Uklidňující zahradu pro ženu zubařku budoval po nocích s čelovkou

Uklidňující zahradu pro ženu zubařku budoval po nocích s čelovkou

Čtyřicetiletý čtenář se hrdě hlásí k tomu, že se odmala s chutí hrabal v záhonech. Nejdříve s rodiči, později na své zahrádce v kolonii. A učil se, jak rostliny reagují na změny počasí i jaký typ půdy které rostlině vyhovuje.

25 fotografií

„I když jsem studoval na VŠ úplně jiný obor, během studií jsem chodil na brigády a pomáhal zakládat zahrady po celé ČR s jedním místním architektem,“ vzpomíná, jak se naučil řadu postupů a nasbíral spoustu inspirace. Což je hodilo, když společně s rekonstrukcí spodního patra staršího domu začal tvořit i zahradu.

„Partnerka je zubařka, takže jsem ve spodním patře svépomocí vybudoval tři ordinace a prostornou čekárnu s výhledem do zahrady skrz velké francouzské dveře,“ vypráví čtenář příběh své malé zahrady sousedící se základní školou, kterou si užijí i pacienti čekající na ošetření zubů.

Na této zahradě vše vznikalo svépomocí, před dvěma lety tu ještě nebylo vůbec nic.

Zahrada není velká, nicméně všechno si tam pan Miloš musel opravdu poctivě odmakat a zasloužit. „Jelikož je průjezd na zahradu úzký a nejde sem dostat žádnou techniku, musel jsem vše dělat ručně, s pomocí rýče. V kýblech jsem odnášel drny a nosil zpět pytle kvalitní zeminy a rašeliny.

Soutěž: Obrázky vaší zahrady vám mohou vyhrát novépomocníky

Sepište příběh vaší zahrady, přidejte minimálně osm fotografií a spolu se svými údaji (a adresou na území České republiky) vložte nejpozději do 11. srpna 2021 (do 12:00 hodin) do soutěžního formuláře.

Příspěvky, které redakci zaujmou, zpracujeme, zveřejníme a zařadíme do jedné ze dvou soutěžních čtenářských anket. (Zde podrobná pravidla soutěže)

Zubní ordinace chtěli se ženou pochopitelně co nejdříve otevřít, proto na zahradě pracoval celou předminulou zimu každý den po práci. „S čelovkou na hlavě jsem málokdy končil před půlnocí,“ vzpomíná na zimu, jež naštěstí nebyla tak tuhá jako ta letošní. „Dalo se kopat opravdu každý den.“

Hodně věcí si přitom nikdy předtím nevyzkoušel. „Poprvé jsem dělal automatickou závlahu, poprvé vodní prvek z pískovcového koryta a šesti mosazných trubek, ze kterých vytéká voda v různých výškách a regulací tlaku lze nastavit, z kolika trubek voda právě teče. Poprvé jsem zdil posezení a tvořil lavičky k přenosnému ohništi,“ popisuje čtenář, který se ještě chystá vybudovat z trámů otevřenou pergolu, po níž se budou pnout již vysazené vistárie.

Uklidňující zahradu pro ženu zubařku budoval po nocích s čelovkou

Čeká ho i dobudování osvětlení vodního prvku i některých stromů, kabely již má po zahradě rozvedené. Před usnutím ovšem ještě v posteli studoval rostliny, aby jim ve vlastním osazovacím plánu vybral to nejideálnější místo, a na internetových stránkách řady zahradnictví hledal, zda mají přesně to, co potřeboval. To nejdůležitější stihl do loňského jara, to letošní už je tedy vše vysazené, krásně zakořeněné a sílí. „Stále ale není ještě hotovo a jsou místa, kam ještě přijde nějaká rostlina nebo stromek,“ konstatuje čtenář.

Zahrádka prý by už měla od jara až do podzimu postupně rozkvétat a odkvétat, i stromy by měly hrát různými barvami. „Myslím, že vyšel můj záměr, aby u nás pacienti nemysleli na zákrok, který je právě čeká, protože každý den otírám okno francouzských dveří od obtisknutých čel i dětských ručiček. A když mám chvilku pauzu, některé šikovné malé i velké pacienty zahrádkou provedu a povyprávím jim příběhy jednotlivých rostlin a stromů,“ píše závěrem čtenář, který si na své zahradě vše vybudoval sám.

Komerční sděleníVýhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2021

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každý z 10 výherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Ceny pro každého z 5 výherců 1. kola:

Sekačka na trávu (Fieldmann, FZR 70335-A)Typ akumulátoru Li-ion 2x20 V, bezuhlíkový motor, záběr sečení 33 cm, plastový sběrný koš 35 l s ukazatelem zaplnění, doporučená plocha sečení do 350 m2, doba nabíjení: 60 min (2 Ah), rychlonabíječka + 2 x 2Ah baterie součástí balení.

Strunová sekačka (Fieldmann, FZS 70105-0)Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, šířka sečení 300 mm, struna 1,6 mm, poloautomatická, teleskopická rukojeť, nastavitelný úhel žací hlavy.

Teleskopické plotové nůžky (Fieldmann, FZN 70405-0)Akumulátor Li-ion 1x20 V, délka střihu 430 mm, průměr střihu 16 mm, nastavitelný úhel střižné hlavy, teleskopická rukojeť max. +70 cm.

Vrtačka s funkcí příklepu (Fieldmann, FDUV 70105-0)Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, volnoběžné otáčky: 0-360/0-1300 rpm, bezklíčové sklíčidlo + Quick stop systém, ergonomická rukojeť, pracovní LED světlo.

Ceny pro každého z 5 výherců 2. kola:

Rotační sekačka (Fieldmann, FZR 2046-E)Příkon motoru 2 000 W, záběr sečení 43 cm, dělený koš (plast/textil) o objemu 50 l, doporučená plocha sečení 1 000 m, výškově nastavitelné madlo s možností úplného sklopení, hmotnost 15,4 kg.

Elektrická řetězová pila (Fieldmann, FZP 2005 E)Příkon 2 000 W, rychloupínací systém lišty a řetězu, bezpečnostní brzda řetězu, automatická olejová pumpa, hmotnost 5,5 kg s lištou a řetězem.

Vysokotlaká myčka (Fieldmann, FDW 2002-E)Napětí/kmitočet: 230 V ~ 50 Hz, příkon: 2 200 W, max. tlak: 165 barů, max. průtok: 450 l/h, přívodní kabel: 5 m, délka vysokotlaké hadice: 10 m, stříkací pistole s variabilní a turbo tryskou, přípojná nádobka na šampon, deklarovaná úroveň hluku: 99 dB(A).

Tagy: