Praha 8 touží po opravě Paláce Svět, stavební úřad je bezmocný. Rekonstrukce se dočká Palmovka

Praha 8 touží po opravě Paláce Svět, stavební úřad je bezmocný. Rekonstrukce se dočká Palmovka

Stavební úřad je bezmocný

V paláci býval automat Svět, který Hrabal navštěvoval a odehrává se zde děj v několika jeho knihách. Dům vznikl ve 30. letech 20. století a nyní řadu let chátrá. Podle mluvčího Prahy 8 Martina Šalka nechal majitel loni opravit část fasády a okna, která však jsou oproti původním širší. „Žádný další stavební ruch kolem stavby se nekoná,“ uvedl.

Z hlediska stavebního úřadu stavba neohrožuje okolí a stavební úřad Prahy 8 je tak podle mluvčího nyní bezmocný. Památkáři mají stále platné podmínky pro opravu vnitřku budovy, na kterých trvají. O obnově paláce se mluvilo již v roce 2006, kdy radnice schválila studii rekonstrukce. Od té doby se však oprava nijak výrazně neposunula a radnice majiteli v minulosti mimo jiné udělila pokutu.

V úterý začne platit uzavírka na Žižkově. Podle radnice způsobí dopravní kolaps

pondělí, 31. ledna 2022, 14:00Doprava

Vedení Prahy 3 se nelíbí plánovaná uzavírka ulice Jana Želivského, která podle něj v důsledku souběhu s pracemi na křižovatce ulic Želivského a Olšanská může vést k dopravnímu kolapsu. Ulice Jana Želivského by se měla uzavřít od 1. do 25. února v...

Praha 8 touží po opravě Paláce Svět, stavební úřad je bezmocný. Rekonstrukce se dočká Palmovka

Velká rekonstrukce Palmovky

Naopak obnovy se dočká Palmovka, kde vznikne nové náměstí. V minulosti zde byl vyzdoben na Hrabalovu počest výstup z metra do ulice Na Hrázi, kde bydlel. Právě v severní části dnešního autobusového nádraží stály domy včetně toho, kde spisovatel bydlel a psal.

Na Palmovce vznikne při rekonstrukci na místě autobusového nádraží nový blok domů. V něm budou jak komerční prostory, tak byty. Součástí bude obchodní pasáž, která propojí ulici Na Žertvách s ulicí Na Hrázi. V domě budou i restaurace s předzahrádkami. Pro obyvatele vzniknou takzvané pobytové plochy, kde budou moci trávit volný čas. Vysázeno bude nové stromořadí a umístěna zde bude rovněž jabloň, která kdysi rostla také na dvoře domu, kde Hrabal bydlel.

Konec jedné éry hotelu Alcron. Majitelé investovali zhruba půl miliardy do rekonstrukce a nového menu

pondělí, 31. ledna 2022, 13:00Společnost

Hotel Alcron, který nechal vystavět pražský podnikatel a architekt Alois Krofta, projde rozsáhlou rekonstrukcí a ponese nové jméno. Objekt se stane členem nové řady hotelů vlastněných vídeňskou skupinou WSF Group. Kromě pokojů se změní i...

Připomínka spisovatele

Vznikne plácek s herními prvky nebo mlhoviště a další vodní prvky. Prostor bude také pro tržiště. Zachovány zůstanou všechny tramvajové tratě i část autobusových linek, konkrétně elektrobusy či trolejbusy. Současné budovy autobusového nádraží budou zbourány. Součástí bude připomínka spisovatele, a to drobnými úpravami, nikoliv sochou či pomníkem. Současně s tím vznikne sbírka povídek předních českých autorů, které budou vycházet z Hrabalova odkazu.

Proměna náměstí by mohla být hotova v roce 2025. Stavba by měla vyjít na 80 milionů korun. Architekti nyní projektují dokumentaci pro stavební povolení, což jim bude trvat zhruba rok a půl.

Hrabal se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor nevšedního pozorovacího talentu a strhujícího vypravěčského stylu. Za života byl vedle Milana Kundery světově nejznámějším českým prozaikem. Inspirací mu bylo prostředí a lidé, které důvěrně znal - lidé často ze "spodních" vrstev společnosti, kteří se cítili být vyloučeni či byli "jiní".

Nejzajímavější stavby Prahy: Hybernskou 1 tvoří sklo a dural v historické zástavbě centra

čtvrtek, 27. ledna 2022, 09:30Kultura

Mezi stavbami v soutěži Stavba roku 2021 zabodovala mimo jiné budova Hybernská 1. Objekt ze skla a duralu, který se nachází přímo v centru historické zástavby na hranici Nového a Starého Města, prošel velkou rekonstrukcí. Při té museli autoři i...

Tagy: