Nejen Itálie. Na domy za hubičku láká také chorvatská vesnice

Nejen Itálie. Na domy za hubičku láká také chorvatská vesnice

Nejen Itálie. Na domy za hubičku láká také chorvatská vesnice

Vesnice Legrad leží při hranicích s Maďarskem a aktuálně v ní žije zhruba 2250 obyvatel. Před 70 lety to bylo o polovinu více, uvádí agentura Reuters. Vedení se proto rozhodlo přivábit nové potenciální obyvatele na prázdné domy doslova za hubičku. Podle starosty Ivana Sabolice se už ozvali lidé z různých koutů světa, obec by ale chtěla primárně přilákat zájemce z regionu.

„Primárně cílíme na lidi z této oblasti. A to se nám zatím i povedlo,“ konstatuje starosta. „Prozatím jsme nabídli 19 nemovitostí, což zahrnuje domy, ale i pozemky ke stavbě. Koncem měsíce chceme prodat dalších 17,“ doplnil Sabolic.

Sicilské městečko nabídlo domy zdarma a žádný se neprodal. Stala se však jiná věcCestování

Nejen Itálie. Na domy za hubičku láká také chorvatská vesnice

Domy se nacházejí v různém stavu. Některé jsou v podstatě ruiny, kterým chybějí okna i dveře a jejichž zdi pokrývá plíseň. Obec chce nicméně kupce podpořit částkou 25 tisíc kun (84 tisíc korun) na nezbytné renovace. A těm, kteří si domy koupí od soukromého majitele, chce uhradit 20 procent z celkového částky, respektive až 35 tisíc kun (118 tisíc korun), uvádí Reuters.

Zavázat se na 15 let

Nabídka má nicméně několik klíčových podmínek. Zájemci například musejí být mladší 40 let a finančně soběstační. Zároveň se musejí zavázat, že v obci budou žít minimálně 15 let.

Danijel Harmnicar, jenž se plánuje do jednoho z domů nastěhovat s manželkou a dvěma dětmi, taková podmínka neodradila. „Není to vůbec žádný problém,“ konstatoval lapidárně. „Dům se nám líbil, tak jsme projevili zájem. Předtím jsme žili v pronajatém bytě, ale tohle je teď naše,“ doplnil.

Podle starosty je o domy zájem. Nevylučuje proto, že v budoucnu se modelu chytnou i další obce v oblasti.

Chorvatsko nabídne v červenci supertropické horkoCestováníyknivoNumanzeSaNyknalC
Tagy: