Dům, ve kterém vznikli Pink Floyd, je na prodej - Deník.cz

Dům, ve kterém vznikli Pink Floyd, je na prodej - Deník.cz

Na jídlo měli 20 pencí

„Bylo to skvělé místo pro mladé studující muzikanty. Měli tam prostor, kde mohli bydlet, a taky prostor, kde mohli zkoušet, a domácímu, který jim rozuměl, vůbec nevadilo, že dělají hluk. Tohle je místo, kde se Pink Floyd dali dohromady," řekl britskému listu Daily Mail Mark Blake, autor knihy Pigs Might Fly: The Inside Story Of Pink Floyd.

Dům, ve kterém vznikli Pink Floyd, je na prodej - Deník.cz

Od doby, kdy členové skupiny Pink Floyd nastoupili svou cestu za nesmrtelností, uplynulo už téměř padesát let. Bubeník Nick Mason a baskytarista Roger Waters si na tu dobu už jen těžko vzpomínají, ale mají dojem, že se do přízemního bytu nastěhovali v září roku 1963. V těch časech byly ještě dny, kdy budou svými alby The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here a samozřejmě rockovou operou The Wall psát historii, ještě dalekou budoucností. A tak když se asi o rok později přistěhoval taky původní zpěvák a lídr skupiny Syd Barret a dostal za úkol obstarávání jídla pro sebe i pro své dva společníky, měl na to dohromady celých 20 pencí.

Na zahradě je pohřbená kapota Masonova auta

Dům by se měl dražit 20. září v hotelu Millennium v londýnské centrální části Mayfair. Vyvolávací cena byla stanovena na 1,2 milionu liber, tedy asi 37 milionů korun. Zaprášené interiéry stále uchovávají mnohé důkazy o působení avantgardních muzikantů. Všude možně se tu povalují nástroje jako bonga, tamburíny a také velký podomácku vyrobený xylofon. Na půdě je pak schovaná opravdová vzácnost, zvuková jednotka Binson Echorec 2, kterou Barrett a později i jeho nástupce David Gilmour používali k vytváření typického zvuku kapely.

Zachovala se i Leonardova dílna, kde přítel rockových legend navrhl a sestavil set světelných systémů, které pomohly stvořit image Pink Floyd. Na zahradě před domem by pak podle slov Nicka Masona měla být pohřbená kapota jeho Aston Martinu, který mu kdysi daroval otec.

Je otázkou, jestli se 20. září objeví v hotelu Millennium nějaký obdivovatel legendární skupiny s duralovým kufříkem řetězem připevněným k zápěstí a bude mít na dvě hodiny pocit, že se dotkl historie. Fanoušci Syda Barretta, Davida Gilmoura, Nicka Masona, Rogera Waterse a Ricka Wrighta ale vědí, že to nakonec jsou jen cihly ve zdi.

Tagy: