Jihomoravský kraj: Otevře další očkovací centra! Chce přísné kontroly

Jihomoravský kraj: Otevře další očkovací centra! Chce přísné kontroly

Hejtman Jan Grolich uvedl, že čtvrteční převoz 19 pacientů z Brna do pražských nemocnic uvolnil fakultním nemocnicím ruce, aby nejméně o víkendu a na začátku příštího týdne mohly přijímat další pacienty ve vážném stavu.

„Předpovědi nejsou dobré. Podle našich analýz bude v kraji příští týden přibývat 25 lidí ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče denně. V současnosti máme na JIP asi 150 pacientů, maximum z letošního jara bylo 200. Je tak pravděpodobné, že příští týden bude na JIP v kraji víc pacientů než kdy dřív,“ upozornil hejtman. Nemocnice by na příliv pacientů zatím měly být připravené.

Přehledně: Nouzový stav na 30 dní! Hospody do 22:00, zákaz vánočních trhů i omezení akcí

Grolich zdůraznil, že je nutné ještě více podpořit očkování. „Z pacientů na jednotkách intenzivní péče je 68 procent neočkovaných, mezi těmi, kdo potřebují umělou ventilaci nebo dokonce ještě větší pomoc přístrojů, je neočkovaných 75 procent. Jak je vidět, pokud by byli očkovaní všichni lidé, měli bychom teď ve vážném stavu v nemocnicích pouze čtvrtinu současného počtu pacientů a nemocnice by mohly normálně fungovat,“ zdůraznil Grolich.

Nová centra

Kraj proto začne připravovat otevření očkovacích center zejména v okresních městech, možná i v Brně. „S očkovacími centry jsme byli připravení až na 10 tisíc očkovaných denně, nyní se to pohybuje okolo 6000 až 7000 očkovaných denně. I vzhledem ke zkrácení odstupu třetí dávky zájem poroste a my musíme být připraveni," uvedl hejtman. Od pondělí začne na krajském úřadu fungovat pracovní tým, který bude otevření očkovacích center připravovat.

Nový denní rekord v Česku: 27 717 případů! Po Slovensku je ČR druhá nejhorší v Evropě

Krizový štáb také požádal policisty i pracovníky krajské hygienické stanice o přísnější kontroly platných opatření. Opatření vyhlášení ve čtvrtek odpoledne vládou hejtman vítá.

S lékaři je dobrá spolupráce

Využít možnosti vyhlášení pracovní povinnosti pro ambulantní lékaře a specialisty nebo pro mediky se zatím nechystá. „Spolupráce s nimi fungovala bez nutnosti vyhlašování pracovní povinnosti, v pondělí se o tom budeme radit. Pokud bude třeba příkaz vydat, tak jej vydám,“ dodal hejtman Grolich. Další převozy pacientů z jihomoravských nemocnic se zatím nechystají.

VIDEO: Jihomoravští policisté dnes absolvovali cestu do Prahy a zpět, když doprovázeli konvoj sanitek, které převážely pacienty do pražských nemocnic.

Video Jihomoravští policisté dnes absolvovali cestu do Prahy a zpět, když doprovázeli konvoj sanitek, které převážely pacienty do pražských nemocnic. - PČR
Tagy: