavé povstání.

Východní Berlín v plné kráse. Otto-Braun-Strasse míří na Prenzlauer Berg. Špička kostelíka uprostřed je kostel svatého Bartoloměje na rohu s Friedenstrasse. V oparu na obzoru se ztrácejí větrné elektrárny.

Průvodce Berlínem z ptačí perspektivy - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Sídlištní výstavba. Zcela nalevo třída Karla Marxe. Vzadu uprostřed červené střechy nejmenší berlínské čtvrti Friedrichshain. Tradiční dělnická čtvrť s nízkými činžemi je nyní oblíbená mezi studenty a umělci. Spolu s Kreuzbergem za řekou tvoří jeden správní celek. Úplně napravo uprostřed jsou vidět klenby Východního nádraží. V letech 1987 až 1998 se jmenovalo Hlavní nádraží a pokud jste cestovali do Berlína vlakem, přijeli jste právě sem. Dnešní Hlavní nádraží leží až nedaleko Říšského sněmu.

Až při prohlížení fotografií jsem zjistil existenci zříceniny na dohled od televizní věže. Jde o Klosterkirche, ruinu františkánského kláštera. Postaven byl v polovině 13. století, v 16. století přestavěn na prestižní gymnázium, kde studoval i zakladatel německého státu Otto von Bismarck. Zničen na konci 2. světové války. Nyní slouží jako výstavní a divadelní prostor. Spréva se zde klikatí a tvoří hranici mezi bývalým Východem a Západem. Na protější straně je blízko u řeky další budova, která vypadá jako kostel se zelenou střechou, ale je to Märkische Museum, muzeum Braniborska a Berlína. Celý komplex z červených cihel byl navržen jako kopie tradičních braniborských staveb. Věž je postavena podle biskupského paláce ve Wittstocku. Směrem doleva se tyčí v zástavbě komíny tepelné elektrárny Heizkraftwerk Mitte. V její staré části sídlí vyhlášený techno klub Tresor. A úplně v pravém dolním rohu je vidět kousíček Rotes Rathaus, berlínské radnice z červených cihel. Kruh se uzavírá.

Na protější straně řeky leží čtvrť Kreuzberg, jedna z nejznámějších v Berlíně. Jedna z nejchudších čtvrtí se postupně proměnila v jedno z berlínských kulturních center. Je známá svou početnou tureckou komunitou a sídlem alternativní kultury.

Dvojitý most spojující Friedrichshain s Kreuzbergem se jmenuje Oberbaumbrücke. Most z roku 1896 se objevil i ve slavném filmu Lola běží o život. Na friedrichshainské straně najdete East Side Gallery, nejdelší úsek zachovalé Berlínské zdi. Za mostem se na vodě vznáší obrovská plastika zvaná Molekulární člověk. Vedle plastiky se rozkládá administrativní komplex Treptowers. Třicetipatrový mrakodrap Alianz se tyčí k nebi jako nejvyšší kancelářská budova v Berlíně. Velká zelená plocha za ním, to už je park Treptow s památníkem sovětských vojáků.

Booking.com

Berlín na HORYDOLY

Průvodce Berlínem z ptačí perspektivy

Kolos z nacistické říše (Haus der Ministerien)

Potsdamer Platz (Postupimské náměstí)

Bourali jsme vesele, zeď betonu, z ocele

Berlínská zeď už 30 let není

Výlet do socialistického Berlína

Kupole nad Berlínem

Retro je v kursu

Jeden okamžik v Německu

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Tagy: