Ostravské ghetto Bedřiška jako nové bydlení? Zájemců je více než domků

Ostravské ghetto Bedřiška jako nové bydlení? Zájemců je více než domků

Z gheta oblíbená adresa. Město Ostrava chce změnit tvář Bedřišky. Za 472 milionů

Provozovatelka taneční a sportovní akademie TSA Ostrava plánuje v někdejší hornické osadě na Hulvákách bydlet se dvěma syny, školákem Michaelem a dospělým Lukášem. „Starší je stavař, takže přiloží ruku k dílu,“ nechává se slyšet Katarin Žabenská s tím, že děti volbu místa také schvalují.

Veřejnost má přitom Bedřisku spojenou se sociálně slabšími lidmi i jejich „životním stylem“.

A zároveň i obrovským úsilím o zachování a další rozvoj této lokality – který se díky tahounce zdejší komunity Evě Lehotské a soudržnosti sousedů zdá velmi reálný. Už nehrozí vystěhovávání ani bourání.

„Tohle má potenciál!“ vyslovuje i Katarin své přesvědčení. Lokalitu, kde dnes není naprosto žádná občanská vybavenost, vybírá právě proto, že má vesnickou atmosféru.

Vyloučená lokalita? V Bedřišce v Ostravě jede kultura, chtějí založit i družstvo

Každý tu zná každého (budoucí nájemnice se sousedům představí na společném setkání v neděli) a lidi většinou drží pospolu.

Ostravské ghetto Bedřiška jako nové bydlení? Zájemců je více než domků

„Nájem necelých osm tisíc s vodou. Asi o dva tisíce méně, než za panelákový byt,“ konstatuje Katarin. Domy v osadě jsou majetkem obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Přičemž jeho bývalé vedení tu zanechává stopu v podobě opravy několika z nich… dá-li se to říci o nátěrech a novém linoleu?

OBRAZEM: Betlémy, zvyky, tradice - výstava na Slezskoostravském hradě

„Já mám starý dosluhující kotel na pevná paliva, vedle ale zůstaly ještě kamínka Petry na dříví, jak z padesátých let,“ poznamenává Katarin. Domek chce dvoupokojový plus kuchyňský kout a časem přidat i místnost na půdě. Venku je třeba zbourat chátrající garáž, kultivovat a oplotit pozemek.

„Předpokládám, že bych tady mohla i zestárnout,“ uvádí Katarin o Bedřišce. Termín přestěhování z Rychvaldu, kde se syny žije, teď podle ní závisí zejména na rychlosti předělání domu k trvalému a obvyklému standardu odpovídajícímu bydlení. Věří též v proměnu lokality v atraktivní vesničku.

Kytička pro dceru... Ostravané uctili památku obětí šíleného střelce

Což podle starosty obvodu Patrika Hujduse nemusí být utopie: „O bydlení na Bedřišce je skutečně zájem. Lékaři, zdravotní sestřičky, podnikatelé, i ti se nám hlásí.“ Vlnu zájmu vyvolává totiž informace o budoucnosti této osady včetně výstavby nových domů. A lepším spojením s okolním světem.

„Bohužel ne všichni z nových žadatelů ovšem chtějí bydlet v těch původních domcích. Ty sice byly před časem opraveny, ale zatím nedosahují potřebné úrovně pro některé skupiny obyvatel, čemuž rozumím,“ vzkazuje starosta. Další opravy chystá na Bedřišce jak obvod, tak i město Ostrava.

Tagy: