Most nasadí nové kamery. Ohlídají i 3D bludiště v parku Šibeník

Most nasadí nové kamery. Ohlídají i 3D bludiště v parku Šibeník

„Navrhujeme do parku umístit budovu pro správce parku se stálou službou pracovníka ostrahy a kamerový systém, který zabezpečí zejména přístupové cesty, centrální část parku, dětské hřiště, místa pro setkávání a další místa či prvky ohrožené vandalismem,“ informoval ředitel městské policie Jaroslav Hrvol. Nová doporučení strážníků jsou součástí podkladů pro architektonickou soutěž na revitalizaci parku.

Parky v Mostě budou pod dozorem. Koho se lidé bojí, ukázal nový průzkum

Pracovník ostrahy bude po vylepšení odpočinkové zóny vyhodnocovat záznamy ze všech kamer a pravidelně parkem procházet. Když zjistí problém, zavolá nejbližší motohlídku strážníků, asistenty prevence kriminality nebo pěší hlídky působící ve Stovkách a v parku. „Potřebný počet kamer a jejich umístění bude předmětem jednání v dalších stupních projektové dokumentace,“ dodal Hrvol. První kamera začne letos sledovat park z problémové lokality Stovka.

V budoucnu má pomoci i návštěvní řád parku, který umožní městské policii lépe vymáhat dodržování pořádku. Příprava projektu zahrne i požadavky technických služeb, které budou mít na starosti údržbu areálu.

Vítězný architektonický návrh na revitalizaci parku má být znám na jaře příštího roku a pak by měla následovat roční příprava projektové dokumentace. Zahájení úprav se plánuje na rok 2021 a otevření parku na rok 2022.

Most nasadí nové kamery. Ohlídají i 3D bludiště v parku Šibeník

Šibeník pod dohledem

Ještě letos bude pod větším kamerovým dozorem také park Šibeník, kde je od června nové zábavní centrum Fun Park s lanovým centrem 3D bludiště. „Park Šibeník je díky své rozloze, vitalitě a umístění v centru města nejdůležitějším parkem Mostu a má našlápnuto stát se mosteckou Stromovkou,“ upozornil před časem odborník na rekultivace Stanislav Štýs.

Most chce mít v parku Hrabák domy. Zatím je tam džungle

Rozhodnutí pořídit nové kamery pro čtyři lokality předcházel průzkum pocitu bezpečí, při kterém se zjistilo, že obyvatelé by uvítali větší ochranu právě v parcích. Městská policie si proto prošla problematické úseky a vytipovala místa vhodná pro instalaci kamer.

Do kritizovaného parčíku v ulici Zdeňka Fibicha se podle strážníků kamery nehodí kvůli vzrostlé zeleni, a proto počítají s náhradním řešením – s pochůzkami asistentů prevence kriminality a se snížením počtu laviček, na kterých se shlukuje hlavně mládež.

FOTO: Opomíjená místa v Mostě. Tady pohřbili známé lékaře i rabíny

Potíže s různými skupinkami jsou hlášeny i v parčíku mezi bloky 709 a 734 v Sedmistovkách. „I kdyby vozy městské policie projely parkem, partičky se po spatření strážníků uklidní a po odjetí se vrátí ke své zábavě,“ upozornil nedávno jeden z obyvatel sídliště. Radnice potvrdila, že hlídky zaznamenaly nárůst potíží už loni a proto se na blok 734 umístí otočná kamera na monitoring okolí restaurace Konírna, bloku 709 a přilehlého parku. „Kamera disponuje nočním viděním a umožňuje pořizovat kamerové záznamy. Ty pak budou moci sloužit jako důkazní materiál při případném přestupkovém či trestním řízení,“ oznámil na radničním webu primátor Jan Paparega.

Tagy: