Great Mystery Bull Rock - Novinky.cz

Great Mystery Bull Rock - Novinky.cz

Ponurá tajemství Býčí skály

An impenetrable cave darkness was fierce human imagination, so alot oflegends bound to the bull rock.About the mysteriouslights.About the funeral processions that disappeared forever.About the desperate wailing or pagan actions dedicated to the god of war Svantovít, which echo from the inside.But also about the hanged SS man or German soldiers buried in crates from ammunition.However, the reality of the wild ideas even overcomes.

A vražděníneustalo...

It all began in 1872, when the father of Moravian archeology Heinrich Wankel discovered over forty human skeletons in the hallway of Bull Rocks and a respectablenumber of valuable objects from the Early Iron Age - Hallstatt.Actuallynot: it started 2600 years earlier.

Menhiry v Čechách. Pravěké kameny spatříte v přírodě i mezi domy Cestování

”Along festive procession moved through an abandoned valley until he slowly reached the cave.It was a funeral procession!A corpselay on a wooden, bronze sheet and iron.The car was pulled by two stees and followed by armed men wholed many women and girls in their center.They were beautiful, young girls, dressed in valuable clothing, decorated with colorful pearls of glass and amber and gold and bronze jewelry.The rich hair was tied with golden ribbons, their shoulders glowed golden clips, on their hands and feet had gold and bronze bracelets and buckles.They walked sadly, and alarge group of people with alot of grain, sacrificial containers and animals were defeated to give theloved chief into the grave of the fruits of fields and breeding, ”Wankel describes in his book Bilder Aus der Mährischen Schweiz from 1882.

Některým byly uťaty ruce, jiným rozpolcená hlava a vražděníneustalo, dokudnebyly všechny oběti usmrceny.

”In front of the cave the procession stopped.In her hallway, a sponsor magically illuminated by the sponsor, the border and a stone altar beside her.Then the corpse and the car werelaid on the border and everything waslit.Fire with a crackle ignited and illuminated the terrible and cruel scene that followed.Women and slaves were dragged in, peeled on jewelry, murdered, some of them were cut off their hands, a different torn head, and the murder didnot stop until all victims were killed.Also horses were quartered and theirlimbs were thrown on the cave.Containers with sacrificial gifts were compared to a pile and everything was sprinkled with charred grain.

And when the funeral ceremonies ended, the crowds of people rushed huge blocks and covered the whole hallway with gravel and sand to protect the sacred place from desecration and smoothed traces of funeral.At that time, traces of ancient blacksmith workshop were also covered.It was a funeral of a chief who had to be followed by women, slaves and horses.”So Wankel evaluated his archaeological finding.

His dramatic description inspired the painter Zdeněk Burian to paint an impressive painting, and the "greatest mystery of Moravian prehistoric" was born in the world.

However, aslast year's revision archaeological research revealed, reality is a bit different.The hallway served in the years 575 to 450 Ex.n.l.as the burial ground of the Hallstatt elites. Nešlo tedy o masovou vraždu, mrtvé tam ukládali v průběhuněkolika generací.

To ostatněnaznačil už antropologický průzkumlebek z konce minulého století: většina patří dospělým jedincům starším třicetilet a poměr pohlaví je přirozený. Ze 40 mrtvých bylo 17 mužů, 11 žen a 10nedospělých jedinců, z toho tři velmi malé děti. Ze dvoulebek zbyly pouze úlomky, znichžnelze pohlaví jedince určit.

A skull full of millet

Co se tedy v Předsíni Býčí skálynašlo a co z toholze spolehlivě vyvodit? O tom jsme si přímona místě povídali s vedoucím revizního výzkumu Martinem Golcem z Univerzity Palackého a s archeoložkou Zuzanou Golec Mírovou z Karlovy univerzity.

Spolu snimi vcházíme do jeskyně jedním ze šesti vstupů — tímnejpohodlnějším, kterýnechali roku 1796 prorazit ve skále Lichtenštejnové.We are entering the large front of the cave called the hallway.And it's like we're going from reality 21.century to a completely different, mysterious world.

Na oltáři byly opravdunalezeny dvě ženské ruce oddělené v předloktí, ozdobené bronzovýmináramky.

Monumentální Předsíň mána délku asi padesát metrů,na šířku ana výšku okolo patnácti. „Původně se chodilo vedlejším vchodem o tři metryníž. A tamnahoře je okno, kudy okolo druhé hodiny odpolední vchází slunce přímo do jeskyně, ” ukazuje Martin Golec.”The daylight is thus associated with underground darkness, but only from spring to autumn equinox. Půl roku se tu v bezmračných dnech objevuje slunce a pak půl rokunikoliv.This was probably very important for funeral ceremonies.”

„Mrtvílidéleželi zejména ve střední části, přímo tam, kde teď stojíme. A tady,na takzvaném oltáři, byly opravdunalezeny dvě ženské ruce oddělené v předloktí, ozdobené čtyřmi bronzovýmináramky a dvěma dnesnezvěstnými zlatými prsteny. Jak se tam dostaly,nevíme. Neexistuje však doklad, že by byly odseknuté, považujeme je spíš za odlomené,” popisuje archeolog.

About a meter from the altar were placed graves of four princesses, equipped with numerous gifts and jewelry. Když Wankel svůj převratný archeologickýnález prodával do vídeňského přírodopisného muzea -neboť české Národní muzeum onějneprojevilo zájem - ponechal si pouze tři předměty: tzv. železný prsten, medvědí kost a právělebku jedné znich.Belonged to a thirty -five -year -old woman.“Wankel was a romantic. Možná si vysnil její příběh ažnatolik, že se doní platonicky zamiloval,” podotýká Martin Golec.

Ponurá tajemství Býčí skály - Novinky.cz

O kus dál sena pohřebištinašlo množství velkýchnádob s obilovinami. Mezinimi i mužskálebka zvaná „číše”naplněná prosem. O kus dáleleželo šest bronzovýchnádob a v jedné znich další mužskálebka.

„První, co člověkanapadne, že šlo olidské oběti.But it can be completely different.At the Celts, the head was the seat of the soul. Možná si tedyněkdo do jeskyně přinesl hlavu mrtvého předka, aby ho uctil a zajistil přízeň svému rodu,” spekuluje archeolog.

Reserved for the powerful and rich

Vracíme se do středu jeskyně, kde bylonalezenonejvíc hrobů. Jámy se zbytky dubových kůlůnaznačují, že by mohlo jít o „domy mrtvých”, vyhloubené hrobové komory vyztužené kůly a překryté kameny. Některé znich byly tak velké, že se donich vešel pohřební vůz.

„Tyto vozylze zpracováním a hodnotou přirovnat k současnýmnejluxusnějším autům. To si tehdy mohl dovolit jen zlomeklidí. Každý, kdo byl pohřbenna voze, musel být mimořádně bohatý a významný. A z celkem třinácti dřevěných, kompletně okovaných pohřebních vozů, které se zatím v Evropěnašly, pochází šest právě z Býčí skály. Pravděpodobně je vyrobila z daleka pozvaná řemeslnická dílna, poníž se v jeskyninašly zbytky kovárny,” popisuje archeolog.

„Z tohoto období je podobné pohřebiště v Bádensku-Württembersku, vzdálené osm set kilometrů vzdušnou čarou,”naznačuje směr původu dílny Zuzana Golec Mírová.

Že své mrtvé pochovávala v Býčí skále skutečná elita,nasvědčuje i skladba předmětů: honosné zlaté a bronzové šperky, tisíce skleněných korálů a výrobků z jantaru, bronzové a keramickénádoby či vrbové košatinynaplněné obětinami, zbraně, slévačské a kovářskénástroje. „Luxusnostnalezených předmětů včetně zlatých a hlavně jejich množství převyšují všechny ostatní evropské halštatské jeskynnínálezy,” konstatuje Martin Golec. Mimo jiné i z toho se dá usoudit, že v jeskyninebyl pohřben pouze jeden velmož, ale generace členů vládnoucích elit.

Vysvětlení, jak mohla Heinricha Wankela zmýlit poloha mrtvých,nabízí Zuzana Golec Mírová: „On přemýšlel dobrým způsobem: když máte tělo a chybílebka, řekneme si, že byla hlava useknuta. Pokud však těloleželo v dutině ve vyvýšené poloze, mohlo uhnít kolo vozunebonohalehátka, kostra se přirozeně sesunula - alebka odkutálela o dva metry dál.This is documented in other graves. Navíc z antropologického rozboruneexistuje důkaz, že tilidé byli obětováni. Našli jsme pouze jedinénezhojené zraněnínalebce,” dodává.

Ritual executions and cleansing water

Based on their research, the Gold's husbands concluded that the bull cave had served as a funeral shrine where magical rituals were held with the transition from the world of living to the world of the dead.

“This is evidenced by the amount of symbolically killed sacrifices as well.The attributes of life and death are linked here similarly to the ancient Greek mythology in the goddess of fertility, crop and regeneration of the world of demers and her daughters Personé, the ruler of the underworld. A jaknaznačujenález bronzové figurky býčka, mohl to být inějaký božský pár, kdy partnera symbolizuje právě býk,” uvedl Martin Golec.

The statuette is one of the other big mysteries of Bull Rocks.According to the zoological assessment, this is a domesticated animal. „To bylo rituálně usmrceno, rozseknutona tři části, pravděpodobně jako zástupná oběť za celého býka, a vloženo do keramickénádoby s prosem,” popisuje Martin Golec.

At first glance, the figure resembles the archaic art of ancient Greece. Železné intarzie (trojúhelníkna čele, pruhna zádech a dva trojúhelníkyna bocích) však při pohledu shora symbolizují ptáka vletu jako u staroegyptského býčího boha Apise.Was it a bull cult?Or about the display of the main male deity?

"Possible. Oběť býka známe ze Středomoří: zvíře, které symbolizovalo boha, bylo rituálně zabito a rozporcováno, aby se z jeho částí - rohů, šlach, očí,nohou - symbolicky znovu zregeneroval celý svět. Můžeme se však jen dohadovat,nikdynebudeme vědět přesně, kdo byli zdejší bohové,” dodává archeolog.

Tilidé zřejmě věřili, že voda odplaví zlé činy. Pohřební komory totiž umisťovali do koryta potoka.

However, it can be assumed that the funeral rituals played a major role in the combination of cave darkness with the sun in the period of equinox and cleansing task of water. „Usazeniny vnašich archeologických výkopech ukázaly, že podzemí bývalo poletních bouřkách zaplavováno Jedovnickým potokem, který jeskyněmi protéká. Nacházíme doklady - zejména oddělené prstní kůstky - toho, že voda opakovaně vnikala do komor a s kostrami hýbala,” popisuje Zuzana Golec Mírová.

„Tilidé zřejmě věřili, že voda odplaví zlé činy pozemského světa, a povodeň museli vnímat jako konečný akt každého pohřbu.The burial chambers deliberately placed directly into the flood trough of the stream. Přitom věděli, že budou znovu a znovu zaplaveny, přičemž přívaly vody odplaví části ostatků i milodary doneznáma,” upřesňuje archeoložka.

Svatá Hora v Příbrami jenejen místem zázrakůTipyna výlety

Jak dodává, z halštatského období existuje jedno podobné pohřebiště,neleží sice v jeskyni, alena pravidelně zaplavované říční terase. Anachází se opět v Bádensku-Württembersku, tedy tam, odkud mohli pocházet výrobci pohřebních vozů.

And what else?

Revision research has been terminated, but research continues. Zuzana Golec Mírová mánamířeno do vídeňského přírodovědného muzea, kde se zaměřína analýzulidských ostatků z Býčí jeskyně.

“We want to pursue pathologies of teeth, which will reveal a lot about society. Elity majílepší výživu, a tudíž i víc cukru, který způsobuje kazy. Na abrazích zase můžeme sledovat kvalitu obilí,lépe pomleté znamená méně obroušené zuby. Budeme se také zabývat patologií kostí z hlediska různýchnemocí,například z podvýživy,nebonaopak přemíry masa. Izotopová analýza zase prozradí, odkud tilidé pocházeli. A v budoucnu možná dojde ina analýzu DNA, která určínejen původ, ale také příbuzenské vztahy a třeba i barvu očí a vlasů,” doufá archeoložka.

Experts from other humanities and natural sciences will also examine samples from the latest revision of the Golc spouses. Čeká sena výsledky rozborů geologických, chemických, botanických a dendrochronologických,na analýzu obilovin a organických zbytků, půdní DNA i jeskynního sintru, který vznikl vysrážením rozpuštěného jeskynního vápence. Své slovo řeknou také odbornícina pylové analýzy a mikrobiologové zkoumající bakteriena kostech.

„Příští roky přinesou zcelanové přírodovědné posudky, kterénám jistě dovolí proniknout mnohem hlouběji do života vládnoucích elitna Moravě vletechna přelomu 6.and 5.century before Christ. Ať však budou analýzy jakékoli, jsme si stále vědomi, že celý problém halštatské Býčí skály je zejménanáboženský,” uzavírá Martin Golec.

Příčovy se pyšnínejvětším větrným mlýnem v EvropěTipyna výletyyknivoNumanzeSaNyknalC
Tags: