Ostravské ghetto Bedřiška jako nové bydlení? Zájemců je více než domků

Ostravské ghetto Bedřiška jako nové bydlení? Zájemců je více než domků

Ostravské ghetto Bedřiška jako nové bydlení? Zájemců je více než domků

Z gheta oblíbená adresa. Město Ostrava chce změnit tvář Bedřišky. Za 472 milionů

Provozovatelka taneční a sportovní akademie TSA Ostrava plánuje v někdejší hornické osadě na Hulvákách bydlet se dvěma syny, školákem Michaelem a dospělým Lukášem. „Starší je stavař, takže přiloží ruku k dílu,“ nechává se slyšet Katarin Žabenská s tím, že děti volbu místa také schvalují.

Veřejnost má přitom Bedřisku spojenou se sociálně slabšími lidmi i jejich „životním stylem“.

A zároveň i obrovským úsilím o zachování a další rozvoj této lokality – který se díky tahounce zdejší komunity Evě Lehotské a soudržnosti sousedů zdá velmi reálný. Už nehrozí vystěhovávání ani bourání.

„Tohle má potenciál!“ vyslovuje i Katarin své přesvědčení. Lokalitu, kde dnes není naprosto žádná občanská vybavenost, vybírá právě proto, že má vesnickou atmosféru.

Vyloučená lokalita? V Bedřišce v Ostravě jede kultura, chtějí založit i družstvo

Každý tu zná každého (budoucí nájemnice se sousedům představí na společném setkání v neděli) a lidi většinou drží pospolu.

Ostravské ghetto Bedřiška jako nové bydlení? Zájemců je více než domků

„Nájem necelých osm tisíc s vodou. Asi o dva tisíce méně, než za panelákový byt,“ konstatuje Katarin. Domy v osadě jsou majetkem obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Přičemž jeho bývalé vedení tu zanechává stopu v podobě opravy několika z nich… dá-li se to říci o nátěrech a novém linoleu?

OBRAZEM: Betlémy, zvyky, tradice - výstava na Slezskoostravském hradě

„Já mám starý dosluhující kotel na pevná paliva, vedle ale zůstaly ještě kamínka Petry na dříví, jak z padesátých let,“ poznamenává Katarin. Domek chce dvoupokojový plus kuchyňský kout a časem přidat i místnost na půdě. Venku je třeba zbourat chátrající garáž, kultivovat a oplotit pozemek.

„Předpokládám, že bych tady mohla i zestárnout,“ uvádí Katarin o Bedřišce. Termín přestěhování z Rychvaldu, kde se syny žije, teď podle ní závisí zejména na rychlosti předělání domu k trvalému a obvyklému standardu odpovídajícímu bydlení. Věří též v proměnu lokality v atraktivní vesničku.

Kytička pro dceru... Ostravané uctili památku obětí šíleného střelce

Což podle starosty obvodu Patrika Hujduse nemusí být utopie: „O bydlení na Bedřišce je skutečně zájem. Lékaři, zdravotní sestřičky, podnikatelé, i ti se nám hlásí.“ Vlnu zájmu vyvolává totiž informace o budoucnosti této osady včetně výstavby nových domů. A lepším spojením s okolním světem.

„Bohužel ne všichni z nových žadatelů ovšem chtějí bydlet v těch původních domcích. Ty sice byly před časem opraveny, ale zatím nedosahují potřebné úrovně pro některé skupiny obyvatel, čemuž rozumím,“ vzkazuje starosta. Další opravy chystá na Bedřišce jak obvod, tak i město Ostrava.

Tagy: