Tajemná tvrz Hanička. Pevnost měla být protiatomovým krytem
Německé ostřelování
Během války německé dělostřelectvo postřelovalo čtyři ze šesti objektů tvrze a zkoušelo zde nově vyvinuté střely Röchling.
„Ve vstupní hale je k vidění originál i pěkně provedená replika podkaliberní střely Röchling pro kanon ráže 150 milimetrů, kterou zde Němci zkoušeli v zimě 1939/1940,“ upozorňuje na jednu ze zajímavostí vedoucí Muzea Tvrze Hanička Pavel Minář.
Dávné město Tall el Hammam zničil meteor. Exploze měla sílu 1000 jaderných bombNávštěvníci zde uvidí i spoustu dalších pozoruhodných exponátů – například tank T34/85, který se stal legendou druhé světové války, nebo obrněný transportér OT 810 zvaný Hakl po svém předchůdci z německé armády.
V expozici je možné zhlédnout zbraně používané naší armádou v roce 1938 i po druhé světové válce. Další zajímavostí jsou zachovalé původní pancéřové prvky.
Za prohlídku určitě stojí i podzemí v hloubce až 36 metrů, kde je téměř 1500 metrů chodeb a sálů. Vybavení přitom pochází povětšinou z novodobé přestavby. Na Haničce se totiž prolínají dvě doby – předválečná a období socialismu.
Tajný Objekt Kahan
V roce 1969 sice byla Hanička zpřístupněna veřejnosti a v roce 1972 se zde natáčely záběry pro film Otakara Vávry Dny zrady, ale v roce 1975 tvrz zabralo Ministerstvo vnitra, které zde pod krycím názvem Objekt Kahan začalo budovat protiatomový kryt. Ten měl v případě války sloužit armádě i tajné službě jako záložní pracoviště pro zajištění komunikace a spojení.
Práce zde pokračovaly až do roku 1993, nikdy ale nebyly dokončeny. Díky tomu se zde ale zachovala řada prvků předválečného opevnění navazujících na plně technologicky vybavený podzemní úkryt z období studené války.
Chystají novinky
Ještě letos by se zde přitom návštěvníci měli dočkat i další novinky. Bude jí výdejní stěna. „Jedná se o ocelovou konstrukci stěny umístěnou vpravo za postavením houfnice. Je to prvek v záměru vyprojektovaný, nicméně fakticky byl použit pouze v rámci německých zkoušek na tvrzi Adam.
Tisíc let ležely v temnotě. Archeologové našli denár uherského krále i kostryPokud vše dobře dopadne, budou moci návštěvníci ještě v závěru letošní sezony vidět další z vybavení dělostřeleckého srubu. V budoucnu bude na stěně i pohotovostní munice pro vlastní houfnici, samozřejmě opět v podobě replik,“ popisuje chystané novinky Pavel Minář.
V září a říjnu mají na Haničce otevřeno vždy o víkendech – v sobotu od 9.30 do 15 hod., v neděli a ve svátky od 10 do 14 hod. Prohlídky začínají vždy v každou celou hodinu.