Sedmnáct nejděsivějších letišť světa. Kde piloti manévrují přistání na metry

Sedmnáct nejděsivějších letišť světa. Kde piloti manévrují přistání na metry

9. září 2009,aktualizováno 18:15 Piloti, kteří přistávají na těchto letištích, musí patřit k letecké elitě. Letiště na ostrově Saba, které experti považují za nejnebezpečnější na světě, například měří jen 396 metrů. Přistání na letišti Funchal na Madeiře zase vyžaduje speciální otočku těsně před dosednutím.Fotogalerie35

Princess Juliana International Airport leží hned vedle pláže Maho Beach na karibském ostrově St. Maarten| foto: Profimedia.cz

Paro Airport, Bhútán

Paro je hlavní mezinárodní letiště v Bhútánu v Himálaji. Je skryté v údolí a vrcholky okolních hor dosahují nadmořské výšky kolem 4 900 m. Mohou tam přistávat jen speciálně vyškolení piloti, schopní v úzkém koridoru mezi zalesněnými horami bezpečně s letadlem manévrovat.

Princess Juliana International Airport , ostrov Sint Maarten, Karibské moře

Největším problémem tohoto letiště je délka přistávací dráhy, pouhých 2 180 metrů, což stačí pro malé a střední letouny. Přesto je toto letiště druhé nejrušnější v oblasti Karibiku a přistávají zde i obří letadla jako Boeing 747 nebo Airbus A340. Při vzletu nebo přistání létají těsně nad plotem, který odděluje přistávací dráhu od nedaleké pláže. Pro turisty je pozorování letadel přímo od plotu vyhlášenou atrakcí.

Čtěte

Maho Beach: Nejhlučnější pláž světa, kde vás při koupání odfoukne jumbo

Reagan National Airport, Washington, D. C., USA

Washingtonské letiště je přímo v centru dvou vzájemně se překrývajících vzdušných proudů. Jeho poloha vyžaduje, aby se piloti při klesání drželi řeky Potomac a zároveň se dokázali vyhnout budovám Pentagonu a CIA.

Naopak při vzletu musí piloti rychle stoupat podél levého břehu řeky tak, aby se vyhnuli Bílému domu.

Gibraltar Airport, Gibraltar

Letiště Gibraltar obklopuje ze dvou stran moře, na východní straně Středozemní, na západní straně záliv Algeciras. Přistávací dráha letiště měří pouhých 1 828 metrů, takže při přistávacím a vzletovém manévrování musí být piloti velice přesní.

Přistávací dráha Matekane, Lesotho, Afrika

Tato přistávací dráha se rozkládá na okraji hory ve výšce 2 030 metrů. Už jen tato poloha znamená pro piloty problém, navíc dráha měří 399 metrů. Ještě před vzletem po celou dobu sledujete 600 metrů vysokou stěnu vypínající se kousek před vámi.

Barra Airport, Skotsko, Velká Británie

Letiště je na vnější části skotského ostrova Barra, v široké mělké zátoce. Hladkost přistání závisí na tom, kdy ustává příliv.

Toncontín Airport, Tegucigalpa, Honduras

Letiště hlavního města Hondurasu je položeno v nadmořské výšce 1 000 metrů. Není zde možné přistát s letadlem větším než Boeing 757, protože dráha měří pouze 1 862 metrů. Aby se pilot dostal na letiště, musí proletět horským terénem a těsně před přistáním překonat otočku o 45 stupňů tak, aby bezpečně přistál v údolí.

J. F. Kennedy Airport, New York, USA

Piloti se při přistávacím manévru musí vyhýbat dalším letounům, které směřují na další newyorská letiště Newark a LaGuardia poblíž letiště J. F. K.

Protihluková opatření byla zavedena již v roce 1964. Před přistáním na přistávací dráhu 13L musí mít piloti dohlednost osm kilometrů.

Madeira Airport, Funchal, Portugalsko

Letiště na Madeiře je vklíněno mezi hory a Atlantik. Při přistání musí být proto piloti velmi přesní a k tomuto přistávacímu manévru speciálně vyškoleni. Unikátní projekt pomohl dráhu prodloužit na 2 743 metrů, i přesto je přiblížení na legendární RWY5 pořád dost děsivé. Pilot musí směřovat letoun přímo do hor a na poslední chvíli ho stočit na přistávací dráhu.

Juancho E. Yrausquin Airport, Saba, Nizozemské Antily

Toto je jediné letiště na ostrově Saba v Nizozemských Antilách v Karibském moři. Je známé jako nejkratší dlážděné letiště světa s délkou pouhých 396 metrů. Plocha letiště zabírá poměrně velkou část maličkého ostrůvku, a ačkoli se na něm zatím neudála žádná větší havárie, mnozí experti ho považují za vůbec nejnebezpečnější letiště světa.

Sedmnáct nejděsivějších letišť světa. Kde piloti manévrují přistání na metry

TIPY ČTENÁŘŮ na nebezpečná a unikátní letištěKerkyra, Korfu, Řecko

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě, píše Petr Sojka, který tu byl před dvěma lety na dovolené. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora Korfu Pantokrator. Tato ranvej má délku jen 2 375 metrů.

Kerkyra, Korfu. Autor: Petr Sojka

Kerkyra, Korfu. Autor: Petr Sojka

Nepál, Lukla (Tenzing-Hillary Airport)

Plocha tohoto letiště je zajímavá tím, že je poměrně hodně strmá - stoupání 12 procent na délce 527 metrů; dráha je široká 20 metrů. Přistání je opravdu zážitek, píše Zdeněk Lanc, který si to vyzkoušel na vlastní kůži.

Lukla, Nepál. Autor: Zdeněk Lanc

Lukla, Nepál. Autor: Zdeněk Lanc

Skiathos, Řecko

Letiště má přezdívku evropský St. Maarten, napsal Dalibor Blažek. Na jednom konci ranveje o rozměrech 1 628 x 30 metrů vede silnice, z druhé strany je pod ranvejí pláž.

Skiathos, Řecko. Autor: Dalibor Blažek

Skiathos, Řecko. Autor: Dalibor Blažek

Samedan, Svatý Mořic, Švýcarsko

Je to nejvýše položené letiště v Evropě, poměrně krátká dráha a není tam žádná služba řízení letového provozu, píše Jan ČAMEK, pilot společnosti Seagle Air. Vzhledem k atraktivitě lokality pro boháče sem ale létají stovky proudových letadel ročně, včetně Boeingů 737 ve VIP úpravě (cestující pak často pokračují helikoptérou přímo na sjezdovku...).

Samedan, Svatý Mořic, Švýcarsko. Autor: Jan Čamek

Samedan, Svatý Mořic, Švýcarsko. Autor: Jan Čamek

Bolzano, Itálie

Dráha o délce něco málo přes jeden kilometr, přílet údolím, které se ale klikatí a vstupují do něj vysoké skály. Prakticky tam za ošklivého počasí mohou létat je speciálně proškolení piloti s razítkem od italského úřadu civilního letectví.

Přiblížení na toto letiště je extrém, úhel sestupu je přibližně dvojnásobný oproti běžným letištím, což některá letadla vůbec nejsou schopna zvládnout. Proto na toto letiště (stejně jako například na London-City) musí mít certifikaci na tzv. Steep Approach - strmý sestup. Dráha je v Bolzanu prakticky použitelná jen pro malá trysková letadla a turbovrtulová letadla typu ATR nebo Dash-8. Tento tip poslal do redakce rovněž Jan Čamek, pilot Seagle Air.

Bolzano, Itálie. Autor: Jan Čamek

Bolzano, Itálie. Autor: Jan Čamek

Letiště Naga City, Camarines Sur, ostrov Luzon, Filipíny

Na severovýchodním konci přechází ranvej, která měří 1 006 metrů, do úbočí aktivní sopky Mt. Isarog (1 966 m n. m.), takže v závislosti na povětrnostních podmínkách má přistání dvě varianty: pohodovou z jihozápadu a hororovou ze severovýchodu, kdy se letadlo musí v malé výšce přiblížit přímo k sopce a ostrou zatáčkou stočit na dráhu. Nejobvyklejší počasí je zamračeno s deštěm, Mt. Isarog má na vrcholku prakticky trvalý příkrov z oblačnosti.

Absolvoval jsem tam asi 6 vzletů a přistání s Boeingem 737 a všechna přistání ze strany Mt. Isarogu byla opravdu zapamatováníhodná, napsal Jan Pavlík.

Naga, Filipíny. Autor: Jan Pavlík

Naga, Filipíny. Autor: Jan Pavlík

Chuuk International Airport, Weno, Mikronésie

Letos jsme byli v Mikronésii (Federativní státy Mikronésie) a let z Guamu na Honolulu má tři mezipřistání na jednotlivých ostrovech této federativní republiky. Všechna tři letiště leží na okrajích ostrovů a jsou vystrčená do oceánu. Začátek i konec je oceán, píše Petr Michna s tím, že fotografie jsou z přistávání na Chuuku ve městě Weno. Ranvej je dlouhá 1 829 metrů, široká 46 metrů.

Chuuk International Airport, Weno, Mikronésie. Autor: Silvie Hrnová

Chuuk International Airport, Weno, Mikronésie. Autor: Silvie Hrnová

tip na další letiště

Máte zkušenost z dalších letišť ve světě, která podle vás nepatří právě k nejbezpečnějším nebo jsou něčím unikátní? Podělte se o svůj tip s ostatními čtenáři v diskusi nebo nám napište a pošlete fotky. Zveřejněný příspěvek s vašimi vlastními fotografiemi odměníme honorářem.

Autoři: tom Libuše Tomanová († 2019), na základě podkladů www.Tourism-Review.com

Nejhlučnější pláž světa, kde vás při koupání odfoukne jumbo

Let, který trvá 58 sekund aneb Nejkratší letecká linka na světě

Ruzyňské letiště na více než dvě hodiny ochromil požár v řídící věži

Při letecké nehodě v Nepálu zemřelo 14 lidí včetně šesti zahraničních turistů

Kam až můžou zajít letištní kontroly? Ženu donutili sundat prsní protézu

Zmatený pilot poslal letadlo k zemi. Propadlo se 'střemhlav' o 2000 metrů

Mohlo by vás zajímat

Témata: Afrika, Airbus, Bhútán, Bílý dům, Filipíny, Funchal, Gibraltar, Himálaj, Honduras, Itálie, Lesotho, Lyžování v Itálii, Madeira, Mikronésie, New York, Nizozemské Antily, Řecko, Skotsko, Švýcarsko, Velká Británie

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy


Komerční sdělení

Z milenky je manželka, říká o českém staviteli nejdražších kol světa italský šéf

Festka má nového vůdce, česká manufaktura stavějící špičková silniční kola z karbonu chce expandovat. Posunout se od...

Na Sněžku vyšlo až 10 tisíc lidí denně. Ochranáře dráždí noční „bludičky“

Turisté i loni ve velkém zamířili do Krkonoš. Potvrzují to údaje z automatických sčítačů správců národního parku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtenáři cestují: vzal jsem rodinu na lehce bizarní zimní dovolenou v Gruzii

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Očima šotouše: soutěž o nejhezčí fotku vlaku a nádraží vyhrál Kaproun

Stejně jako ostatní, ani lednová výzva nezůstala mezi fanoušky fotografování železnice bez odezvy. Snímků na téma Vlaky...

Dokazuji si tím i své chlapství, říká Horký o výpravách na extrémní místa

Byl na severním pólu, navštívil nejchladnější místo na Zemi, nejnověji se vrátil z jižní točny. Trojlístek těchto...

Nemohu lidem zakazovat běhání. Sám běhám, pomáhá mi to, říká ortoped Váchal

Premium Trable s bolavými klouby bývají tak vážné, že lékaři musí každý rok provést na 35 tisíc operací, kdy pacienti dostanou...

Lékaři na prodej. Zoufalé špitály nabízejí stovky tisíc za „hlavu“

Premium Bezradná personální situace v nemocnicích nutí ředitele využívat služeb takzvaných headhunterů, lovců hlav. Ti si za...

Devadesátky v autech zločinců. V jakých modelech jezdil Jonák a další mafiáni

Premium Mercedesy, BMW, nebo snad favority? V čem vlastně nejčastěji jezdili v devadesátkách lumpové, jichž viditelně přibylo?...

Další nabídky Premium

Nečekaná a skvělá party v Súdánu. Naše bílá kůže byla pro místní zjevením

V naší cestě Afrikou pokračujeme Súdánem dolů, na což potřebujeme od ministerstva cestovní povolení. Válkou poznamenaný...

Dolomity v zimě a na elektrokole. Tichá jízda mezi skalními věžemi uhrane

Jde to překvapivě lehce. Široké podhuštěné pláště „tlustého“ kola se zakousnou do vrstvy sněhu a prodírají se docela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PODCAST: Island je nádherný, s cestovkou se ale nevyplatí, říká filmař

V podcastu Mikrosvěty mluví novinář Roman Pech o Islandu s velkým nadšením a zaujetím. Není divu – byl na něm už...

Koně skákali ve španělském městě skrz ohně. Tradice údajně zbavuje nemocí

Asi stovka koní s jezdci v sedle skákala o víkendu ve španělském městě San Bartolomé de Pinares skrz ohně. Poprvé od...

Pronájem, byt 3+1,64 m2, Vrchlabí, ul. Slovanská

Slovanská, Vrchlabí, okres Trutnov11 500 Kč/měsíc

Více z nabídky 51 326 nemovitostí
Tagy: