Není azalka jako azalka. Vypadají stejně, ale o tu pokojovou venku přijdete

Není azalka jako azalka. Vypadají stejně, ale o tu pokojovou venku přijdete

25. květen 2021Radioporadna

Azalky jsou venkovní a pokojové. Ty pokojové venku nepřezimují. Takže pokud jste si koupili nebo dostali nádhernou pokojovou azalku v květináči, užijte si její krásu doma.

Azalky jsou venkovní a pokojové. Ty pokojové venku nepřezimují. Takže pokud jste si koupili nebo dostali nádhernou pokojovou azalku v květináči, užijte si její krásu doma.

Přes léto můžete azalku nechat v květináči na zahradě v polostínu, ale v září ji raději ukliďte třeba na verandu, ať o ni nepřijdete.

Polostín a kyselá půda

„Botanici nám v tom dělají trochu nepořádek. Staří zahradníci řešili hlavně venkovní rododendrony. Pak se objevily Jelínkovy azalky, velmi podobné našim květináčovým azalkám. No a pak tu máme ještě azaleu indicu, která v žádném případě venku nepřezimuje. Proto se při nákupu vždy přesvědčte, zda se jedná o zimuvzdornou nebo nezimuvzdornou odrůdu,“ radí pardubický zahradník František Hlubocký.

Azalka obsypaná červenými květy|foto:Jitka Slezáková,Český rozhlas

Azalkám nesvědčí plné slunce. Mnohem více prospívají v polostínu. Základem pro dobrý růst a květ je kyselá zem. „Pokud si chcete azalku nasadit, budete potřebovat hodně hrabanky a rašeliny. Vápno nesnášejí. V zahradnictví se dá vhodná zemina s příměsí rašeliny sehnat bez problémů. A zalévejte měkkou dešťovou vodou,“ radí zahradník.

Co s azalkou po odkvětu?

Po odkvětu vytváří azalka dlouhé, zelené a zdravě vypadající větvičky. A právě ty jsou potřeba za druhým, třetím listem zaštípnout, aby kytka zůstala košatá a nedělala metly. Stříhání proveďte po odkvětu, tzn. na konci května nebo v červnu. Pokud byste se rozhodli ostříhat azalku až na podzim, byla by to velká chyba. Rostlina by na jaře nevykvetla.

Máte problém s bramborovou plísní? V záznamu Radioporadny se dozvíte, jaké ekologické přípravky doporučuje zahradník František Hlubocký.

autor:Jitka SlezákováSdíletSpustit audio

Související

Jak nás naladíte na DABu

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...

Tagy: