iRozhlas Covidové kompenzace? Je to politická hra, kdy jsou podnikatelé rukojmími, míní Svobodová

iRozhlas Covidové kompenzace? Je to politická hra, kdy jsou podnikatelé rukojmími, míní Svobodová

Vláda projednala kompenzace pro firmy. Ty, kterým kvůli pandemickým opatřením poklesly tržby o více než 30 procent oproti roku 2019, mohou požádat o dotaci ve výši 40 procent nákladů. „Jsme rádi, že ministerstvo průmyslu a obchodu podnikatelům naslouchalo a podmínku pro získání dotace snížilo,“ komentuje rozhodnutí Eva Svobodová z Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Praha Sdílet na FacebookuSdílet na TwitteruSdílet na LinkedInTisknoutKopírovat url adresuZkrácená adresaZavřít

Stejně jako prezidentovi Hospodářské komory Vladimíru Dlouhému, tak ani Svobodové se nelíbí, že o kompenzačních programech rozhoduje kabinet v demisi bez toho, aby otevřeně jednal s budoucí vládou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Téma dne Jana Burdy

„Ke komunikaci nedochází. Je to politická hra a rukojmími jsou bohužel podnikatelé, zaměstnanci a občané této republiky,“ říká v pořadu Téma dne.

Jménem dotčených podnikatelů a živnostníků tak vyzývá ke společným rozhovorům a aktivnímu řešení složité situace.

iRozhlas Covidové kompenzace? Je to politická hra, kdy jsou podnikatelé rukojmími, míní Svobodová

Hlavní ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek nicméně upozorňuje na to, že snižování podmínek pro dosažení kompenzací zatěžuje státní rozpočet.

Projídáme budoucnost

„Jsem z toho celkem rozpačitý. Na jednu stranu rozumím tomu, že vláda musí podnikatelům kompenzovat uzavřené provozovny, nebo vliv existujících omezujících opatření. Na druhou stranu ale nemůže a nesmí kompenzovat podnikatelská rizika. A je otázka, jak odlišit propad tržeb vlivem nedostatku materiálu, lidí na trhu nebo vládních opatření.“

Převzato z Plusu

Podle Sobíška je potřeba si uvědomit, že takto vynaložené peníze z rozpočtu státu jsou penězi našich dětí, které budou muset dluh splatit prostřednictvím vyšších daní. Je tedy na místě se ptát, zda touto cestou jít skutečně chceme.

Tím, že vláda spouští programy plošně, navíc vysílá signál, že zřejmě čeká brutální propad ekonomiky, domnívá se.

A dodává: „To se mi ale zatím zdá, že je v rozporu s tím, co očekávají ekonomové, včetně těch vládních.“

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Jana Burdy.

Jan Burda, Zuzana MarkováSdílet na FacebookuSdílet na TwitteruSdílet na LinkedInTisknoutKopírovat url adresuZkrácená adresaZavřít

Tagy: