Jak proměnit půdu v obytné podkroví. Pozor hlavně na vhodnou izolaci

Jak proměnit půdu v obytné podkroví. Pozor hlavně na vhodnou izolaci

Hned na úvod je ovšem dobré vědět, že zdaleka ne každý prostor pod šikmou střechou se pro vytvoření obytného podkroví hodí. Proto byste měli ze všeho nejdřív kontaktovat stavebního odborníka (projektanta), který zhodnotí stav vaší půdy i střešní konstrukce a doporučí další kroky.“

Kliknutím na titulní stránku se dozvíte více o časopise Domov.

„Při rekonstrukci podkroví je nutné podívat se na více stavebně-technických faktorů,“ upozorňuje Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach.

Jsou to například sklon střechy, stav krovu, světlá výška prostoru, možnost vedení potrubí a podobně. Pro jakékoli další úkony je nezbytný stavební a technický posudek. Pokud plánujete změnit opuštěný prostor pod střechou na obytný, počítejte s tím, že budete potřebovat stavební povolení.

„Ze zkušeností vždy doporučuji svěřit žádosti o všechna povolení do rukou odborníků. Ušetří vám to nejen čas, ale i spoustu nervů,“ radí Richard Klička.

Další zajímavé články najdete v časopise Domov.

Aby teplo neuteklo

Jestli chcete v podkroví vytvořit opravdu funkční obytný prostor, je potřeba půdu především důkladně tepelně izolovat. Jinak se totiž bude podkroví v létě přehřívat, zatímco v zimě zůstanou prostory pod střechou příliš studené.

Podkrovní prostor bez řádného zateplení reaguje na změny teploty venkovního prostředí daleko citlivěji než místnosti chráněné svislým obvodovým zdivem. Navíc se zpřísňují také požadavky norem na tepelné ztráty, takže precizní provedení tepelné izolace je nutnou podmínkou úspěšné kolaudace obytného podkroví.

Jak proměnit půdu v obytné podkroví. Pozor hlavně na vhodnou izolaci

„Důležitá je nejen dostatečná tloušťka tepelné izolace, ale také její kombinace s vhodnou podstřešní fólií. Jen tak bude střešní plášť fungovat po celý rok správně,“ připomíná Richard Klička.

7 fotografií

Jak správně na to

Pro vytvoření tepelné pohody v podkroví nestačí pouze vrstva izolace mezi krokvemi (šikmý prvek krovu nesoucí střešní latě). Abyste dosáhli co nejlepších parametrů, doporučuje se zkombinovat až tři vrstvy tepelné izolace: nadkrokevní, mezikrokevní a izolaci pod krokvemi. Teprve tato kombinace bezpečně splní požadavky tepelněizolační normy.

Jak nejlépe izolovat obytné podkroví? Tepelně izolačními deskami BramacTherm Clima Comfort pro nadkrokevní zateplení. Jsou vyrobeny z tvrdé pěny Resol.

Největší význam má nadkrokevní izolace, která zabezpečí souvislou termoizolační vrstvu. Izolační desky se kladou na volné krovy, které jsou pokryty bedněním.

Touto formou izolace nevznikají žádné spáry nebo tepelné mosty a nezmenšuje se ani vnitřní prostor podkroví. V porovnání s izolací mezi krokvemi je toto zateplení až o 45 % efektivnější.

Samotná vrstva mezikrokevní izolace ani samostatná izolace pod krokvemi už dnes nestačí na splnění tepelně-technických požadavků.

Odvětrání brání horku

Chcete účinně a trvale bránit přehřívání prostoru pod střechou? Pak je důležité zabezpečit správné odvětrávání vzduchové mezery mezi střešní krytinou a střešní fólií. Volba typu střešní krytiny nebo její barvy v tomto směru nehraje zásadní roli, i tmavou plechovou střechu lze účinně odvětrat.

Způsobů, jak správně zabezpečit odvětrání střešního pláště, je několik. Důležité je vytvořit dostatečnou větrací mezeru mezi střešní krytinou a vrstvou tepelné izolace. „Správně zrealizované odvětrání střechy bezpečně odvádí ze střechy nahromaděnou vlhkost a zabraňuje jejímu následnému protékání do tepelné izolace nebo interiéru,“ zdůrazňuje Richard Klička.

Pro výstavbu obytného podkroví rozhodně využijete OSB desky. Na výběr máte desky nosné (OSB 3), vysoce nosné (OSB 4), neprůvzdušné (Airstop) a požárně odolné (Firestop).

Účinné odvětrání v kombinaci s dostatečnou tloušťkou tepelné izolace vytváří ideální prevenci podkroví proti přehřívání.

Přístup do podkroví

Nezapomeňte ještě na jednu věc: Pokud měníte půdní prostor na obytné podkroví, budete do něj muset zabezpečit přístup přes pevné schodiště, které musí splňovat hned několik parametrů.

V rodinných domech musí být schodiště široké alespoň 90 centimetrů. Na jednom rameni schodiště může být maximálně 16 schodů. Pokud délka ramene přesahuje 16 schodů, je třeba vybudovat na něm podestu. A z bezpečnostních důvodů nesmí schodišti chybět ani zábradlí.

Co byste měli vědět

Tagy: