Hledáte střešní krytinu, která nezatíží krov? Zvolte plechovou

Hledáte střešní krytinu, která nezatíží krov? Zvolte plechovou

Hledáte střešní krytinu, která nezatíží krov? Zvolte plechovou

V architektuře je střecha dominantní prvek. S domem ladí tvarem, stylem, použitým materiálem i barevným odstínem. Při rozhodování ale vždy preferujte její užitné vlastnosti.

Zjistěte si, jakou nabízí mechanickou odolnost, jak snáší extrémní podmínky, jakou má životnost, nosnost, jak je náročná na pravidelnou údržbu. A v tomto rozhodování budou mít plechové krytiny hodně navrch.

O střechách čtěte také zde:
Pálená, betonová, plechová? Střešní krytinu volte podle typu domu
Čím je střecha jednodušší, tím lépe
Lehké střešní krytiny oceníte nejen na horách
Co zkontrolovat na střeše po zimě
Při ochraně střechy před sněhem, ledem a větrem nepodceňujte detaily

Hliníková střecha je top

Velmi oblíbená na moderní novostavbu je hliníková střecha. Je dostatečně odolná proti extrémním přírodním podmínkám: větru, dešti, sněhu. Pokládají ji vyškolení profesionálové, v křížové vazbě a zvládne každou nepohodu. A navíc je na ni poskytnuta 40letá záruka, konkrétně na materiál a odstín.

Měníte střechu? Zvolte lehkou střešní krytinu Tipy a trendy

Aluminiová střecha se osvědčila v horských oblastech, její poškození je vyloučeno i při velkém zatížení sněhem. Nevadí jí ani velké kolísání teplot.

Hledáte střešní krytinu, která nezatíží krov? Zvolte plechovou

Střechy jsou obvykle opatřené barevným nátěrem (možné je až 15 barevných odstínů), který ještě navíc chrání základní materiál. Při drobném poškození reaguje hliník se vzdušným kyslíkem, vytvoří přirozenou vrstvu oxidu a chrání tak materiál v extrémním klimatu.

Hliník má rovněž další přednost: nepodléhá korozi, zachovává si svoji přírodní „kůži“. Navíc krytina je lehká, pokládka díky tomu snadnější, a to při jakémkoli sklonu střechy. Je praktická i pro rekonstrukce starší střechy, protože krov se před výměnou krytiny nemusí zesilovat.

A nemusíte se ani bát, že budete slyšet každou dopadající kapku deště. Je tichá, navíc maloformátové prvky jsou opatřené tlumicím proužkem.

Kontrola střechy
Stav střechy pravidelně sledujte. Při defektu povrchové úpravy použijte speciální nátěr. Sníh se obvykle na plechové krytině dlouho neudrží, ale při velké nadílce se doporučuje shodit ho ze střechy a ponechat slabou vrstvu, abychom ji mechanicky nepoškodili. Obhlídku střechy provádíme jednou za rok.

Ocelová krytina

Jde o trvanlivý, spolehlivý střešní materiál, ideální na renovace, protože rovněž nezatěžuje konstrukci střech. Oproti páleným a betonovým krytinám je tato lehká, jednoduše se přepravuje, snadno se s ní manipuluje přímo na stavbě, jde o 100% recyklovatelný materiál.

Ocel lze navíc snadno tvarovat podle zakřivení a sklonu střechy. Chrání dům po desítky let, nemusíte jí věnovat velkou pozornost, stačí ji občas překontrolovat pohledem.

Když dojde k poškození povrchové ochranné vrstvy střechy, opravíme ji co nejrychleji. Zvolíme nátěr, který doporučuje výrobce krytiny, stačí jedna aplikace. Jestliže je poškození hlubší, provedeme i druhý nátěr, jakmile je první vrstva suchá.

Občas se u střech může objevit i koroze, proto choulostivá místa hlídáme. Stav barevného nátěru je ale individuální, záleží na odstínu barvy, typu povrchové úpravy, místních klimatických podmínkách, sklonu střechy a způsobu montáže. Obecně platí, že nápor na střechu je vyšší u střech skloněných na jih a u tmavších odstínů.

Prostup pro anténu

Vysoká oblíbenost plechových krytin vedla k rozšíření variant anténních prostupů. Nový model umožňuje upravit otvor doslova na míru průměru tyče, takže riziko zatečení je minimální. Prvek lze navíc barevně sladit se střešní krytinou, možná je barva červená, tmavě hnědá, antracit.

Set pro plechové krytiny obsahuje vše, co k instalaci potřebujete: skládá se z prostupové tašky, anténního nástavce a spojovacího materiálu. Jednotlivé prvky jsou z kvalitního polypropylenu s UV ochranou.

Pro tvarované plechové střechy jsou určeny typy s nízkou, vysokou i nejvyšší vlnou, možná je i varianta pro rovné plechové krytiny.

Střešní krytina z oceli se pyšní dlouhou životností, zhruba až 50 let.Foto: Ruukki

Dalších3 fotografií

AnketaMáte na domě plechovou střechu?Ano, máme.48 %Je to možné, ale jistě to nevím.0.4 %Nemám absolutně tušení.1.7 %Ne, nemáme.49.9 %Celkemhlasovalo525čtenářů.

Čištění střechy

Pro udržení čisté krytiny podle odborníků postačí běžný déšť. Ale listí ze stromů se drží v úžlabí, okapech, špína navíc na některých plechových střechách zvyšuje problém koroze. Proto lze na silnější znečištění použít měkký kartáč nebo tlakový čistič, tzv. wapku. Určitě nepoužívejte nevhodné nebo příliš silné chemikálie, protože mohou ochrannou vrstvu poškodit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Tagy: