Bezděz: pevný hrad a svatý klášter - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Bezděz: pevný hrad a svatý klášter - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Později byl různými panovníky zastavován a prodáván, až skončil po Bílé hoře v rukou Albrechta z Valdštejna, který sice během pár let vybudoval v severních a východních Čechách hospodářské impérium, ale hrad nechal přestavět na klášter.

Nakonec Bezděz získal Klub československých turistů a po něm socialistický stát, z jejichž péče se hrad stále vzpamatovává.

Vidíme Prahu i hory

Za vidění stojí rozhled z věže, odkud je možno pozorovat bývalý sovětské vojenský prostor Ralsko, ale také České středohoří, Český ráj, Lužické hory a Polabí. Za dobré podzimní viditelnosti je možné spatřit i paneláky pražských sídlišť.

Nejcennější částí hradu je půvabná gotická kaple archanděla Michaela.

Bezděz: pevný hrad a svatý klášter - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Pěšky nebo na kole

Do vsi Bezděz pod hrad lze přijet osobním autem i autobusem, ale daleko zajímavější je pěší nebo cyklistická túra. Hrad ční jako dvouvrcholový soliter do dálky a postupně se přibližuje.

UBYTOVÁNÍ: Chaty, chalupy, roubenky, apartmány a penziony v Českém ráji

Klasická čtyřicetikilometrová trasa vede po červené turistické značce z Mělníka. Dá se projet na trekingovém kole, ale vhodnější je horské kolo. Většina cesty sice vede po silnicích, ale zbytek je po písčitých cestách.

Druhá větev červené značky vede osm kilometrů z Doks. Horské kolo umožňuje přijet i lesem a cestami-necestami z Mimoně, Kuřívod a Mnichova Hradiště.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Hrady a zámky na Horydoly

Andělská horaBardo (Polsko)Bělá pod BezdězemBerštejnBezdězBormio (Itálie)Budyšín/Bautzen (Německo)Carcassonne (Francie)Čachtice (Slovensko) a Čachtická paní (Slovensko) DěvínDobříšDrachenfels (Německo)Ehrenberg Reutte (Rakousko)Eilean Donan (Skotsko)Eltz (Německo)FalkenburkFalkenstein (Rakousko)Firmian - Sigmundskron (Itálie)HazmburkHerštejn StarýHořoviceChillon (Švýcarsko)ChyšeChoustníkJezeříKácovKadaňKamenice nad LipouKlenováKostelec nad Černými lesyKostelní BřízaKostomlatyKošťálovKrakovecKřivoklátKunětická horaKuřivodyLedniceLeontýnský zámečekLíšnoLužanyMoritzburg (Německo)Mydlovar / KostomlatyNeuschwanstein a Hohenschwangau (Německo)Nottingham (Anglie)Nový hrad KunraticeNymburkPeckaPísekPražský hradProtivínPřimdaRábíRadomierzyce (Polsko)RalskoReutte (Rakousko) Skokloster (Švédsko)Staatz (Rakousko)SychrovSionSpišský hrad (Slovensko)ŠvihovTetínTorre del Giove (Itálie)Tower (Anglie)Trenčín (Slovensko)Vadstena (Švédsko)Valdek 1 a Valdek 2ZásadkaZbiroh 1 a Zbiroh 2Zborov (Slovensko)Žebrák

Kláštery a kostely

Altenburg: barokní kosmos benediktinů (Rakousko)Hrušková: Svatý Mikuláš pod Krudumem Cheb: kostel svatého Mikuláše a AlžbětyChlum svaté Máří: Nanebevzetí Panny MarieKlášter HradištěLeštiny: evanjelický artikulárny kostol (Slovensko)Levý Hradec: kostelík svatého KlimentaMünchenreuth (Německo)Oberndorf: Stille Nacht (Rakousko)Pivoň: klášter augustiniánůPlasy: cisterciácký klášterPraha: rotunda svatého VáclavaStará Boleslav: kostel svatého VáclavaŘím: basilika svatého Petra (Vatikán)Tachov: SvětceWaldsassen: Nacistická freska v kapli u Münchenreuth (Německo)

Tagy: