Dům pro rodinu má konstrukci, která přežije věky. Fasáda je bezúdržbová

Dům pro rodinu má konstrukci, která přežije věky. Fasáda je bezúdržbová

Definitivní výběr konstrukčního materiálu přinesl nejvyšší možnou úroveň stability ve spojení s ideální mírou vitality. „Sloupková – rámová konstrukce si nezískala naši důvěru,“ upřesňuje Vladimír, majitel domu.

„Tak jsme se pídili po jiné alternativě a nakonec zvolili konstrukci z CLT panelů tj. křížem lepeného masivního dřeva. Ne nadarmo se o ní říká, že dokáže přežít cokoli. Významnou roli v našem rozhodování hrál i fakt, že panel může být v interiéru přiznaný, protože má pohledovou kvalitu a násobí míru útulnosti prostoru. Ostatně i návštěvy jsou z našich stěn příjemně překvapené.“

15 fotografií

Z CLT panelů ovšem nestaví každý a ne každý, kdo z nich staví, má dobré reference. Vladimír je perfekcionista. Dbá na kvalitu, a tak se pečlivě věnoval i výběru architekta a stavební firmy. Přesvědčil se u několika oslovených, že finanční rozptyl může být obrovský a kvalita různá. Někteří se jej dokonce snažili našroubovat do své představy, například, že koupelna musí být u ložnice.

Až tam, kde mu byl architekt ochoten vyjít vstříc, kde neměl problém předělat studii, změnit původní návrh dispozice, perfektně připravit podklady pro dotaci a především zohlednit specifické potřeby a fungování rodiny, tak u něj teprve s manželkou zakotvili.

Spolehlivost vybrané stavební firmy jim pak potvrdily reference i technický dozor, kterého si chtěli najmout, jen pro jeho velkou vytíženost k tomu nakonec nedošlo. Nicméně, jak se později ukázalo, daná kombinace architekta a stavební firmy byla šťastnou volbou a de facto „základním kamenem“ jejich budoucího domu.

Vědět, co chtít

„Stavebníci byli od začátku rozhodnutí pro pasivní dům a měli jasno v tom, že potřebují domov pro pětičlennou rodinu. Bylo mi sympatické, že si od začátku přáli tři dětské pokoje, i když při navrhování domu měli jen jednoho maličkého potomka,“ říká architekt Marek Pavlas.

Než začal dům navrhovat, požádal Kláru s Vladimírem, aby mu poslali inspirativní obrázky a sdělili mu, co mají rádi a co je pro ně důležité. Může jít o detail, materiál, zkrátka cokoli, co souvisí s představou o jejich budoucím domově.

„Vladimír mi, mimo jiné, poslal fotku motorky a Klára fotku kočárku. To se mi líbilo. Architektura je v zásadě vážná věc. Není to o zábavě, ale spíš o radosti z práce, z celého procesu. Ta vtipná drobnost ale signalizovala, že to s klienty půjde dobře.“

Nicméně každý projekt může mít nějaký zádrhel. U tohoto šlo zejména o regulativy, limity pro umístění domu na pozemku, vycházející z celkové urbanistické koncepce širšího developerského projektu. Ty byly stejné pro všechny domy v ulici.

„Jenže pozemek Vladimíra a Kláry je rohovou parcelou, což z mého pohledu původní developerský projekt příliš nereflektoval,“ dodává architekt. „A rohová parcela, to je vždycky výzva. K té se přistupuje trochu jinak. Abychom dodrželi podmínky pro umístění domu na pozemku a zároveň respektovali specifický charakter pozemku, došli jsme k návrhu dvou propojených hmot, které jsou vůči sobě mírně pootočené.“

Nápad s kombinovanou fasádou se majitelům domu líbil. „Kdybychom ale začínali znovu, zvolíme namísto omítky raději cementovláknité obkladové desky v kombinaci se dřevem,“ doplňuje Vladimír.

„S teplovzdušným vytápěním jsme velice spokojeni. Předtím jsme bydleli s rodiči ve dvougeneračním zděném domě, a řeknu vám, že naši topí ještě v červnu. A to je dům zateplený. Zpočátku jsem vytápění přes vzduchotechnickou jednotku nedůvěřoval, ale musím potvrdit, že to funguje dobře. Když srovnám náklady s původním bydlením, tak šetříme desítky tisíc korun ročně a platíme něco málo přes dvacet tisíc za elektřinu pro celý dům.“

Pro úplnost – snížit náklady na vytápění samozřejmě nedokáže vzduchotechnická jednotka s rekuperací tepla sama o sobě. V tomto případě je připojena na tepelné čerpadlo jako zdroj energie.

„Co se týká hlučnosti, ta trápí spíše manželku, konkrétně dětská živelnost je někdy slyšet z patra do přízemí,“ přiznává Vladimír. „Uvažujeme proto o instalaci akustických desek na strop obýváku.“

Technické parametry

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz

Tagy: