Tajemná tvrz Hanička. Pevnost měla být protiatomovým krytem

Tajemná tvrz Hanička. Pevnost měla být protiatomovým krytem

Tajemná tvrz Hanička. Pevnost měla být protiatomovým krytem

Německé ostřelování

Během války německé dělostřelectvo postřelovalo čtyři ze šesti objektů tvrze a zkoušelo zde nově vyvinuté střely Röchling.

„Ve vstupní hale je k vidění originál i pěkně provedená replika podkaliberní střely Röchling pro kanon ráže 150 milimetrů, kterou zde Němci zkoušeli v zimě 1939/1940,“ upozorňuje na jednu ze zajímavostí vedoucí Muzea Tvrze Hanička Pavel Minář.

Dávné město Tall el Hammam zničil meteor. Exploze měla sílu 1000 jaderných bomb

Návštěvníci zde uvidí i spoustu dalších pozoruhodných exponátů – například tank T34/85, který se stal legendou druhé světové války, nebo obrněný transportér OT 810 zvaný Hakl po svém předchůdci z německé armády.

V expozici je možné zhlédnout zbraně používané naší armádou v roce 1938 i po druhé světové válce. Další zajímavostí jsou zachovalé původní pancéřové prvky.

Tajemná tvrz Hanička. Pevnost měla být protiatomovým krytem

Za prohlídku určitě stojí i podzemí v hloubce až 36 metrů, kde je téměř 1500 metrů chodeb a sálů. Vybavení přitom pochází povětšinou z novodobé přestavby. Na Haničce se totiž prolínají dvě doby – předválečná a období socialismu.

Tajný Objekt Kahan

V roce 1969 sice byla Hanička zpřístupněna veřejnosti a v roce 1972 se zde natáčely záběry pro film Otakara Vávry Dny zrady, ale v roce 1975 tvrz zabralo Ministerstvo vnitra, které zde pod krycím názvem Objekt Kahan začalo budovat protiatomový kryt. Ten měl v případě války sloužit armádě i tajné službě jako záložní pracoviště pro zajištění komunikace a spojení.

Práce zde pokračovaly až do roku 1993, nikdy ale nebyly dokončeny. Díky tomu se zde ale zachovala řada prvků předválečného opevnění navazujících na plně technologicky vybavený podzemní úkryt z období studené války.

Chystají novinky

Ještě letos by se zde přitom návštěvníci měli dočkat i další novinky. Bude jí výdejní stěna. „Jedná se o ocelovou konstrukci stěny umístěnou vpravo za postavením houfnice. Je to prvek v záměru vyprojektovaný, nicméně fakticky byl použit pouze v rámci německých zkoušek na tvrzi Adam.

Tisíc let ležely v temnotě. Archeologové našli denár uherského krále i kostry

Pokud vše dobře dopadne, budou moci návštěvníci ještě v závěru letošní sezony vidět další z vybavení dělostřeleckého srubu. V budoucnu bude na stěně i pohotovostní munice pro vlastní houfnici, samozřejmě opět v podobě replik,“ popisuje chystané novinky Pavel Minář.

V září a říjnu mají na Haničce otevřeno vždy o víkendech – v sobotu od 9.30 do 15 hod., v neděli a ve svátky od 10 do 14 hod. Prohlídky začínají vždy v každou celou hodinu.

Tagy: