Vášnivý cestovatel Miroslav Zikmund (†102) žil ve Zlíně: Prostorná vila je plná vzpomínek na jeho výpravy
Miloval staré vozy, poznávání cizích kultur a festival Smetanova Litomyšl. Cestovatel Miroslav Zikmund ve středu zemřel. Bylo mu 102 let. Narodil se v Plzni, ovšem domovem se mu později stal Zlín, kde vlastnil nádhernou vilu, kde měl tisíce knih, stovky suvenýrů z cest a samozřejmě cestovatelskou mapu s vyznačenými místy, která osobně navštívil.
První cestu do zahraniční vykonal, když mu bylo šestnáct let. Tehdy se rodák z Plzně Miroslav Zikmund se svým bratrem vydal do Podkarpatské Rusi, jež byla tehdy součástí meziválečného Československa. Zahraniční kraje ho vždy táhly a tak není divu, že začal studovat po maturitě mezinárodní obchod na vysoké škole. Když v roce 1946 ukončil vysokou školu, potkal se s Jiřím Hanzelkou a jeho život nabral nový směr. Oba dva zbožňovali cestování.
Nocování na vrcholku pyramidy
Společně se vydali do Afriky a Latinské Ameriky. Při svých cestách jakožto obchodní zástupci propagovali československé firmy a o svých dobrodružných cestách vyprávěli v rozhlasových reportážích. Jejich výpravy ve voze Tatra 87 se staly legendárními. Projeli Núbijskou poušť, a dokonce nocovali i na vrcholku Cheopsovy pyramidy. Po roce 1989, kdy se otevřely hranice, se Zikmund vydal do Austrálie. Za svůj život navštívil velký kus světa. Byl cestovatelem tělem i duší a o jeho vášni vypovídá i jeho vila, v níž trávil chvíle, kdy se netoulal po světě.
„Poslední cesta do nebe.“ Na smrt cestovatele Zikmunda (†102) reagují známí Češi i politici
Domov ve Zlíně zůstane zachován
Prostorná vila ve Zlíně vypovídá o Zikmundových cestách. Nechybí prostorná knihovna přeplněná různými knihami a stěna, kde visí suvenýry, jež si přivezl ze světa. Na cizí kraje upomínají i fotografie, které na cestě pořídil. Interiér doplňuje globus i nástěnná mapa, na níž jsou vyznačená místa, která navštívil.
Novým majitelem zlínské vily, ve které Zikmund žil téměř 70 let, se na začátku letošního roku stal zlínský podnikatel a prezident zlínského filmového festivalu Čestmír Vančura. Zikmund mu vilu ke koupi nabídl, Vančura nabídku přijal a stal se předsedou Nadačního fondu Zikmundova vila, který se o objekt stará. V domě jsou také tisíce knih a stovky předmětů z cest. Dům by měl po rekonstrukci zůstat co nejvíce v podobě, v jaké jej cestovatel obýval. Veřejnosti by mělo sloužit zejména zamýšlené návštěvnické centrum v nevyužívaném suterénu.
Pietní místa budou dvě
„Srpnový záznam Miroslava Zikmunda v návštěvní knize zůstane bohužel tím posledním. S lítostí potvrzujeme smutnou zprávu, že se 1. prosince 2021 Miroslav Zikmund vydal na svou poslední cestu za parťákem Jiřím Hanzelkou. Pietní místo bude zřízeno ve vestibulu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kam dvojice H+Z věnovala své sbírky. Pro sousedy z nejbližšího okolí vily zajistíme místo pro zapálení svíčky u spodní branky do zahrady,“ uvedl pro ČTK Vančura.
Syn cestovatele Miroslava Zikmunda (†102): Tátu jsem znal jen z knížek!
Láska k veteránům
Interiér vily rovněž vypovídá o další Zikmundově vášni. Známý cestovatel miloval veterány. U knih je proto vystavený mini veterán. „K veteránistům chovám obdiv. Jsou to fandové a napůl šílenci, v tom dobrém slova smyslu,“ uvedl Zikmund pro Pardubický deník. Rád jezdil i do Litomyšle, kde se účastnil festivalu Smetanova Litomyšl.
Video Život Miroslava Zikmunda mezi lovci lebek, Pygmeji i na vrcholu pyramid - VideohubSdílej: Témata:vilacestovatelinteriérZlínmiroslav zikmundSouvisející