Ďáblova prdel v České Kanadě - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Ďáblova prdel v České Kanadě - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele. Bez vlastního snímku odtud odejde jen málokdo.

"Přírodní park Česká Kanada se roztodivnými skalními formacemi jen hemží. K vidění je zde také Kamenný stůl, Ďáblův chléb a řada dalších solitérních kamenů. Některým z nich je někdy přisuzována i rituální minulost. Ďáblova prdel je však asi nejznámější. A právě nyní, v kulise s barvami si hrajícího podzimního slunce, je zážitek z těchto míst mimořádně koncentrovaný. Přesvědčit se o tom může každý," uvádí ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Petr Soukup.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ SKÁLY NAJDETE ZDE: Kraj kamenů u Petrovic

Ráz zdejší krajiny je jako stvořený k pěším a cyklistickým výletům, návštěvě památek a toulkám přírodou. Při pěším výletu k Ďáblově prdeli v lesích u rybníka Zvůle by žádný z návštěvníků rozhodně neměl vynechat nedalekou rozhlednu U Jakuba, přímo v srdci České Kanady, na Havlově hoře v nadmořské výšce 680 metrů. V současné době je otevřená pouze o víkendech.

Z Jakuba i Landštejnaje vidět až do Rakouska

"Nevšední zážitek spojený s vyhlídkou do okolí na překrásnou přírodu plnou lesů, rybníků a četných vodních toků by si neměl nikdo při návštěvě Jindřichohradecka nechat ujít. Rozhledna u Jakuba skýtá úžasný výhled na přírodní park, obec Valtínov, ale i na Dačice a Český Rudolec se zámkem Malá Hluboká. Na horizontu je dobře vidět zejména výrazný vrchol Javořice s mohutným vysílačem a spatřit je možné také rozhledny na Oslednici, Křemešníku a Mařence. Při ideálních podmínkách je dobře vidět i rakouský Schneeberg," konstatuje produktová manažerka turistické oblasti Česká Kanada Kateřina Brůžková.

Rozhledna U Jakuba připomíná svým tvarem tužku. S výškou stožáru 40,7 metru je rozhledna nejvyšší vyhlídkovou stavbou z dřevěných lepených profilů a druhou největší dřevěnou stavbou tohoto typu v České republice. V okolí rozhledny se nachází kaskády rybníků, retenčních nádrží a zajímavé soliterní kameny. Mezi ty nejznámější patří už zmíněná Ďáblova prdel u Terezína, kam vede jedna z nově vybudovaných naučných stezek.

Přímo hříchem by bylo vynechat výstup na hrad Landštejn. Ten byl vybudován na počátku 13. století zřejmě moravskými Přemyslovci jako opěrný bod území na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska. Svým pojetím dvou věží propojených palácem, představuje ojedinělý komplex svého druhu v Čechách a je jedním ze tří dochovaných románských hradů u nás.

Ďáblova prdel v České Kanadě - Horydoly.cz - Outdoor Generation

"Horní část vyšší věže je upravena jako vyhlídková, odkud se otevírá pohled na hluboké lesy České Kanady či hladinu landštejnské vodní nádrže. Vidět je také Staré Město pod Landštejnem a území sousedního Rakouska. Na Landštejn je možné jít i skvělou, byť trochu delší, procházkou od Ďáblovy prdele a od Zvůle. Právě tato cesta nabízí celou řadu zajímavých skalních útvarů," dodává Kateřina Brůžková.

Návštěvníci s dětmi by podle ní neměli vynechat návštěvu ZOO Na Hrádečku, domácí ZOO Bejčkův mlýn ve Slavonicích nebo o víkendech a nepříznivém počasí muzeum veteránů v Nové Bystřici.

Booking.com

Turistický magnet Česká Kanada

V České Kanadě je možné navštívit města s bohatou historií, nahlédnout za brány hradu Landštejn, zámku Červená Lhota, zámku Dačice a Jindřichova Hradce či vystoupat na některou z městských věží.

Česká Kanada, to je také nádherná příroda, která přímo vybízí k objevování. Fascinující krajinné scenérie si lze vychutnat z vlaku jezdícího na úzkokolejce, pěšky nebo z cyklistického sedla. Celá oblast je protkána hustou sítí turistických stezek a cyklotras. Každý podzim ude vodáci sjáždějí Hamerský potok.

REKREAČNÍ BĚH: Zaběhněte do Kanady

V České Kanadě je také zhruba třicítka originálních muzeí a galerií s různým tematickým zaměřením. Mezi světově významné expozice se řadí Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka a expozice Městského muzea v Dačicích věnovaná první kostce cukru na světě. V Nové Bystřici má své sídlo největší muzeum amerických automobilových veteránů v Čechách.

INFO: Jižní Čechy a Česká Kanada

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Tagy: