Na rekonstrukci po tornádu dostanou lidé až dva miliony, pomoci by mohly i peníze z unijního fondu solidarity
Nejsilnější tornádo v historii Česka si ve čtvrtek vyžádalo nejméně pět obětí. Živel za sebou mezi Břeclaví a Hodonínem nechal pět set metrů širokou a 26 kilometrů dlouhou stopu. Vláda se na pomoc obcím chystá uvolnit 420 milionů korun. Na opravu poničených domů by mohli lidé dostat dotaci až dva miliony, další tři si pak mohou vzít na úvěr od státu. Pomoc v Událostech, komentářích popisovaly ministryně Alena Schillerová (za ANO) a Jana Maláčová (ČSSD).
Události, komentáře: Ministryně Schillerová a Maláčová o pomoci po zásahu tornádem
Ministryně financí by chtěla rychle vyčíslit škody po čtvrtečních bouřkách. „Chceme žádat o peníze z fondu solidarity Evropské unie, podmínkou je, abychom měli vyčíslenou škodu a byla velkého rozsahu,“ uvádí Schillerová. Pro zisk dotace je podle ní potřeba, aby se celkově blížila dvanácti miliardám.
„Od rána jsme v pěti postižených obcích zřídili mobilní úřady práce, začali jsme vyplácet mimořádnou okamžitou pomoc jako dávku pro lidi v hmotné nouzi, která může být až 58 tisíc a dnes už jsme 35 takových žádostí na místě v hotovosti vyplatili,“ popisuje ministryně práce a sociálních věcí Maláčová.
Očekává, že po prvotním šoku zasažených lidí se budou žádosti o hmotnou pomoc v sobotu zvyšovat. Přes víkend chce Maláčová zvážit zavedení kurzarbeitu pro postižené firmy v regionu. Na obnovu zničeného bydlení by lidi mohli od státu získat až pět milionů korun. To považuje Schillerová za zásadní opatření. Podnikatelé budou mít úlevu na daních.
Podpora by měla být kombinací dotace a úvěru. „Občané budou moci požádat o nenávratnou dotaci na rekonstrukci až do výše dvou milionů korun a k tomu budou moci požádat o úvěr s jedním procentem na dobu třiceti let,“ říká Schillerová.
Dostálová bude vyplňovat dotace na místě
Přímo na místě v zasažených obcích by pak tuto podporu měla v příštím týdnu administrovat i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), jejíž resort se na programu podílí také. Reálně Schillerová předpokládá, že po vyplnění žádosti v příštím týdnu by se k lidem mohly peníze dostat v řádu dnů.
Do té doby, než si lidé budou moci opravit vlastní bydlení, mohou dle Maláčové využít dávku v hmotné nouzi například na úhradu ubytování v okolních obcích. „Pokud někdo odjel k příbuzným, může si zajít i standardně na úřad práce v Hodoníně nebo Břeclavi a v pondělí bude přístupný od sedmi od rána, to je alternativa k mobilním úředníkům,“ přibližuje Maláčová.
Strop pro dotace podle Schillerové zatím není, bude záležet na vyčíslení škod a ministryně chce v rozpočtu hledat další možnosti, kde peníze pro zasažené vzít. Dar by měly lidem poskytnout i Lesy ČR, ať už formou materiálu na výstavbu nebo stotisícového daru.
Zvažuje se také, že by se lidem provizorně postavily obytné buňky, aby mohli žít přímo ve své obci. „Budu na vládě navrhovat, aby se pro krizové řízení pro Jihomoravský kraj vyčlenila částka z rozpočtové rezervy deset milionů korun,“ říká Schillerová. Po konzultaci s jihomoravským hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL) by mohla peníze i navýšit.
Autorsobzdroj: ČT24Vydáno podDomácíTornádo na MoravěJihomoravský krajRegionyUdálosti komentářeAlena SchillerováANOJana MaláčováČSSDKlára DostálováDotaceTornádoBřeclavHodonínBouřkyRekonstrukceHruškyMoravská Nová VesLužiceMikulčiceEvropská unieLesy České republikyJan GrolichKDU-ČSL