Vlnitý plech a kámen vytvářejí na fasádě harmonickou dvojici

Vlnitý plech a kámen vytvářejí na fasádě harmonickou dvojici

Vlnitý plech a kámen vytvářejí na fasádě harmonickou dvojici

Pozemek, na němž dvoupodlažní dům stojí, je v blízkosti dálnice. Má protáhlý tvar a severojižní orientaci. Zatímco celá severní část parcely je úrodná, jižní má kamenité podloží.

Dům byl postaven právě na jižním okraji. Původní majitelé dům, který byl postaven na začátku minulého století, využívali jako obytný i jako zemědělský objekt zároveň.

Prohlédněte si další zajímavé rodinné domy:
Mezi historickými domy číhá na návštěvníka měděné překvapení
Betonový dům poskytuje rodině ochrannou náruč
Dům ukrytý za střechou
Dům, před kterým by i chameleon zbledl závistí
Skála za zády, výhled do údolí aneb Romantický dům, kde se plní sny

Zhruba v polovině minulého století získal dům přístavbu. Ta přibyla na jeho severní straně. Poslední léta jej ale již nikdo neobýval.

Vlnitý plech a kámen vytvářejí na fasádě harmonickou dvojici

Změna nastala až v okamžiku, kdy se nemovitost stala součástí dědictví. Její noví majitelé se rozhodli stavbě vdechnout nový život. Naplánovali nejenom její rekonstrukci, ale také rozšíření. O návrh a realizaci požádali zkušené architekty.

Jedním z hlavních cílů bylo proměnit historický dům v moderní domov. Klienti přitom zatím sami neměli jasno, jak přesně chtějí dům používat, a tak jej architekti navrhli tak, aby jej rodina mohla mít jako své hlavní bydlení, případně k rekreaci anebo jako dům pro hosty.

Soukromí i výhledy, dvoudílný dům nabízí obojíTipy a trendy

Interiér domu je zařízen v jednotném stylu. Iluze, že v místnostech, jimž vládnou jednoduché linie a dominují dřevěné prvky, chybí detaily, je záměrná. V domě je trojice ložnic, obývací pokoj, kuchyň a místnost využitelná jako úložný prostor, lze ji ale také proměnit v další pokoj.

Kuchyň s obývacím pokojem jsou v nově přistavené části, ložnice jsou v původní. Jak přiznávají autoři projektu nazvaného MCR2, měl-li být dům zařízen podle moderních trendů, nebylo dost dobře možné zachovat jeho originální uspořádání.

Na druhé straně nemuseli nikterak měnit kamennou stavbu jako takovou. Většina velkých oken v domě směřuje na západní stranu, kde se na pozadí rýsují hřbety pohoří Serra da Estrelas.

Nová část, jež vznikla na místě někdejší přístavby z 50. let, je řešena jako na první pohled jiná část domu, z původního objektu však přejímá nejenom tvar, ale zároveň se s ním dělí o společnou střechu. Namísto kamene má fasádu pokrytou vlnitým plechem. Velikost přístavby (140 m²) pak byla limitována místní stavební legislativou.

Dům je usazen na jižní části pozemku, kde je kamenité podloží.Foto: João Morgado

Dalších7 fotografií

AnketaLíbí se vám přístavby, které se drží stylu původního objektu?Ano, líbí se mi, když má dům jednotný styl.77.5 %Nevím, asi jak kdy.9.7 %Ne. Nově přistavěná část má dávat najevo, že vznikla později.12.8 %Celkemhlasovalo515čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Tagy: