Na Slovensku jsou před obchody fronty. Je to jako za socialismu, říkají lidé

Na Slovensku jsou před obchody fronty. Je to jako za socialismu, říkají lidé

Na Slovensku jsou před obchody fronty. Je to jako za socialismu, říkají lidé

Vyplývá to ze zjištění ČTK a informací slovenských médií. Od pondělí mohou mít na Slovensku otevřeno nejen například prodejny potravin, drogerie či lékárny, ale také menší obchody s vybraným jiným zbožím, mezi nimi zahradnictví, galanterie, železářství či prodejny stavebního a elektroinstalačního materiálu.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Nově však musejí provozovatelé všech otevřených maloobchodních prodejen vpouštět do obchodů jen omezený počet lidí; v jednom okamžiku na každého zákazníka v prodejně musí připadnout alespoň 25 metrů čtverečních prodejní plochy.

Podle televize TA3 je zmíněný limit na Slovensku ve srovnání s jinými zeměmi nejpřísnější. Obchodníci jsou také povinni zákazníkům poskytnout jednorázové rukavice nebo dezinfekci rukou a zajistit odstupy u pokladen.

Zmíněná pravidla způsobila, že před některými prodejnami včetně obchodů s potravinami se během dneška vytvořily fronty zákazníků s nákupními košíky. Nadále platí, že tři hodiny před polednem jsou obchody vyhrazeny pro kupující starší 65 let, kteří jsou podle úřadů nejvíce ohroženou skupinou v souvislosti s koronavirem.

Na Slovensku jsou před obchody fronty. Je to jako za socialismu, říkají lidé

Návrat socialismu, žertují Slováci

Stávající fronty před prodejnami využily některé satirické internetové stránky, které zveřejnily fotografie z období socialismu, které zachytily dlouhé řady před obchody.

Slovenští obchodníci už dříve zaznamenali v souvislosti s koronavirem vyšší zájem zákazníků o některé druhy zboží. Podle listu Denník E přední maloobchodní síť Tesco nyní dočasně zaměstnala na Slovensku 850 lidí, aby pokryla zvýšenou poptávku zákazníků po potravinách a při internetových nákupech.

Slovensko opět zpřísňuje opatření proti koronaviru, vyhlásilo stav nouze

Možnost otevřít další obchody a zároveň zpřísnění podmínek prodeje o víkendu oznámil premiér Igor Matovič. Zástupci maloobchodu vybídli vládu a krizový štáb, aby s nimi diskutovali o chystaných opatřeních a nedozvěděli se o nich z tiskových konferencí.

Slovensko v zájmu zpomalení šíření pandemie způsobené koronavirem například zavřelo školy, řadu poskytovatelů různých služeb a zakázalo pořádání hromadných kulturních, společenských či sportovních akcí. Do konce minulého týdne státní laboratoře v pětimilionové zemi pod Tatrami zjistily 336 infikovaných. Vrchol pandemie na Slovensku úřady podle médií očekávají v polovině července.

Nákupní panika v Česku ustala

Také obchodníci v tuzemsku vyzvali vládu, aby s nimi své kroky příště konzultovala. V ČR už nákupní panika pominula. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu se návštěvnost v obchodech v průměru v minulém týdnu snížila o 30 procent. Prezident svazu Tomáš Prouza ubezpečil, že žádné problémy s dodávkami potravin nehrozí. Předeslal také, že opatření vynucená vládou vyjdou obchodníky na stovky milionů korun.

„Zemědělství, potravinářství i obchod v posledních týdnech prokázaly neuvěřitelnou životaschopnost i adaptabilitu na extrémní podmínky. Náklady na zajištění zásobování obyvatel v tomto období půjdou jen v oblasti obchodu do stamilionů korun, vyšší náklady mají i potravináři,“ uvedl.

Tagy: