Nový hrad v Kunraticích je volně přístupný - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Nový hrad v Kunraticích je volně přístupný - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Nový hrad (též Nový hrádek, Hrádek nebo Wenzelsburg) v Kunraticích má krátkou a rychlou historii.

Římský císař a český král Václav IV. (1361-1419) byl zabezpečen penězi, tituly a mocí svým otcem Karlem IV. Evropa však už byla nestabilní, papežské schizma ničilo jednotu víry, reformace se hlásila ke slovu, kontinentem postupovaly morové rány, nastupující malá doba ledová zapříčinila hladomory. Války na sebe nenechaly dlouho čekat.

Václav IV. v této době přišel o titul římského císaře, lavíroval mezi podporou husitů a katolíků, byl zatčen českou šlechtou, stával se stále slabší a slabší. Nakonec se dal na pití a miloval snad jen svoji dravou zvěř chovanou v dnešním Obecním domě a dnešní Stromovce a také lovenou v českých hvozdech.

Kde byl Přemyslovský lovecký hvozd

Přes Hrádek se běhá Legendární Velká Kunratická

1407 český král Václav IV. sídlí na vodní tvrzi v Záběhlicích, starobylé vesnici daleko za Prahou, dnes pražské čtvrti. Kupuje nedaleké zadlužené panství Olbramovických, které se táhne po zalesněném hřbetu nad bažinami Botiče a Kunratického potoka od dnešní Hostivařské přehrady do Krče. Má rád lov a koupené lesy jsou ideálním loveckým terénem.

1411 Václav IV. se už necítí bezpečně ve své tvrzi a plánuje Nový hrad nad Kunratickým údolím. Nedostupný ostroh chrání ze tří stran strmé skalnaté svahy. Z východu je pohodlný přístup po úzké šíji, kterou král nechává přetnout hlubokým příkopem a přes něj staví padací most.

1412 Král Václav IV. se stěhuje do nového sídla.Opevnění Nového hradu se zlepšuje vodní nádrží na Kunratickém potoce hluboko v údolí.

1419 Nový hrad je dostavěný a plně funkční ve stylu poslední obrané taktiky gotických hradních stavitelů. Půdorys má tvar nepravidelného pětiúhelníku, na délku měří sedmdesát metrů. Proti padacímu mostu je opevnění obráceno ostře lomeným křídlem s dva a půl metru silným zdivem. Důvodem je zvýšení odolnosti proti dělostřelbě. Nechybí věž, palác, sklepy a dokonce ani knihovna.

16. srpna 1419 je Václav IV. stižen infarktem a kácí se mrtev k zemi. Jeho nástupcem se stává bratr Zikmund Lucemburský.

5. listopadu 1419 se na Nový hrad uchyluje královna - vdovaŽofie.

Květen 1420 Zikmund navštěvuje na Novém hradě Žofii a ta s ním koncem května odjíždí. Král zde nechává vojenskou posádku.

Nový hrad v Kunraticích je volně přístupný - Horydoly.cz - Outdoor Generation

30. prosince 1420 obléhají Nový hrad Pražané (tj. městská lůza napojená na husitské hnutí). Vojenský tábor rozkládají před padacím mostem. Nepředstavitelně rychlý technický rozvoj dělostřelectva té doby jim umožňuje účinně ostřelovat hradní opevnění.

25. ledna 1421 se posádka Nového hradu vzdává kvůli neudržitelnosti rozstřílených hradeb. Nedodrží však dohodnuté podmínky opuštění hradu.

27. ledna 1420 podnikají Pražané frontální útok, hrad dobyjí a rozboří. Velitel Zikmundovy posádky se pokouší zachránit část knihovny, ale nedaří se mu to a knihovna je zničena.

Po roce 1800 se pod hradem láme břidlice a kamenolom částečně ničí zříceniny.

1881 Pět metrů vysoké zdi jsou kvůli bezpečnosti strženy. Zůstávají jen zdi na zemi nebo pod zemí. Dochovaly se také zbytky husitského polního ležení.

1923 začínají archeologické průzkumy, které s velkými přestávkami trvají do roku 2013.

28. září 2013 Nový hrad je otevřen pro veřejnost. Jsou vidět vyčištěné středověké základy a k nim vede padací most. Přístup je zdarma a dostanete se sem pěšky, na kole, elektrokole i na invalidním vozíku.

INFO: Interaktivní fotogalerie Kunratického lesa

Fotografie byly pořízeny v rámci velkého testu elektrokol Agogs, který vašel v časopise BIKE 2013/3 a souběžně vyjde v časopise OUTDOOR 2013/2.

Doprava

Na Nový hrad u Kunratic vede modrá turistická značka po pohodlných a širokých lesních cestách. Nejbližší stanice matra jsou Chodov a Roztyly. Nejbližší zastávka městské autobusu jsou Zelené domky. Cyklostezka vede pod hradem kolem Kunratického potoka z Kunratic přes Vídeňskou ulici do Krča Braníku. Odbočuje z ní boční větev k pramenu Václavka, odkud to již není na Nový hrad daleko.

Stylové výletní restaurace přímo v Kunratickém lese najdete U krále Václava IV. (včetně mini ZOO) a Na tý louce zelený.

Hrady a zámky na Horydoly

Andělská horaBardo (Polsko)Bělá pod BezdězemBerštejnBezdězBormio (Itálie)Budyšín/Bautzen (Německo)Carcassonne (Francie)Čachtice (Slovensko) a Čachtická paní (Slovensko) DěvínDobříšEhrenberg Reutte (Rakousko)Eilean Donan (Skotsko)FalkenburkFalkenstein (Rakousko)Firmian - Sigmundskron (Itálie)HazmburkHerštejn StarýHořoviceChillon (Švýcarsko)ChyšeChoustníkJezeříKácovKadaňKamenice nad LipouKlenováKostelec nad Černými lesyKostomlatyKostelní BřízaKlenováKostelec nad Černými lesyKošťálovKrakovecKřivoklátKunětická horaKuřivodyLedniceLeontýnský zámečekLíšnoLužanyMoritzburg (Německo)Mydlovar / KostomlatyNeuschwanstein a Hohenschwangau (Německo)Nottingham (Anglie)Nový hrad KunraticeNymburkPeckaPísekPražský hradPřimdaRábíRalskoReutte (Rakousko) Skokloster (Švédsko)Staatz (Rakousko)SychrovSionTetínTower (Anglie)Trenčín (Slovensko)Vadstena (Švédsko)Valdek 1 a Valdek 2ZásadkaZbiroh 1 a Zbiroh 2Zborov (Slovensko)Žebrák

Kláštery a kostely

Altenburg: barokní kosmos benediktinů (Rakousko)Hrušková: Svatý Mikuláš pod Krudumem Chlum svaté Máří: Nanebevzetí Panny MarieKlášter HradištěLevý Hradec: kostelík svatého KlimentaOberndorf: Stille Nacht (Rakousko)Pivoň: klášter augustiniánůPlasy: cisterciácký klášterPraha: rotunda svatého VáclavaStará Boleslav: kostel svatého VáclavaŘím: basilika svatého Petra (Vatikán)Tachov: SvětceWaldsassen: Nacistická freska v kapli u Münchenreuth (Německo)

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Tagy: