Luxus ve skořápce ruiny. Ve výjimečné Sýpce Arnoštov si užijete léto v Česku Forbes

Luxus ve skořápce ruiny. Ve výjimečné Sýpce Arnoštov si užijete léto v Česku Forbes

Sýpku plánoval zrekonstruovat na rodinné venkovské sídlo. A jelikož chtěl něco výjimečného, obrátil se na znojemské architektonické studio ORA. To je podepsané třeba pod rekonstrukcí renesančního domu na butikový hotel Štajnhaus v srdci Mikulova.

„Dům v Arnoštově měl silný charakter, ale zároveň bylo jasné, že spektakulární rekonstrukce do původního stavu by jeho atmosféru zničila,“ říká o sýpce architekt Jan Hora. Vnějšímu plášti proto architekti ponechali jeho patinu a dovnitř vložili vestavbu, která nezastírá původ v 21. století.

„Projekt jsme pojali jako manifest, jak je možné zacházet se starými domy. Není nezbytně nutné přijít o autenticitu stáří, není nezbytně nutné demolovat, ale ani rekonstruovat dogmaticky památkářsky,“ píšou v autorské zprávě architekti – vedle Jana Hory se na projektu podílela i jeho žena Barbora a architekt Jan Veisser.

Reklama

Právě na kontrastu syrové skořápky vzpínající se času, kterou architekti zafixovali do podoby romantické ruiny, a současného interiéru stojí kouzlo tohoto domu. Když vejdete, uchvátí vás velkorysý obytný prostor, převýšený přes dvě patra, s kachlovými kamny a kuchyňským ostrůvkem z různobarevně mořené dýhy.

Luxus ve skořápce ruiny. Ve výjimečné Sýpce Arnoštov si užijete léto v Česku Forbes

Evokuje spíš sochu než místo pro vaření. Schodiště vás dál vede do čtyř pokojů. Žádný detail tu nebyl opomenut či ponechán náhodě. Jednotlivé prvky interiéru spolu citlivě komunikují, třeba potahy křesílek od prvorepublikové designérské ikony Jindřicha Halabaly barevně ladí se skleněnou mozaikou v koupelnách.

Občas se do současnosti dere minulost. Vestavba je totiž vůči původní konstrukci lehce posunutá, takže okna nesedí přesně na otvory ve staré zdi a obě vrstvy domu se místy vizuálně prolínají. „Čtyřletá rekonstrukce se natolik povedla, že jsme si sýpku nechtěli nechat jen pro sebe a blízké okolí. A rozhodli se prostor sdílet s dalšími hosty, kteří jej ocení,“ říká majitel Robert Matuška.

Life

Osvícení v Neratově: Dejte si pivo Prorok a proskleným stropem pohlédněte k nebesům

Michaela Černá – 2 minuty čtení

Jelikož jde o naprostou novinku, na rozdíl od většiny podobně charismatických míst byste mohli v Arnoštově dokonce ulovit i nějaké prázdninové termíny.

A co tady dělat? Můžete třeba nekonečně lenošit ve vaně a vyhlížet do krajiny skrze masivní staré zdi, které rámují výhled. Odevzdat se tichu. Večer třeba vyjít do zahrady, kterou manželka investora – profesí zahradní architektka – pojala tak, aby co nejvíc splynula s okolní krajinou. A třeba znova začít objevovat hvězdy na obloze.

Doporučujeme

Tagy: