Kdy se zateplení domu a bytu vyplatí? - Měšec.cz

Kdy se zateplení domu a bytu vyplatí? - Měšec.cz

V posledním období velmi frekventované téma – rekonstrukce panelových domů a jejich zateplení. Není se čemu divit, vždyť v České republice existuje zhruba 1,2 mil. bytů v panelových domech a odhaduje se, že pouze okolo 20 % z nich prošlo rekonstrukcí. Z toho důvodu problematika zajímá velkou část veřejnosti, která se snaží získat informace z nejrůznějších stran. Na to, co taková rekonstrukce obnáší, jak bychom měli postupovat při úvahách o rekonstrukci?

Kdy má smysl rekonstruovat?

Výstavba panelových domů u nás probíhala od 60. let minulého století a hlavním kritériem byly nízké náklady a rychlost. Tomu odpovídá i dnešní stav těchto domů, jejichž věk ve většině případů dosahuje více než třiceti let. To, co mají tyto domy společné, je jejich omšelost, zchátralost a šedivost. Ovšem i z paneláku lze vytvořit kulturní a energeticky příznivé prostředí, což ostatně dokazují nově zrekonstruované paneláky velkých měst.

A dle čeho se rozhodovat? Fouká-li vítr a vy to vidíte na záclonách, o průvanu obecně ani nemluvě, při chladnějším počasí topení nestačí vytápět obytné prostory a účty za otop neustále rostou, jde o jasné signály. Obecně se tepelné ztráty pohybují u oken až 30 %, u zdiva 25 – 35 %, střechou se přijde o 10 %, podlahou 10–15 %. Samozřejmě zde platí, že čím je rekonstrukce komplexnější, tím jsou úspory vyšší. Vhodné je nechat si zpracovat energetický audit, který vyčíslí konkrétní hodnoty. Další téma: Stát dotuje ekologické bydlení. Máte šanci na podporu?

Na ceně neušetříte, na spotřebě ano

V jakých řádech se úspory pohybují ukazuje následující příklad sedmipodlažního panelového domu ze 70. let (6 nadzemních a 1 podzemní podlaží).

Spotřeba a platby za vytápění celého objektu vč. DPH

Kdy se zateplení domu a bytu vyplatí? - Měšec.cz

200620072008
Platba vč. DPH153790143393182962
Spotřeba tepla GJ/rok584486476

Tabulka výše znázorňuje spotřebu tepla a platby za vytápění celého domu v jednotlivých letech. Je zde velmi dobře vidět, že dům meziročně snížil spotřebu mezi roky 2006 a 2007, což bylo způsobeno výměnou oken za plastová s izolačním dvojsklem.

V roce 2008 se spotřeba ještě mírně snížila, ale díky zvýšení cen došlo k nárůstu plateb o téměř 40 tis. Kč. Provede-li se zateplení pláště domu a suterénu, udělá se nová střecha a vymění vstupní sestava, uspoří se okolo 169 GJ/rok, což při dnešních cenách činí okolo 67 500 Kč ročně.

Dvacetiletá návratnost může odradit

Rekonstrukce však něco stojí. V uvedeném příkladu se návratnost pohybuje okolo 23,5 roku, ale je hodně důležité zdůraznit, že do této návratnosti není započtena inflace ani zvyšování cen energií. To znamená, že ve finále se návratnost může pohybovat okolo 17–18 let s tím, že životnost takové rekonstrukce je počítána na 30 let.

Některé domy pojímají rekonstrukci opravdu komplexně a při té příležitosti nejen zateplí dům, vymění okna, ale zrekonstruují současně i interiéry domu, lodžie včetně zábradlí, případně i výtahy. Toto všechno si musíte ujasnit nejlépe na začátku. V průběhu prací některé kroky samozřejmě lze měnit, ale může to způsobit zbytečné komplikace či zdržení, radí Miroslav Feřtr, jednatel společnosti Holborn Group, která se na komplexní rekonstrukce specializuje. Máme zkušenosti, že bytová družstva či společenství vlastníků jednotek nejčastěji financují nejen zateplení fasády, ale při té příležitosti mění i okna nebo nechají postavit nový výtah, říká pro server Měšec.cz Martin Halfar z brněnské poradenské společnosti, která se specializuje na úvěrování družstevního bydlení. Další téma: Zelené bydlení má zelenou.

Obecně se dají rozlišit dvě etapy: tzv. předvýrobní část, kam spadá zajištění projektové dokumentace, zajištění energetického auditu včetně Průkazu energetické náročnosti budovy (v rozsahu potřebném pro účely dotačního programu PANEL), a etapu vlastní revitalizace, kam můžeme zařadit zateplení a sanaci obvodového pláště a všechny další kroky.

Průměrná doba rekonstrukce se pohybuje podle náročnosti a klimatických podmínek v rozmezí 2 – 3 měsíce.Velmi často jsou zmiňovány dotace na rekonstrukce, ale některým družstvům se nechce čekat na dotace a raději si vše hradí samy.

Katalog realit online

Ilustrační foto, zdroj: scx.hu

Úvěrování zateplení znamená přejít k jedné bance se vším všudy

Banky se už nebojí úvěrovat majitele panelových domů, kteří je chtějí zvelebit. Mají k tomu docela dobrý důvod: pokud je složení družstevníků dobré a nemá neplatiče, banka má téměř stoprocentní jistotu, že úvěr bude splacen a zároveň získá loajálního klienta. Nikdo totiž nechce přijít o střechu nad hlavou a zvláště samostatná družstva nebo jednotky vlastníků úvěr na dům berou jako svoji věc, která má vždy prioritu.

Průměrná výše úvěru na rekonstrukci panelového domu se pohybuje okolo 2,3 milionů korun. Tyto úvěry běžně poskytujeme, ale zároveň chceme, aby takto zaúvěrovaný klient začal s námi bankovat a používal nás jako hlavní transakční banku. To je naše podmínka, vysvětluje pracovník pobočky ČSOB na Hollarově ulici v Ostravě s tím, že samotné schválení úvěru trvá zhruba týden a banka čeká zhruba tři měsíce na převedení všech plateb na nový účet. Více: Jak na stavební spoření pro právnické osoby?

Kvalitu poznáte podle referencí

Mezi časté obavy vlastníků domů patří, jak si vybrat kvalitního dodavatele. Přitom rada je snadná, stačí si pročíst na webových stránkách firmy reference nebo trošku „zagůglovat“. Podle toho poznáte, s jakými projekty má firma zkušenost. Zda realizovala projekt podobného typu, či např. má praxi s vámi požadovanou rekonstrukcí interiérů nebo lodžií apod. Samozřejmě si také můžete nechat doložit názory těch, kteří již rekonstrukci absolvovali, a ověřit si tak, jak byli s danou firmou spokojeni. Současně bych dbal na používané materiály, délku záruční doby a související služby.

Tagy: