Smutný osud Paláce Svět: „Hrabalova“ památka dál chátrá, stavební úřad je bezmocný

Smutný osud Paláce Svět: „Hrabalova“ památka dál chátrá, stavební úřad je bezmocný

V paláci býval automat Svět, který Hrabal navštěvoval, a odehrává se zde děj v několika jeho knihách. Dům vznikl ve 30. letech 20. století a nyní řadu let chátrá. Podle Šalka nechal majitel loni opravit část fasády a okna, která však jsou oproti původním širší. „Žádný další stavební ruch kolem stavby se nekoná,“ uvedl.

Únosy, vydírání, loupeže i vražda: Za noc jsme vydělali i 300 tisíc! říká David Berdych

Z hlediska stavebního úřadu stavba neohrožuje okolí a stavební úřad Prahy 8 je tak podle mluvčího nyní bezmocný. Památkáři mají stále platné podmínky pro opravu vnitřku budovy, na kterých trvají. O obnově paláce se mluvilo již v roce 2006, kdy radnice schválila studii rekonstrukce. Od té doby se však oprava nijak výrazně neposunula a radnice majiteli v minulosti mimo jiné udělila pokutu.

Naopak obnovy se dočká Palmovka, kde vznikne nové náměstí. V minulosti zde byl vyzdoben na Hrabalovu počest výstup z metra do ulice Na Hrázi, kde bydlel. Právě v severní části dnešního autobusového nádraží stály domy včetně toho, kde spisovatel bydlel a psal.

Smutný osud Paláce Svět: „Hrabalova“ památka dál chátrá, stavební úřad je bezmocný

Z kontejneru v Řepích trčely nohy! Muž (†26) se zasekl, na místě zemřel

Na Palmovce vznikne při rekonstrukci na místě autobusového nádraží nový blok domů. V něm budou jak komerční prostory, tak byty. Součástí bude obchodní pasáž, která propojí ulici Na Žertvách s ulicí Na Hrázi. V domě budou i restaurace s předzahrádkami. Pro obyvatele vzniknou takzvané pobytové plochy, kde budou moci trávit volný čas. Vysázeno bude nové stromořadí a umístěna zde bude rovněž jabloň, která kdysi rostla také na dvoře domu, kde Hrabal bydlel.

Tržiště

Vznikne plácek s herními prvky nebo mlhoviště a další vodní prvky. Prostor bude také pro tržiště. Zachovány zůstanou všechny tramvajové tratě i část autobusových linek, konkrétně elektrobusy či trolejbusy. Současné budovy autobusového nádraží budou zbourány. Součástí bude připomínka spisovatele, a to drobnými úpravami, nikoliv sochou či pomníkem. Současně s tím vznikne sbírka povídek předních českých autorů, které budou vycházet z Hrabalova odkazu.

Proměna náměstí by mohla být hotova v roce 2025. Stavba by měla vyjít na 80 milionů korun. Architekti nyní projektují dokumentaci pro stavební povolení, což jim bude trvat zhruba rok a půl.

Hrabal se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor nevšedního pozorovacího talentu a strhujícího vypravěčského stylu. Za života byl vedle Milana Kundery světově nejznámějším českým prozaikem. Inspirací mu bylo prostředí a lidé, které důvěrně znal - lidé často ze „spodních“ pater společnosti, kteří se cítili být vyloučeni či byli „jiní“.

Videodélka: 21:32.04

PALMOVKA TEĎ! - Územní studie Youtube Palmovka TEĎ

Fotogalerie33fotografiíNájemnice Paláce Svět Hana Varcabová ukazuje stav domu.2.6.2018Autor: Blesk – Ladislav Křivan, archiv
Tagy: