Vinice ve Valticích: příroda určila podmínky před 16 miliony let

Vinice ve Valticích: příroda určila podmínky před 16 miliony let

Jak na to

Vinařská obec Valtice

587 ha vinic a 23 tratí

Úvaly: Kamenné hory, Hůrka, Pod Sluneční horou, Sonnenberg, Nad mlýnem, Panský kopec, Za humny, Staré hory, U cihelny, Jižní svahy.Valtice: Nad Peklem, Terasy u Křížového sklepa, Pod Reistnou, Knížecí vyhlídka, Hintertály, Jižní svahy, Terasy u hranic, Sacny, Kačisdorfské pole, Horní čtvrtě, Culisty - Dlúhé, Hájky, U sv. Anny.

Vinařství Lednice Annovino se díky zvláštním geologickým podmínkám může chlubit Valtickým Podzemím. 13 propojených historických sklepů dosahuje délky 900 metrů. Kromě chodeb a menších sklípků v něm fungují tři velké sály pro společenské akce.

Budovali je už mniši z dávno zrušeného minoritského kláštera, byla rozšiřovány pro účely zámku Lichtenštejnů, ne jejich kopání se účastnili i další majitelé mistních domů a vinic. Každá část sklepů patřila v různých dobách někomu jinému, především podle příslušných budov a vinic na povrchu, až Annovino je propojilo do velkého komplexu, který si mohou prohlédnout turisté jako historickou památku, využívají se pro kulturní akce a samozřejmě milci vína zde ochutnávají nejlepší valtické odrůdy.

Valtické podzemí je nejnavštěvovanějším vinařským turistickým cílem v Česku.

VIDEO Vinohrad U Cihelny Valtice

"Na Valticku máme výjimečné tratě. Jedná se vesměs o hnědozemní a černozemní spraše. Místy se až na povrch dostávají zkameněliny třetihorního vápence. Je to půda bohatá na minerály a na vápník, což se projevuje na chuti našich vín - jemnou mineralitou," říká Petr Krejčík, marketingový ředitel Annovino.

Hrdost na rulandu

Zdejší vinaři jsou hrdí především na vína odrůdy Rulandské šedé, kterou pěstují na 24 hektarech. Vlastní dokonce i původní klon z pravlasti tohoto kultivaru, tedy z oblasti severní Itálie, kolem Verony. "Občas tvrdíme, že v chuti našeho Rulandského šedého je cosi z poetiky Romea a Julie," říká s úsměvem Petr Krejčík. "Tento klon poměrně snadno vyzrává do všech stupňů přívlastkových vín. Sommeliéři tvrdí, že má v sobě až cosi jako tokajštinu - med, jablečné křížaly či další sušené plody."

Na valtických vinohradech samozřejmě nechybí ani Tramín červený, Ryzlink vlašský, Rulandské modré, bílé, Sauvignon, Pálava a u nás zatím téměř neznámá odrůda Sevar.

Také se specializují na Hibernal, což je v našich krajích sice odrůda nová, ale vyšlechtěná už v polovině 20. století v Německu. Hibernal je velmi nadějná odrůda. Už první víno z panenské sklizně v roce 2012 v podobě slámového vína dostalo dvojitou zlatou medaili na soutěži Terrawino Izrael, což je jedna z nejprestižnější světových souteží. To ukazuje na její velký potencionál na Lednicku i na univerzitních vinohradech. "Pro naše vinařství je typické, že používáme lahve typu Schlegel. Do nich stáčeli víno i Liechtenštejnové."

Sarmatské moře na Moravě

Katastr obce Úvaly a Valtic leží geologicky na okraji Vídeňské pánve. Vídeňská pánev vznikla ve třetihorách, když se zvedaly Alpy a Karpaty kvůli tomu, že Afrika zatlačila na Evropu. V důsledku rozsáhlých horotvorných pohybů před 15 až 16 miliony let pokleslo území na sever a východ od Alp.

Bezprostředně po poklesu Vídeňské pánve v ní vzniklo mělké a teplé subtropické Sarmatské moře. Na jeho dně se usadily vápnité písky, vápnité jílovce a bělavé řasové vápence. Místy mezi nimi zůstaly písky a štěrky.

Během následujícíh milionů let ztratilo uzavřené Sarmatské moře svoji slanost. Před 11,5 miliony let už byly vody v této oblasti sladké. Na dně obrovského vnitrozemského jezera se v té době usazovaly jíly a na mělčinách písek. Dnes to vidíme ve stržích zámeckého parku a také v hloubených sklepích Valtického Podzemí.

Koncem třetihor, přibližně před 10 miliony let, se kontinenty na zeměkouli dostaly do dnešní polohy. Rozevřel se Atlantský oceán a zároveň se uzavřel oceán Tethys. Od mělkého Sarmatského moře se oddělilo Středozemní a Černé moře.

Daleko od Evropy se Antarktida oddělila od Austrálie a doputovala k jižnímu pólu. Kvůli tomu se změnily směry mořských proudů a jih Zeměkoule trvale zamrzl. Na celé Zemi se proto ochladilo, voda v oceánech se částečně proměnila na led, klesla mořská hladina a kvůli tomu moře definitivně ustoupilo z Čech a Moravy.

Dinosauři vymřeli, plazi zredukovali počet druhů. Savci a ptáci naopak začali bouřlivý rozvoj. Objevili se první hominidé, naši předkové.

Před 7 až 9 miliony moře v Čechách a na Moravě prakticky zaniklo. Vnitrozemské jezero bylo zaneseno sedimenty z pevniny a Vídeňská pánev se přeměnila na soustavu bažin, řek a jezer.

Žírná jižní Morava

Ve čtvrtohorách, to je přibližně v průběhu posledních 2 milionů let, se střídala teplá období a ledové doby. Kontinentální ledovec sice od severu zadržely Jeseníky a Krkonoše, ale ledovcové splazy zasáhly až někam k Brnu. To mělo za následek intenzivní erozivní činnost. Vlivem západních a severozápadních větrů došlo k zavátí sprašovým materiálem východně a jihovýchodně orientovaných svahů v okolí Valtic, hlavně dominantního vinařského kopce Rajstny a přilehlých pohraničních hřebenů.

V této době a za těchto podmínek se vytvořily sprašové půdy valtických vinařských tratí. Převážná část vinic je položená jižně od města na pohraničním hřbetu táhnoucímu se od obce Sedlec až k rakouské obci Katzelsdorf. Charakteristické jsou zde velmi hluboké spraše, které jsou výhodou v prvních letech života vinice, a ve spodních vrstvách uložené vápencové usazeniny, které réva miluje v dospělosti. Proto valtická vína, pocházející hlavně ze starších vinic, mají minerální podtext umocněný robustním tělem založeném na sprašovém základě.

Vinice ve Valticích: příroda určila podmínky před 16 miliony let

K tomu je potřeba přáznivé klima, které na jižní Moravě vládne. Sluneční svit, celková roční teplota a dešťové srážky jsou podmínkou zrání hroznů. Valtice ležící v nejjižnějším cípu České republiky dosahují průměrně roční teploty přes 9°C, srážky přes 550 mm a 2 tisíce hodin plného slunečního svitu.

INFO: Annovino - Valtické podzemí

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Víno na Horydoly.cz

MORAVA Reisten, víno od Templářských sklepů

MORAVA Templářské sklepy Čejkovice, majetek rytířského řádu

MORAVA Vinařství Lednice a Valtické podzemí

MORAVA Vinice ve Valticích: příroda před 16 miliony let

MORAVA Mikulov, kouzelné panorama, vzácné památky

MORAVA Bílá vína kralují Znojemsku

MORAVA Jaké Svatomartinské víno budeme pít?

ČECHY Mělnické víno ochutnáte spíš na koštu než při vinobraní

ČECHY Grébovka, Gröbovka a Havlíčkovy sady jedno jsou

ČECHY Festival vína Český Krumlov

RAKOUSKO Loisium, vinařské monstrum

RAKOUSKO Víno, prase, kráva a živiot vinné restaurace Weinbeisserei

RAKOUSKO V Burgenlandu nemá vinařská inkvizice žádnou moc

RAKOUSKO Trilogie Ski Amadé: jídlo, víno, sjezdovky

ITÁLIE Jihotyrolští pijáci jsou patrioti

ITÁLIE Špek, víno, jablka

ITÁLIE Víno z Jižního Tyrolska

ITÁLIE Jarní vinné slavnosti v Jižním Tyrolsku

ITÁLIE Toskánské rarity, které musíte vidět

ITÁLIE Párování vody a vína

MOLDÁVIE Chcete ochutnat vína z evropských či kavkazských odrůd?

CHORVATSKO To nejlepší z jižní Dalmácie

ŠPANĚLSKO O vínech ze Španěl

SLOVINSKO Za vínem a lanýži do Slovinska

Jak se připravuje svařené víno?

PANORAMA: Valtické podzemí, posezení ve vinném sklepěKliknutím otevřete velké panorama.

Tagy: