Mistrovství ČR ve stromolezení: směs adrenalinu a lásky ke stromům

Mistrovství ČR ve stromolezení: směs adrenalinu a lásky ke stromům

Popularizace zajímavé práce stromolezců – arboristů, což jsou odborníci pečující o stromy, skrze napínavou podívanou. To je jeden z cílů akce pořádané českou pobočkou mezinárodní arboristické společnosti ISA. Pro stromolezce samotné je smyslem těchto utkání neustále zlepšovat kvalitu a bezpečnost práce při ošetřování stromů, tedy v podstatě rozvíjení technik bezpečného lezení po stromech.

Péče o stromy na stromolezcích stojí

První stromolezeckou soutěž zorganizoval Dick Alvarez z Atascadera v roce 1976 v Kalifornii. Tenkrát byla jedinou disciplínou záchrana zraněného stromolezce v koruně stromu. Postupně soutěž měnila název i počet disciplín, který se ustálil na pěti. Soutěž je známá jako Mezinárodní stromolezecké mistrovství, tedy The International Tree Climbing Championship - ITTC.

O nedělního rána máte možnost sledovat unikátní stromolezecké závody na vrchu Tábor v Lomnici nad Popelkou. Těšit se můžete na pět disciplín: práce v koruně stromu, záchrana zraněného lezce, instalace lana do koruny stromu, rychlostní výstup po větvích a jištěný šplh. Tři nejlepší stromolezci se nakonec utkají v komplexní finálové disciplíně, kde se rozhodne o absolutním vítězi.

Mistrovství tradičně doplní bohatý doprovodný program pro děti i dospělé, například nultý ročník cyklovyjížďky za propagaci stromolezeckých závodů a arboristiky zvaný Stromojízda. Večer proběhne rockově laděný koncert spřátelených stromolezeckých kapel. Vstup je volný.

Pět základních disciplín Stromolezení:

1. Práce v koruně stromuPráce v koruně stromu testuje schopnost lezce pohybovat se rychle a bezpečně v koruně stromu pomocí lana a sedacího úvazu tak, aby strom nepoškodil. Soutěžící startuje z místa v koruně. Postupně musí navštívit pět míst v koruně se specifickými úkoly, které simulují běžné úkony při ošetřování stromů. 2. Záchrana zraněného lezceZáchrana zraněného lezce z koruny stromu je disciplínou časovou, která testuje schopnost lezce rychle a bezpečně poskytnout první pomoc svému zraněnému kolegovi v koruně a dopravit jej z koruny na zem. Scénář záchrany raněného si soutěžící do určité míry tvoří sám a je projevem jeho schopnosti improvizace, která se také hodnotí. 3. Instalace lana v koruně stromuInstalace lana v koruně stromu je další časově omezenou disciplínou, jenž ověřuje schopnost soutěžícího ze země přesně umístit vrhací lanko a lezecké lano v koruně stromu ve výšce mezi 15 až 30 metry tak, aby byl na něm schopen vystoupit do koruny. Každý soutěžící má k dispozici dvě lezecká lana a neomezený počet pokusů v časově omezeném limitu 5 minut.4. Jištěný rychlostní výstupTato disciplína ověřuje schopnost soutěžícího vystoupit v co nejkratším čase do určeného místa v koruně stromu ve výšce 20 metrů, a to ze země, pouze po větvích, předem připravenou cestou. Disciplína je měřena na čas a soutěžící, jenž v nejkratším čase dosáhne stanoviště v koruně stromu a zazvoní na zvonek, vítězí.5. Jištěný šplhJištěný šplh ověřuje schopnost lezce bezpečně a rychle vystoupit do koruny stromu ve volném prostoru na předem připraveném laně. Stejně jako v předchozí disciplíně i zde je měřen lezcův čas.Tři až čtyři lezci s nejlepšími výsledky z předchozích pěti disciplín postupuje do finále. Finálové klání ověřuje mistrovské schopnosti lezecké, rychlý a bezpečný výstup i pohyb v koruně stromu a demonstruje způsob práce stromolezců při ošetřování stromů. Lezec s nejlepším ohodnocením se stává absolutním vítězem šampionátu.

Mistrovství ČR ve stromolezení: směs adrenalinu a lásky ke stromům

Tagy: