Adventní tipy: Nad Betlémem vyšla hvězda a další dobré zprávy ze Svitavska
Výstavy Vánoce z depozitáře a Zima napříč výtvarným uměnímKDY: do 16. lednaKDE: Městské muzeum a galerie Polička
Vydejte se 140 let zpátky, do doby, kdy předkové z Musejního spolku Palacký pořádali první výstavy a to právě v tomto vánočním čase. Pod vánočním stromem najdete opravdu velké dárky – vitríny – a v nich něco na sebe, něco do kuchyně, něco na hraní, leccos pro kutily a od kutilů, knížky ke čtení i památky na Bohuslava Martinů. Poličské muzeum si pro letošní rok připravilo hned dvě vánoční výstavy. První s názvem VÁNOCE Z DEPOZITÁŘE je o věcech darovaných, o jejich prvním životě v domácnosti i druhém životě v muzeu a galerii. Nejen děti si budou moci rozbalit opravdu velké dárky, kde najdou knížky ke čtení, něco na sebe, něco na hraní, něco do kuchyně, leccos pro kutily i od kutilů. Při pohledu na třpytivou sbírku Horáckého skla nebo malované skříně si návštěvník uvědomí krásu řemeslně zpracovaných výrobků. V podrobném kalendáři událostí zjistí, jaké radosti i strasti muzeum provázely od jeho založení 6. 11. 1881. Výstava je doplněna fotogalerií starostů spolku i ředitelů muzea, mezi nimiž čestné místo patří Ing. Františku Bukáčkovi.
„Zatímco našinec se o Vánocích těší na věci nové a jak se říká, dělá jim doma místo, kurátor v muzeu či galerii čeká, že ho někdo obdaruje předměty starými. A tak přijímá dary a nakupuje sbírky, které dokumentují celkový obraz o slavné i každodenní minulosti Poličky a okolí. Naše výstava přibližuje život sbírek ve stálých expozicích i na výstavách či rozmanitou práci muzejních pracovníků,“ uvádí kurátorka výstavy a etnografka muzea Stanislava Cafourková. „Muzeum výstavou zároveň připomíná 140. výročí svého trvání. Už naši předkové z Musejního spolku Palacký v 80. letech 19. století totiž pořádali první výstavy právě o Vánocích a právě v tehdejší chlapecké škole, nynější budově muzea. A tak se vlastně vracíme k muzejním kořenům. Co všechno se za tu dlouhou dobu změnilo třeba právě ve velkém výstavním sále, kde se instalace nachází, můžete díky fotografiím porovnat přímo na místě“, dodává.
Druhá výstava s názvem ZIMA NAPŘÍČ VÝTVARNÝM UMĚNÍM je průřezem sbírkou výtvarného umění se spojujícím motivem zimy. Rozdělena je do tří celků, a to Svatá rodina v dílech starých mistrů, Krajináři Vysočiny a Moderní umění. „Námět zimy je pro malířství Vysočiny velmi typický. Akademičtí malíři se ztvárňování zákoutí zdejší krajiny a venkova zhostili mistrným způsobem. V nesčetných odstínech zachytili zdejší drsnou krajinu pod příkrovy zmrzlého sněhu, nebo při oblíbeném jarním tání. Jedním z cenných exponátů výstavy je působivý obraz svaté rodiny s názvem Klanění pastýřů, na kterém lze obdivovat hru světla a stínů typickou pro barokní malířství. Některé z vystavených obrazů znají návštěvníci ze stálé expozice v městské galerii, mnohé naopak spatřují denní světlo na výstavách jen ojediněle,“ uvádí kunsthistorik muzea David Junek.
Vstupné je kombinací výstavVánoce z depozitáře a Zima napříč výtvarným uměním: dospělí 80 Kč; děti, studenti, důchodci 40 Kč; rodinné vstupné 160 Kč.
Betlémy v chrámu KDY: 27. a 28. prosince KDE: chrám Nalezení svatého Kříže, Litomyšl
Skleněný Betlém Jiřího Pačinka je instalován v piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže v Litomyšli, kde bude prezentován v rámci výstavy betlémů (vernisáž v sobotu od 15 hodin). Byl vytvořen v období loňského Adventu a je volně inspirován dřevěným votivním betlémem kunratického kostela Povýšení svatého Kříže. Ten kunratičtí farníci pořídili v roce 1918 z Tyrolska a vy si ho můžete prohlédnout v Křišťálovém chrámu až do konce tohoto roku. K vidění ale budou i další betlémy - z všemožných materiálů - papír, keramika, šustí, sklo- do krásného prostředí piaristického chrámu. Vstupné dobrovolné.
Hrad Svojanov a kouzlo Vánoc KDY: do 19. prosince o víkendech KDE: Svojanov u Poličky
Hrad Svojanov se zahalí do vánočního kouzla, pro návštěvníky budou připravené adventní prohlídky, a to v období od 27. listopadu do 19. prosince - vždy o víkendech bude hrad otevřen od 10 do 17 hodin. V letošním roce návštěvníci zavítají do gotických prostor hradu, které budou vyzdobené tradičními adventními a vánočními dekoracemi. Prohlídky budou navíc doplněné povídáním o dobových vánočních zvycích.
Nad Betlémem vyšla hvězda KDY: od 28. listopadu do 16. ledna KDE: Městské muzeum a galerie Svitavy
V roce 1223 svatý František z Assisi postavil první betlém, čímž založil tradici přetrvávající až do dnešních dnů. Navazuje na ní rovněž svitavské muzeum, které tím zároveň připomíná, že Svitavy byly v minulosti nazývány městem betlémů. Na první adventní neděli, tedy 28. 11. 2021, bude proto otevřena tradiční výstava Nad Betlémem vyšla hvězda, která nabízí betlémský příběh ztvárněný v mnoha podobách. V letošním roce bude jádrem celé výstavy sbírka Martina a Jakuba Sochorových, kteří sbírají historické betlémy a rovněž vyřezávají své vlastní. Otec a syn Sochorovi jsou dokonce nositeli ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje. Rodinnou sbírku začal budovat Bohuslav Sochor, který betlémy každoročně vystavoval ve svém domě ve Dvoře Králové nad Labem. Do sbírky patří i práce řezbáře Jana Merty z Hradce Králové. Vnuk Bohuslava Sochora a Jana Merty, Jakub Sochor, byl betlémy obklopen od dětství, každoročně sledoval jejich stavbu u dědy Bohuslava i práci dědy Jana při vyřezávání figurek. Sám vytvořil několik betlémů a později požádal svého otce Martina Sochora, zda by mu nepomohl uvést figurky do pohybu. Vytvořili několik pohyblivých betlémů a oba pracují také na dalších nemechanických betlémech. Na výstavě Nad Betlémem vyšla hvězda se můžete těšit například na Novopacký betlém ze závěru 19. století, několik králických betlémů, krušnohorské vánoční pyramidy, betlémy mechanické, slaměné, cínové, skleněné, keramické, porcelánové či papírové. Vystaveny budou také kuriozity jako betlémy umístěné do skořápky vlašského a lískového oříšku nebo betlém vyřezaný do třešňové pecky. Část výstavy bude věnovaná dřevěným mechanismům, které si zájemci mohou rozpohybovat kličkou, či tzv. kolíčky, které jednoduchým způsobem názorně demonstrují princip fungování pohyblivých betlémů. Sbírku rodiny Sochorových doplní čtyřmetrový betlém prosečského řezbáře Jiřího Brunclíka, podobně rozsáhlý soubor Jaroslava Škrance z Rohozné a některé další z muzejních sbírek. Muzeum je otevřeno: ÚT - PÁ 9–12 a 13-17 hod.; SO - NE 13–17 hodin.
Betlémská herna KDY: od 28. listopadu KDE: Regionální muzeum Litomyšl
Víte, jak se správně staví betlém? Na které straně u jesliček obvykle stojí Marie a na které Josef? Kdo jsou to darovníčci, kolik je králů a z které strany přicházejí k Ježíškovi? Jestli si nejste jisti, tak právě pro vás bude v Regionálním muzeu v Litomyšli v adventním a vánočním čase připraven podstavec, dáliny, jednotlivé figury a postupy, jak si betlém postavit. Pro malé návštěvníky bude připravený jednoduchý pracovní list, zkoušení lidových zvyků a výtvarné tvoření betlémových figur. V papírové podobě je betlém připraven k zakoupení na pokladně muzea.
Pardubicko
Vánoce na zámkuKDY: od 28. listopaduKDE: Zámek Pardubice
Na velkém nádvoří pardubického zámku se rozzáří vánoční strom a na návštěvníky budou čekat fotokoutky v podobě historických vánočních pohlednic. Pro děti přichystalo Východočeské muzeum v Pardubicích Ježíškovu cestu – putování s úkoly, při kterých účastníci poznají, kdo nosí dárky jinde na světě. Na malém nádvoří bude svítit druhý stromeček – ten mohou děti samy dozdobit, pokud si z domu přinesou vlastnoručně vyrobenou ozdobu. „Naše plány na advent byly původně rozsáhlejší. Část programu jsme omezili nebo zrušili, ale i tak snad zůstane dost aktivit, které zvládneme při dodržování aktuálních opatření zorganizovat,“ konstatoval ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Prosíme ale návštěvníky, aby sledovali naše webové stránky nebo sociální sítě, kde zveřejňujeme aktuální informace,“ upozornil Libánek.
Věci vyprávějí
Vánoční koutek s ukázkou tradic a výzdoby, jaká byla běžná v 50. letech minulého století, rozšířil výstavu Věci vyprávějí – 140 let pardubického muzea. „Kromě nazdobeného stromečku a sváteční tabule, jaké mívaly naše babičky a dědečkové, jsme vystavili i dva orlickoústecké betlémy Jiřího Knapovského – vánoční a tříkrálový,“ prozradil ředitel. Výstava Věci vyprávějí, která trvá do konce roku, bude hostit také vánoční dílny pro děti a jejich rodiče. Konat se budou 11. a 15. prosince od 14 do 17 hodin.
O nedělích valy až do večera
O adventních nedělích muzeum rozšíří otevírací dobu zámeckých valů. Pokud nebude námraza, zůstanou otevřené až do šesti hodin večer. Ostatní dny se zavírají už ve čtyři hodiny.
Štědrovečerní muzejní noc
Na Štědrý večer by se brány muzea měly tradičně otevřít úderem půl desáté a návštěvníci by měli mít možnost zdarma nahlédnout do kaple Tří králů, historické expozice Pardubice – příběh města, výstav Věci vyprávějí a Život ve věčné tmě i vystoupat na zámeckou věž. Otevřeno bude do půlnoci.
Sladké Vánoce se ruší, ale návštěvníci dostanou "dárek"
Předvánoční čas měly na zámku ozdobit 4. prosince i Sladké Vánoce. „Bohužel aktuální protiepidemická opatření nám neumožňují akci uspořádat. Moc nás to mrzí a rozhodli jsme se to návštěvníkům alespoň částečně vynahradit – v sobotu 4. prosince bude vstup do výstavy Věci vyprávějí a jejího vánočního koutku zdarma,“ oznámil ředitel.
Změny otevírací doby muzea o svátcích: 25. 12. 2021 – otevřeno od 13 do 18 hodin; 26. 12. 2021 – otevřeno od 10 do 18 hodin; 31. 12. 2021 – otevřeno od 10 do 15 hodin; 1. 1. 2021 – otevřeno od 13 do 18 hodin
Výstava České tradice od podzimu do zimyKDY: do 31. prosinceKDE: Mázhaus, Pardubice
V podzemí pod výstavním prostorem Mázhaus na Pernštýnském náměstí v Pardubicích najdete výstavu, která nese jméno „České tradice od podzimu do zimy, … i na čerty dojde“. Jak už název napovídá malý i velcí návštěvníci si připomenou české podzimní a zimní tradice. Pomyslné putování zvyky a pranostikami začíná pouštěním draků, následuje svátek Dušičky, podzimní posvícení, nakládaní kyselého zelí a dalších pochutin. Příchod zimních tradic předznamenává příjezd sv. Martina, pokračuje sv. Mikuláš s čerty, také zimní radovánky a štědrovečerní večeře. Na závěr je připraveno peklo s listinou hříchů. Výstavní prostor Mázhaus je pro širokou veřejnost otevřen od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Jednotné vstupné činí 40 Kč.
Advent s vůní perníkuKDY: 28. listopadu - 23. prosinceKDE: Pardubice
Na Advent s vůní perníku se mohou těšit obyvatelé i návštěvníci Pardubic. Nezaměnitelná vůně tohoto lahodného pečiva, které je s městem neodmyslitelně spjaté, se letos bude linout od perníkářů, cukrářů, pekařů i kavárníků od první adventní neděle. Po celý předvánoční čas tak bude možné do místních cukráren a kaváren chodit ochutnávat perníkové speciality. V nabídce nebude chybět žitný perník, perníkový cheesecake, rumové perníčky a mnoho dalších perníkových dezertů, z nápojů pak káva a horká čokoláda s perníkovým kořením nebo perníkovým likérem. Infocentrum Pardubice letos spustilo nový web, kde budou označeny všechny zapojené kavárny a kde bude také možné dozvědět se něco o historii tohoto sladkého voňavého pečiva. Všechny zapojené kavárny poznáte i podle označení „Advent s vůní perníku“ vylepeného na vstupních dveřích provozoven. Více informací naleznete na www.ipardubice.cz nebo na www.adventsvuniperniku.cz.
Vánoční trolejbus v pardubických ulicíchKDY: od 26. listopaduKDE: Pardubice
Již potřetí vyjíždí do pardubických ulic vánočně nasvícený trolejbus a stává se tak již tradiční součástí vánoční výzdoby města. Nasazení tohoto vozidla načasoval dopravní podnik s termínem rozsvícením vánočních stromků v jednotlivých obvodech. Jezdit bude postupně na všech trolejbusových linkách jako běžný spoj. Informacek provozu vánočního trolejbusu najdou cestující na facebooku dopravního podniku. Svézt se můžete až do Tří králů.
Chrudimsko
Vánoce na Veselém KopciKDY: 27. listopadu – 5. prosinceKDE: Veselý Kopec
V Muzeu v přírodě Vysočina začne v sobotu 27. listopadu program Vánoce na Veselém Kopci. Slavnostně vyzdobené roubenky tentokrát přiblíží tradiční obyčeje zimního období od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Návštěvníci se například dozví, jak vypadalo pohoštění pro přadleny, jaké dárky mohly děti před sto dvaceti lety nalézt v mikulášské nadílce, ale také, co nesmělo chybět na štědrovečerním stole a na co se dříve děti nejvíce těšily. S ohledem na panující situaci muselo muzeum z letošního doprovodného programu vypustit předvádění výroby vánočních předmětů v objektech. O víkendech atmosféru zpestří hudební vystoupení. Vánoční výstava na Veselém Kopci bude otevřena do 5. 12. denně (i v pondělí 30. 11.) od 9 do 16 hodin.
Výstava Vánoce ve světěKDY: do 19. lednaKDE: Regionání muzeum Chrudim
Na letošní vánoční období si Regionální muzeum v Chrudimi připravilo pro návštěvníky výstavu s názvem Vánoce ve světě. Na výstavě se seznámíte s tím, jak slaví vánoční svátky lidé ve více než 30 zemích světa. Zjistíte, jaké dodržují zvyky, kdo jim nosí dárky a další zajímavosti o postavách spjatých s Vánocemi. Nejen pro děti jsou připraveny veselé scény s postavami, které o Vánocích nosí dárky v různých částech světa. Na výstavě objevíte také množství betlémů především z Latinské Ameriky, Afriky a Evropy. Tyto neobvyklé cizokrajné betlémy jsou zapůjčeny od sběratelek Jindry Buksové a Jarmily Haldové. Svým vyhotovením a exotikou Vás jistě překvapí betlémy z Afriky – Ugandy, Tanzanie, Burkiny Faso, Keni, Madagaskaru – a převážně keramické betlémy z Mexika, Peru, Bolívie a dalších zemí. Biblické příběhy v těchto betlémech jsou přizpůsobeny místnímu životu a zvyklostem. Zastoupení však mají i evropské země. Ve vestibulu budovy muzea objevíte rozměrný betlém s panenkami v krojích evropských národů, zhotovených Blankou Kampovou. Kromě atmosféry cizokrajných Vánoc se budete moci inspirovat i recepty na netradiční sváteční pokrmy. Výstava Vánoce ve světě potrvá do 9. ledna. Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 12:30 do 17 hodin.
Vánoce v BetléměKDY: od 8. prosince do 2. lednaKDE: Hlinsko
Rozsvícené roubenky s vánoční atmosférou si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Výstava Betlém vánoční bude otevřená od 8. prosince do 2. ledna. Těšit se můžete na vánočně vyzdobené roubenky a betlémy lidových tvůrců. Nechybí mechanický betlém s postavičkami různých řemeslníků, zajímavý betlém pašijový či betlémy zhotovené ze slámy, papíru a těsta. Do 23. prosince je otevřeno od úterý do neděle od 8:30 do 16 hodin.
Otevírací doba památkové rezervace Betlém během vánoční výstavy: do 23. prosince: út–ne od 8.30 do 16.00 hodin; 24.–25. prosince: ZAVŘENO; 26. prosince: od 13.00 do 16.00 hodin; 27. prosince: ZAVŘENO; 28.–30. prosince: út–čt od 8.30 do 16.00 hodin; 31. prosince: pá od 8.30 do 13.00 hodin; 1. ledna: ZAVŘENO; 2. ledna: ne od 13.00 do 16.00 hodinpolední přestávka vždy od 12.00 do 12.30 hodin
Andělské Vánoce KDY: do 12. prosince KDE: Heřmanův Městec
Místní skupina KDU-ČSL Heřmanův Městec ve spolupráci s městskou organizací SPOKUL HM pořádá v Židovském dvojdomku v Heřmanově Městci 16. výstavu betlémů nazvanou "Andělské Vánoce". Bude zahájena vernisáží v sobotu 27. listopadu ve 14 hodin. Potrvá do do 12. 12. a bude otevřena denně od 9 do 17 hodin.