Podzimní výlet na Zbiroh - Horydoly.cz - Outdoor Generation
Doprava
Městečko Zbiroh leží na rychlíkové železniční trati Praha - Beroun - Plzeň. Z nádraží v Kařezu je to na náměstí šest kilometrů. Další kilometr chůze do kopce po červené nebo zelené značce nás dovede k hradu. Do Zbiroha lze přijet také autem či autobusem po dálnici. Parkoviště je kousek od zámecké brány.
V roce 1469 byla v hradní kapli vyhlášena církevní klatba na krále Jiřího z Poděbrad.
V roce 1621 po bitvě na Bílé hoře zde byli vězněni čeští pánové, kteří později přišli na Staroměstském náměstí o hlavy.
Slavné české rody
Zbiroh patřil během staletí nejslavnějším českým rodům Drslaviců, Rožmberků a Kolowratů. Po Kolowratech přišli Šternberkové, Lobkowicové a také sám císař Rudolf II.
První písemná zmínka o hradě pochází z roku 1230. Je ovšem velmi pravděpodobné, že kamenný hrad Zbiroh stál již okolo roku 1150 a možná ještě dříve. Napovídá tomu neobvyklá strážní věž typu bergfrit. Tímto způsobem se stavělo především v dalekém Sasku.
Nejhlubší a nejtvrdší studna
Kromě staré věže je největší zajímavostí Zbiroha studna. Její hloubka 152 metrů ji řadí mezi nejhlubší středověké studny v Evropě. Při tom je ražena v jednom z nejtvrdších nerostů buližníku.
Pověst říká, že je spojená tajnou chodbou s kilometr vzdáleným rybníkem Flusárem. Hydrologové chodbu nenašli, ale odhadují, že vody rybníku a studny jsou propojené.
A ještě jedna pověst se ke Zbirohu váže. Je to jedna z lokalit, kde by mohla být ukryta Jantarová komnata, kterou Němci ukradli za druhé světové války v Rusku.
Novodobá historie je pestrá
V roce 1868 byl Zbiroh spíš zámkem než obranným hradem. V té době ho koupil železářský a železniční podnikatel baron Bethel Henry Strousberg. Razantně jej přestavěl během let 1869–70. Předhradí bylo nově postaveno v novorenesančním stylu berlínským architektem Augustem Orthem.
Baron Strousberg však brzy zkrachoval a zámek byl věřiteli vydrancován. Dokonce byly některé jeho části, například oranžerie, rozebrány a odvezeny.
V roce 1879 prázdný zámek koupili Colloredo-Mansfeldové, v jejichž držení byl až do roku 1945. Bydleli zde však jen občas. Zato malíř Alfons Mucha s rodinou obýval celé patro ve východním křídle v letech 1912 až 1928. Ve velkém sálu namaloval slavnou a kontroverzní Slovanskou epopej.
V letech 1943–1945 byl zámek sídlem štábu německých vojsk SS. Po roce 1945 se do něho nastěhovala Československá lidová armáda. Komunističtí vojáci pod sovětským velením ho opustili až v roce 1991. Poté byl předán městu Zbiroh a to jej prodalo současnému majiteli Gastro Žofin.
Čtěte o dalším výletu: Zbiroh a tajemný zámek
HOROLEZECTVÍ Ztracená skalka u Zbiroha
Zobrazit místo Turistika na větší mapě
Hrady a zámky na Horydoly
Andělská horaBělá pod BezdězemBerštejnBezdězBormio (Itálie)Budyšín/Bautzen (Německo)Carcassonne (Francie)DěvínEilean Donan (Skotsko)FalkenburkFalkenstein (Rakousko)Firmian (Itálie)Herštejn StarýHořoviceChillon (Švýcarsko)ChoustníkKadaňKamenice nad LipouKostelec nad Černými lesyKostelní BřízaKlenováKošťálovKřivoklátKuřivodyLeontýnský zámečekLíšnoLužanyNeuschwanstein a Hohenschwangau (Německo)Nottingham (Anglie)Nový hrad KunraticePeckaPísekPřimdaRabíRalskoSkokloster (Švédsko)Staatz (Rakousko)SychrovSionSvětceTetínTower (Anglie)Vadstena (Švédsko)Valdek 1Valdek 2Zbiroh 1 a Zbiroh 2Zborov (Slovensko)