Nenáročné skalničky, které se zelenají i v zimě - Deník.cz

Nenáročné skalničky, které se zelenají i v zimě - Deník.cz

Chryzantémy probarví podzimní zahradu

Nepřízni počasí odolává i rozchodník. Tomu se daří na slunném místě v písčité půdě chudé na živiny - v kvalitní půdě se květy paradoxně tak hezky nevybarví, jsou menší a rostlina bývá celkově slabá. Rozchodníků existuje více druhů, v zahradnictví najdete bíle, červeně i růžově kvetoucí odrůdy. Jsou skvělou volbou pro zahradníky-začátečníky, protože nepotřebují žádnou zvláštní péči. Nemusíte je přihnojovat, a dokonce ani zalévat.

Snadno se pěstuje i pryšec myrtovitý, jehož výrazné tučné listy vypadají dekorativně na skalkách, střechách i v truhlících. Pryšci vyhovuje slunné stanoviště a suchá, propustná půda. V našich podmínkách přezimuje bez obtíží, na jaře je však potřeba ho seříznout, aby zase obrazil.

Nenáročné skalničky, které se zelenají i v zimě - Deník.cz

Zdroj: Shutterstock.com

Pokud chcete skalce dopřát lesní vzhled, můžete na ni vysadit irský mech. Chytákem je, že to vlastně vůbec není mech. Jde o skalničku, která se mechu jen podobá. V češtině se jí říká také úrazník. Vytváří půvabné bochánky, které se na jaře obsypou drobnými bílými kvítky. Irský mech se často vysazuje i do cestiček mezi nášlapné kameny, protože dobře snáší zátěž a občasné sešlápnutí mu nijak nevadí. Na rozdíl od jiných skalniček ale potřebuje více vlhkosti, v "pouštních" podmínkách se neuchytí.

Šípkový keř: na zahradě plevel, v přírodě cenný dar
Tagy: