Když na neoplocené zahradě přestanete bojovat se srnkami, uleví se vám

Když na neoplocené zahradě přestanete bojovat se srnkami, uleví se vám

Paní Dana z Královéhradecka si prý po shlédnutí všech snímků minulých ročníků soutěže Nejkrásnější zahrada nemyslí, že by její zahrada v takové konkurenci obstála, přesto její snímky do soutěže zaslala. „Jelikož svou zahradu jednoduše miluji,“ vysvětluje svůj motiv.

13 fotografií

Zahradu nemají oplocenou, takže se jejich stromky a kytky v průběhu roku stávají potravou pro srnky a všechnu myslitelnou zvěř. „Už jsme se s tím smířili, zakopali válečnou sekeru a dál neúnavně sázíme, okopáváme a rozčilujeme se,“ konstatuje čtenářka. „Ale ta krása, když si člověk večer sedne na lavičku a prostě a jednoduše jenom je…“

Na své neoplocené zahrádce pěstuje paní Dana především trvalky: „Dlužichy, záplevák, třapatky, okrasné trávy, kontryhele, vysemeňují se mi měsíčky, denivky. Z keřů milujeme dřišťály, brsleny i komule, které jsou opravdu obsypány motýly. A v březích kolem domku máme břízy a lísky.“

Od řady lidí prý slýchají, že: „Je z toho akorát bordel.“ To ale paní Danu v zahradničení nezastaví. „Podzimní listí přes zimu zetleje a na jaře po něm zase nebude ani památka. Jen půda bude o něco bohatší,“ říká.

Soutěž: Vyhrajte nové pomocníky pro vaši zahradu v 2. kole soutěže

Sepište její příběh, přidejte fotografie a spolu se svými údaji (a adresou na území České republiky) vložte nejpozději do 11. srpna 2021 (do 12:00 hodin) do soutěžního formuláře.

Příspěvky, které redakci zaujmou, zařadíme do 2. kola soutěže Nejkrásnější zahrada. (Zde podrobná pravidla soutěže)

Na zimu se snaží trvalky nesestřihávat, kvůli krásné podívané, když květiny zasype sníh. „Na jaře se pak snažím vypěstovat i nějakou zeleninu, ale moc mi to popravdě nejde. Nechci používat chemii, a tak mi mrkve a jahody tento rok sežrali slimáci a mravenci, ovocné stromy mám pro změnu obsypány mšicemi. Příští rok chci proto zkusit použít alespoň lepicí pásy,“ přiznává čtenářka dílčí zahradnické neúspěchy.

Když na neoplocené zahradě přestanete bojovat se srnkami, uleví se vám

Jen z kopru prý tento rok bylo dost, protože se mu škůdci vyhnuli. „A tak jsme měli často koprovku a kulajdu a pomazánky s koprem… Až už to nikdo nechtěl jíst,“ konstatuje s nadhledem.

Už se těší, jak na podzim vysází česnek, tedy až si nastuduje potřebnou literaturu. „Každopádně zahradu považuji mimo procházek a výletů do lesa za největší relax,“ uzavírá paní Dana povídání o své nespoutané zahradě.

Komerční sděleníVýhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2021

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každý z 10 výherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Ceny pro každého z 5 výherců 1. kola:

Sekačka na trávu (Fieldmann, FZR 70335-A)Typ akumulátoru Li-ion 2x20 V, bezuhlíkový motor, záběr sečení 33 cm, plastový sběrný koš 35 l s ukazatelem zaplnění, doporučená plocha sečení do 350 m2, doba nabíjení: 60 min (2 Ah), rychlonabíječka + 2 x 2Ah baterie součástí balení.

Strunová sekačka (Fieldmann, FZS 70105-0)Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, šířka sečení 300 mm, struna 1,6 mm, poloautomatická, teleskopická rukojeť, nastavitelný úhel žací hlavy.

Teleskopické plotové nůžky (Fieldmann, FZN 70405-0)Akumulátor Li-ion 1x20 V, délka střihu 430 mm, průměr střihu 16 mm, nastavitelný úhel střižné hlavy, teleskopická rukojeť max. +70 cm.

Vrtačka s funkcí příklepu (Fieldmann, FDUV 70105-0)Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, volnoběžné otáčky: 0-360/0-1300 rpm, bezklíčové sklíčidlo + Quick stop systém, ergonomická rukojeť, pracovní LED světlo.

Ceny pro každého z 5 výherců 2. kola:

Rotační sekačka (Fieldmann, FZR 2046-E)Příkon motoru 2 000 W, záběr sečení 43 cm, dělený koš (plast/textil) o objemu 50 l, doporučená plocha sečení 1 000 m, výškově nastavitelné madlo s možností úplného sklopení, hmotnost 15,4 kg.

Elektrická řetězová pila (Fieldmann, FZP 2005 E)Příkon 2 000 W, rychloupínací systém lišty a řetězu, bezpečnostní brzda řetězu, automatická olejová pumpa, hmotnost 5,5 kg s lištou a řetězem.

Vysokotlaká myčka (Fieldmann, FDW 2002-E)Napětí/kmitočet: 230 V ~ 50 Hz, příkon: 2 200 W, max. tlak: 165 barů, max. průtok: 450 l/h, přívodní kabel: 5 m, délka vysokotlaké hadice: 10 m, stříkací pistole s variabilní a turbo tryskou, přípojná nádobka na šampon, deklarovaná úroveň hluku: 99 dB(A).

Tagy: