Hranaté výkaly vombatů jsou zázrakem přírody - National Geographic

Hranaté výkaly vombatů jsou zázrakem přírody - National Geographic

Autor: kar / FOTO: Isifa

18. 01. 2012

Tyto hranaté výkaly vypadají jako nějaký nepovedený žert matky přírody. Ve skutečnosti ale mají pro nemotorné vačnatce a jejich přežití v nehostinných australských podmínkách zásadní roli.

Vombati stráví většinu života pod zemí. Žijí tam zcela osaměle v poměrně promyšleném systému nor. Není divu, že mají velice špatný zrak – hledat s touto výbavou partnera k páření tedy není nic snadného.

Poloslepým tvorům nezbývá nic jiného, než najít ho pomocí čichu - jediného smyslu, který mají opravdu vybroušený. Právě kvůli rozmnožování zvečera vycházejí zásadoví vegetariáni z bezpečí nor a pečlivě rozmisťují po okolí své podivně tvarované výkaly. Potenciální partneři by měli po čichu poznat, že je poblíž někdo stejného druhu a má zájem o páření.

Vombat je symbolem Austrálie. Asi jste nevěděli, že nejslavnější australská hora Ayers Rock se vlastně jmenuje po tomto nudném vačnatci. V jazyce domorodců se hora nazývá Uluru – a to znamená vombat. Aborigincům prý tvarem tohoto tvora připomíná… Ayers Rock patří dnes domorodcům z kmene Amangu, původním obyvatelům Austrálie. Skála Ayers Rock je stará 550 milionů let a dnes se tyčí z rovinaté krajiny střední Austrálie, jako by tam ani doopravdy nepatřila. Turisticky zajímavou se stala svou fotogeničností, ale i proto, že je z geologického hlediska zcela jedinečná. Jedná se vůbec nejobjemnější monolit na světě. Pískovcový útvar je vysoký 348 metrů a sahá do země do hloubky pěti kilometrů. Obvod monolitu je přes devět kilometrů.

Vombatí bobky se nejčastěji objevují na vyvýšených místech, například na kamenech nebo na kládách. A proč jsou výkaly hranaté? Tento podivný a netypický tvar je velmi náročný pro zažívací trakt vombatů – musí tedy mít nějaký zvláštní smysl. Jednak jsou velmi nápadné, jejich tvaru si tedy všimnou i poloslepí tvorové. Snadno poznají, že tyto hranoly nejsou „přírodního“ původu, ale že jsou vlastní jejich druhu.

Hranatý tvar se snadno obrušuje větrem i jinými vlivy prostředí, vombati tedy snadno odhalí, že je místo značené aktuálně, a ne někdy dávno v minulosti. Hranatý tvar má ještě jednu výhodu: velmi dobře svou dolní stranou drží na rovném povrchu, kam se vombati mohou dostat.

Podívejte se na video australské bioložky Robyn Lawrencové, která sestrojila model zažívacího traktu vombata. Ukáže vám, jak přesně podivně hranatý tvar vzniká:

Vombatí trus má spoustu výjimečných vlastností i po biologické a chemické stránce. Australský výrobce papíru Darren Simpson dokonce uvažuje o tom, že by se z něj daly vypozorovat nové postupy pro modernizaci papíru. Důležité je podle něj především to, jak dokáží vombati trus téměř úplně zbavit vlhkosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tagy: