Výlet na rozhlednu Máminka - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Výlet na rozhlednu Máminka - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Máminka je unikátní rozhledna, ze které si můžete užít úchvatný výhled na celé Berounsko, rozsáhlé křivoklátské lesy a hrad Točník. Stojí na vrcholu Krušné hory u Hudlic.

Zaparkovat můžete na návsi a alejí Tátovka se vydat po modré turistické značce. Z hřebenu hory si užijete skvělý výhled na Hudlice, Beroun a z druhé strany rozlehlé křivoklátské lesy a vesničky. Ráz této krajiny je opravdu malebný. Po cestě vám k odpočinku poslouží několik laviček. Cesta k rozhledně stoupá jen pozvolna, takže i malý chodci mohou jít po svých nebo je sem rodiče vyvezou v kočárku.

Po cestě na rozhlednu je odbočka po kamenech do Myšlenkové zahrádky – pěšina s citáty napsanými na dřevěných destičkách. Tady se můžete zastavit a nechat odpočinout nohám. Další případná zastávka potěší právě vaše děti. Na dřevěné cedulce se dozvíte, že se tu ukrývají Hudlinoš a Hudlinoška. Kdo to je a kde je najdete? Mějte oči na stopkách a určitě je objevíte.

Triangulační věž

Na místě dnešní rozhledny Máminka stála v minulosti dřevěná věž, která sloužila jako triangulační věž. Zeměměřiči ji postavili pro svá trigonometrická měření. Místní lidé ji využívali po svém - jako pěknou vyhlídku do kraje.

Výlet na rozhlednu Máminka - Horydoly.cz - Outdoor Generation

V roce 2016 byla postavena rozhledna s odkazem právě na tuto původní věž a propojena s alejí Tátovka. Má nosnou konstrukci komponovanou do tvaru trojbokého jehlanu. Dřevěný design rozhledny byl navržen architektonickou skupinou Martina Rajniše.

Rozhledna Máminka je vysoká 33 m a stojí v nadmořské výšce 609 m.

Na informační tabuli na vrcholu Krušné hory pod rozhlednou stoji: "Na Krušné hoře stála již v minulosti dřevěná věž. Byla součástí velké trigonometrické sítě, budované hlavně v devatenáctém a v první polovině dvacátého století i na území dnešní České republiky. Smyslem budování této soustavy bylo zpřesnění zaměření území pro potřeby armády a státu (dříve tedy monarchie). Geodeti při své práci používali stolky s dalekohledy, navzájem museli na sebe vidět, aby mohli na základě měření následnými výpočty, založenými na vztazích úhlů a stran trojúhelníka (odtud trigonomická síť), spočítat plochy lesů, luk a pastvin, ale i měst a obcí. Památkami na toto měření jsou trigonometrické body, rozseté po celé krajině."

ČTĚTE TAKÉ: Rozhledny ve středních Čechách jsou přístupné po celý rok

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Tagy: