Čím ošetřit dřevěný štít domu či chalupy - Deník.cz

Čím ošetřit dřevěný štít domu či chalupy - Deník.cz

Rodina chtěla dům, kam se vejdou tři děti i prarodiče: výsledek je okouzlující

Jestliže je štít ve špatném stavu a nezbývá, než staré palubky nahradit novými, budeme mít volnější ruce v rozhodování, jakým nátěrem jejich povrch ošetříme. Nejprve je třeba dřevo napustit fungicidním přípravkem, který štít ochrání před houbami a dřevokazným hmyzem. Přípravek je nejlepší nanášet stříkací pistolí, aby se dostal i do těch nejmenších skulinek. Štětec ale poslouží také.

Zdroj: Shutterstock.com

Čím ošetřit dřevěný štít domu či chalupy - Deník.cz

Potom přijde na řadu lazura. V případě štítů volíme lazuru tenkovrstvou a nanášíme ji podle návodu tak, aby na dřevu nevytvořila nepropustný film, ale zcela se do něho vsákla a umožnila materiálu lépe dýchat. Nepropustná vrstva by vlivem tepelných výkyvů časem popraskala a začala se loupat; před příštím nátěrem byste ji navíc museli zcela odstranit, než byste mohli dřevo napustit znovu.

Co se týče odstínu lazury, záleží na vás, jaký se vám líbí a jaký podle vás k domu nejlépe pasuje. Obecně platí, že čím tmavší barva, tím vyšší odolnost proti UV záření. Samozřejmě to není pravidlem, záleží na výrobci, ale kvalitní lazury na tomto principu bývají založeny.

Chata na útesu: Skála v obýváku a všude kolem vzrostlé borovice
Tagy: