Megažralok je zvídavý a drzý. Občas ho potápěči musí vystrkovat z klece
Kameraman Andy Casagrande cestuje za žraloky po celé planetě. Všichni ho znají podle toho, že se nikdy nevyhýbá nebezpečí. Natáčel pro Discovery Channel, Animal Planet, BBC a mnoho dalších. Tentokrát se vydal na Nový Zéland.
„Sice nevíme proč, ale vody u Nového Zélandu jsou domovem jedněch z nejpůsobivějších žraloků bílých. Už v roce 2013 jsem tu potkal žraloka, kterého jsem pojmenoval Slash. Jeho troufalost ukazuje už to, že měl snahu dostat se ke mně přímo do klece. Měl absolutní nedostatek strachu z lidí,“ popisuje Casagrande.
9 fotografií |
Narazil i na dalšího vzteklouna Freda. Měřil asi pět a půl metru a pokoušel se prorazit klec s kameramanem a zároveň bušil ocasem do druhé klece vzdálené asi čtyři a půl metru.
„Žraloci na Novém Zélandu jsou podle mě jiní. Na rozdíl od žraloků v ostatních částech světa, které jsem natáčel, se vůbec nebojí lidí. Rád bych zjistil proč,“ popisuje kameraman své motivy.
Žralok bílý se vyskytuje asi v šesti lokacích světa, nejen kolem Austrálie, Jižní Afriky, ale i u Mexika a západního i východního pobřeží USA. Zajímavé na tomje, že se od sebe geneticky liší a v závislosti na místních podmínkách si vyvinuli vlastní taktiku lovu.
Žraloci pod drobnohledemSeriál o žralocích můžete sledovat každý pátek večer na Prima Zoom, reprízy v pondělí odpoledne. |
Na výpravě na Nový Zéland bude Casagrandovi pomáhat zkušený potápěč Dickie Chivell, který už má pár výprav za žraloky také za sebou. Měl by kameramanovi „krýt záda“. I když sám tvrdí, že nejšílenější žraloci se vyskytují v Mexiku.
Testoval tam potápění v plastové kleci. Z pohledu žraloka to vypadalo, jako by potápěč byl zcela nechráněný, protože plastová schránka není v moři vidět.
Žraloci byli tak zvědaví, že se chtěli potápěči dostat až na kůži. Ne že by ho chtěli rovnou sežrat, ale určitě si ho chtěli „očichat“. Což mu přineslo nezapomenutelný zážitek.
Výprava na Nový Zéland přinesla ještě intenzivnější zkušenosti. Místní velcí bílí žraloci jako by postrádali stud a agresivně naráželi do klece, až je museli potápěči vystrkovat bidlem.
A při nočním potápění to bylo ještě horší, protože je kamerové světlo dráždilo a byli zvědaví, kdo se je to pokouší oloupit o potravu při nočním lovu.