vytisknout velikost písma Bledule jarní, drobná kráska, která znamená jaro. Jak ji pěstovat?

vytisknout velikost písma Bledule jarní, drobná kráska, která znamená jaro. Jak ji pěstovat?

Pohled na les, ve kterém není ani kam šlápnout, protože všude, kam jen oko dohlédne, kvetou bledule, bere dech. Bleduli jarní poznáte snadno. Na bezlistém stvolu je jeden (výjimečně dva) zvonkovitý bílý květ, který má na konci každého okvětního lístku žlutozelenou skvrnku. Úzké, sytě zelené listy vyrůstají společně se stvolem z cibulky, do které se po odkvětu ukládají všechny živiny.

Pusťte jaro domů: Inspirujte se, jak si krásně vyzdobit byt i zahradu jarními květinami

Ke svému kvetení potřebují teploty kolem 8 až 10 stupňů Celsia. Některé mírnější zimy to může být již v únoru, či dokonce v lednu. Nejčastěji kvetou od půlky března do poloviny dubna. Jejich květy slabě voní.

Bledule letní kvete později

Její sestrou je bledule letní, která je v Česku vzácnější, přirozeně se vyskytuje pouze na jižní Moravě. Narozdíl od bledule jarní kvete v květnu a na jednom stvolu vyrůstá tři až sedm květů, které mají na konci každého okvětního lístku zelenou skvrnu.

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Bledule jsou v Česku chráněné a jejich trhání ve volné přírodě je přísně zakázáno. A jejich přesazování je zbytečné, při přenesení na zahrádku se neujmou.

Vysaďte si vlastní

Naštěstí se milovníci bledulí svých oblíbených květin vzdát nemusí. Jejich cibulky lze totiž běžně koupit v zahradnictví a zahradnických centrech. Snadno se množí dělením trsů s cibulkami, takže časem vám klidně mohou pokrývat celou zahradu.

Bledulím se daří ve vlhké a výživné půdě. Raději než přímé slunce mají polostín, třeba pod stromy a keři. Po odkvětu se celá rostlina zatáhne zpět do cibulky. Bledule není třeba ani zalévat, na vhodném stanovišti mají vláhy dostatek, ani hnojit.

Sázejte jarní česnek a šalotku. V březnu je ideální čas

Bledule sázejte výhradně na podzim, květů se dočkáte příští jaro. Na cibuli vyrýpněte jamku, která je asi třikrát hlubší, než je samotná cibule. Tu vysaďte špičkou vzhůru a hlavně do skupiny. Ty nejenže vypadají přirozeně, ale dále se samy budou rozrůstat. Pokud se jim nebude dařit, protože je půda příliš suchá a těžká, je lepší cibulky po uvadnutí vyjmout, nechat zaschnout a na podzim je vysadit znovu na vhodnějším místě.

Koupit můžete i vyšlechtěný kultivar bledule letní Gravetye Giant. Její cibule jsou až 12 centimetrů velké a květina sama dorůstá do výšky 60 centimetrů. Kvete v květnu a červnu.

Pozor na jed

V cibulkách bledulí, stejně jako v konvalinkách, kterým se vzdáleně podobají, jsou alkaloidy, které mohou způsobit otravu. Ta se projevuje zvracením, průjmem či nadměrným sliněním, proto je při práci s cibulkami nutné zachovávat základní bezpečnost. Alkaloidy se používají ve farmaceutickém průmyslu k léčbě degenerativních poruch centrálního nervového systému, obrny či zánětu nervů.

Jak si pozvat jaro domů. 50 květinových inspirací

Tagy: