Nová auta, nové automobilky, nové možnosti | Editorial | Autíčkář.cz

Nová auta, nové automobilky, nové možnosti | Editorial | Autíčkář.cz

Ač to na první pohled nemusí být znát, automobilový průmysl je poměrně konzervativní prostředí. Teď jistě chcete namítnout, že technologie uhání mílovými kroky, ale je tomu tak doopravdy? Snese automobilový svět srovnání s jinými odvětvími? Nedávná kauza kolem počítačových čipů by mohla lecos napovědět. K čemu vlastně došlo? Když to řeknu ve zkratce: celý svět se vlivem covidu zastavil a následně restartoval. Odstavené továrny využily nucené pauzy k modernizaci a světoví výrobci počítačových čipů přezbrojili. Nyní chrlí ještě více a ještě výkonějších čipů, než kdy v minulosti. To samo o sobě zní skvěle, ale my už víme, že to skvělé nebylo, automobilovému průmyslu zasadil tento vývoj další ránu. Automobilky totiž nechtějí nové čipy, potřebují ty staré.

Lze namítnout, že ony staré čipy snad jsou odolnější a spolehlivější a možná je na tom i něco pravdy, nic to však nemění na faktu, že svět aut je a vždy byl konzervativním odvětvím. Stačí se podívat na elektroniku či třeba architekturu. Podívejte se na dobové fotografie některých staveb a zaměřte se na auta, která před nimi stojí. Působí jako z jiného století..

Nebo elektronika. Moderní vozy jsou v tomto směru skutečně pozoruhodné, třeba nové Mercedesy a jejich displeje – fantastická jemná grafika, okamžitá odezva, 3D efekt přístrojového štítu (na fotce to ukázat nejde, ale věřte mi, je tam, iluze v prostoru levitujících přístrojů je skutečně dokonalá) a dokonce i nějaké ty legrácky jako hlasový asistent či malé easter eggy (změny grafiky podle významných dní etc.), to všechno je skutečně pozoruhodné. Až na to, že vůbec. Vitruální asistentka Siri se v mobilech s nakousnutým jablkem objevila před deseti lety a i ten 3D efekt s plovoucími ikonami vám mobily předvádí už hezky dlouho.

Zdá se, že ve světě aut všechno funguje tak trochu jinak. Tady ještě vládne poctivé řemeslo a moderna nad starým dobrým kusem železa vítězí jen velmi pomalu. Celé to je takový uzavřený klub, automobilky přelévají svůj kapitál, spojují se a zase rozcházejí jak v nekonečné latinskoamerické telenovele, ale nikoho nového mezi sebe nepustí. Ono by to ani nešlo. Cit pro jemné ladění auta, aby fungovalo přesně tak, jak má, to je trochu věda, trochu magie. Musíte mít zkušenosti. Nová automobilka bez pomoci zasloužilého pardála v oboru nemá nejmenší šanci.

A potom přišla Tesla. Těžko mě nařknout z nějakého fanouškovství směrem k této americké značce, pravdou však je, že Tesla změnila pravidla hry. Není to tradiční výrobce automobilů, není to značka, kterou si vytvořil některý ze zavedených koncernů. Vlastně je to firma, která vznikla v hlavách několika ajťáků na setkání lovců UFO, tedy prototyp automobilky, která v oboru nemá nejmenší šanci. A klidně můžeme nadávat na nedokonalé spáry karoserie či jiné nesmysly, ale nakonec stejně musíme uznat, že Tesla to dokázala.

Zásadním momentem pro nástup a úspěch Tesly je samozřejmě fenomén elektromobility. Elon Musk vsadil na bateriové elektromobily a to se ukázalo jako správný krok. Je to krok sice významný, nikoli však zas tak obrovský. Elektromobil není nic jiného než elektrický automobil. Stále je to auto, jen má jiný motor. Stále se konstruktéři musí vypořádat s tuhostí karoserie a jejími deformačními zónami, a přitom zachovat maximum prostoru pro posádku a dobrý výhled ven. Stále je tu zavěšení, naladění podvozku, stále jsou tu brzdy, asistenční a komfortní systémy, ergonomie, osvětlení… Všechny ty věci, o kterých jsme si mysleli, že je dokáže postavit jen zavedená automobilka.

Paradoxně se ukázalo, že problém mají ve skutečnosti právě ony zavedené automobilky. Tesla Model S je tu s námi již deset let. Za těch deset let představil Mercedes-Benz dvě zcela nové generace své nejvyšší Třídy S. Dvě auta, kompletně nově navržená, naplánovaná, otestovaná a uvedená na trh. Model S se mezitím vyrábí v prakticky nezměněné podobě, a přesto se nikomu ze zavedených gigantů s patentem na automobilový rozum a obřím rozpočtem nepodařilo jej dohonit.

Nová auta, nové automobilky, nové možnosti | Editorial | Autíčkář.cz

Teď to možná vypadá jako oslavná óda na jednoho bláznivého samozvaného vizionáře, ale tak to rozhodně není. Tesla totiž není sama. Začínají se objevovat další firmy, které staví elektrické automobily. A nepředstavujte si nějaké legračně vypadající pokusy o auta, tohle jsou reální konkurenti zavedené produkce. Podívejme se třeba na Lucid Air. Společnost Lucid Motors byla založena už v roce 2007 a možná jste o ní nikdy neslyšeli. Do budoucna o ní však dost pravděpodobně uslyšíte a ne jednou. Na trh vstupuje její první model, sedan Lucid Air. A opravdu to není žádný křáp. Elegantní linie, krásně provedené detaily, fungující radiomapa a vlastně celé auto, včetně několika skutečně inovativních prvků.

A parametry, ptáte se? Ohó, jestli jste čekali, že tady Lucid nachytáte na švestkách, tak to byl velký omyl. Výkon tisíc koní a dojezd 520 mil (840 kilometrů) na jedno nabití. A ne, to si nenaměřili sami, to je výsledek nezávislého měření organizace EPA. Maximální rychlost je jako v každém správném seriózním sedanu elektronicky omezena, protože tohle není žádný sportovní nesmysl pro chuligány. V tomto případě je tedy omezena na 349 km/h. Opravdu! Při testech na polygonu v Ohiu dosáhl Lucid Air s deaktivovaným omezovačem ještě o 30 km/h vyššího tempa.

Pravda, Lucid není úplně levné auto, za top specifikaci zákazník zaplatí přes 170.000 dolarů, ale vzhledem k výkonu a celkovému zaměření auta to není ani úplný nesmysl. Základní provedení (výkon 480 koní a dojezd 406 mil) ostatně s cenou začíná na polovině této částky a to už je rozhodně zajímavé. Za podobné peníze lze koupit třeba i elektrický pick-up. Teď mluvím o modelu R1T, který představila společnost Rivian a v září loňského roku spustila jeho výrobu.

Rivian R1T si opět provedením a použitými technologiemi nijak nezadá se zavedenou konkurencí a nemusí se bát směle vykročit mezi pick-upy, do segmentu, který je ve Spojených státech zákazníky velmi bedlivě sledován. Rivian má totiž všechno, co má mít. Je v něm spousta místa, je bytelně postavený a konstruktéři nezapomněli nabídnout i něco navíc. V případě R1T je to především uzavřený zavazadlový prostor, tedy něco, co pick-upům obecně zoufale chybí. Díky možnostem, které nabízí stavba elektromobilu, má Rivian zavazadelníky dokonce dva, jeden pod přední kapotou a druhý umístěný za kabinou v místech, kde by jinak byla palivová nádrž. Parametry nejsou ani tentokrát vůbec špatné, s 135 kWh baterií zvládá elektrotruck dojezd přes 500 kilometrů na jedno nabití, v plánu je přitom i verze s baterií 180 kWh.

Pick-up R1T však není jediným modelem značky, v přípravě je i odvozené SUV R1S. To samo o sobě není až tak zajímavé, po technické stránce jde o dvojče modelu R1T, karoserie SUV je však mnohem bližší nám, evropským zákazníkům. Ano, Rivian počítá v dohledné době i se vstupem na evropský trh.

A když už mluvíme o Evropě, neměli bychom zapomenout na Rimac. Tuhle chorvatskou firmu už asi znáte. Poprvé obletěla svět zpráva o hrozivě vypadající havárii Rimacu řízeného hvězdou motorické show The Grand Tour, Richardem Hammondem. Tehdy se ještě dalo mluvit o sice nadějném, ale přeci jen začínajícím startupu. Ostatně havarovaný kus byl jedním z osmi vyrobených vozů Rimac Concept One, víc jich nebylo. Jenže v roce 2018 koupila 10% podíl v Rimacu společnost Porsche a od té chvíle musíme tuhle firmu brát vážně. Ještě důležitější obchod pak proběhl loni – Rimac koupil majoritní podíl ve firmě Bugatti. Nováček tak vstoupil do klubu zavedených automobilek a to hned ve velkém stylu.

Budoucnost automobilového průmyslu bude rozhodně zajímavá. Nebojím se pádu velkých značek, naopak se těším, že nová konkurence donutí ospalý automobilový svět zapojit více fantazie a nám zákazníkům nabídnout ještě zajímavější, nápaditější a zábavnější auta, než jaká známe dnes. A to rozhodně není špatná zpráva.

Tagy: