Petr Holub: Je Green Deal příčinou, nebo řešením zvyšování cen energie?

Petr Holub: Je Green Deal příčinou, nebo řešením zvyšování cen energie?

Foto | geralt / PixabayTento týden se staly dvě věci. Vyletěly ceny obchodované energie. A Komise ohlásila doporučení pro Energy Efficiency First (#EE1st). Je druhé příčinou prvního, nebo naopak může pomoci? Víme, reklamy jsou otravné. A respektujeme, že je máte vypnuté :-) Budeme rádi, když nás podpoříte jinak.
Prosíme, zvolte výši svého daru. Děkujeme
Pro skrytí reklam se prosím přihlašte
Pro skrytí reklam se prosím přihlašte

Zapomněli jste heslo? Změňte si je. Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Mé postřehy k tomu:

Nejsem analytik pro trh s komoditami. Ale shoda je, že nastal souběh několika událostí na trhu. LNG tankery obeplouvají Evropu do jihovýchodní Asie, odklon od uhlí (nejen v EU) tlačí cenu plynu, a do toho Putin přiškrtil kohoutky, aby zatlačil na Nord Stream 2. Podrobně třeba tady.

Petr Holub: Je Green Deal příčinou, nebo řešením zvyšování cen energie?

Zvyšování energetické účinnosti a místní výroba z obnovitelných zdrojů tlak na cenu energie naopak snižuje a zvyšuje odolnost vůči volatilitě trhu. To je základní ekonomická závislost. Kdo už nějaké opatření provedl, je na tom lépe.

Rodiče v roce 2011 platili za vytápění a teplou vodu 60 tisíc ročně, dnes by to bylo víc. Investice do kvalitní renovace na téměř pasivní standard snížila dnešní platby na 8 tisíc ročně. Teď je jim trochu jedno, jestli se cena zvedne o 20 %, nebo o 50 %.

Rodinný dům zrekonstruovaný skoro do pasivního standardu.Foto | Petr Holub

#EE1st tedy může pomoct. Co to vlastně znamená? Podívat se, jestli nemůžu snížit spotřebu, než budu modernizovat zdroj. Na úrovni jedné budovy, na úrovni města, na úrovni státu.

Třeba investice do nových teplárenských zdrojů z Modernizačního fondu by tedy měly být podmíněny analýzou scénářů budoucí spotřeby a její hustoty pro danou lokalitu. Nevyplatí se budovy kvalitně zrenovovat a soustavu decentralizovat?

Pro sociálně slabé by pak měla být možnost získat investiční složku sociálních dávek. Pokud by MPSV této skupině pomohlo připravit projekt, získat dotaci z programu Nová zelená úsporám a tu navýšilo, tak by si ušetřilo budoucí měsíční dávky.

Nárůst ceny na trzích se neprojeví domácnostem hned. Většina z nich má cenu zafixovanou. Některým bude třeba krátkodobě vypomoci, ale dlouhodobým řešením je přesun od volatilních cen fosilních paliv ke snižování spotřeby a místním OZE.

Navíc jde o převod prostředků z provozních výdajů, které odplynou z ekonomiky rychle pryč, do investic, které zvyšují hodnotu třeba budov a mají výrazné multiplikační efekty na makroekonomické veličiny.


reklama
Tagy: