Bude jaro! Namíchejte si substrát a připravte květníky

Bude jaro! Namíchejte si substrát a připravte květníky

Bude jaro! Namíchejte si substrát a připravte květníky

Článek

I když je únor krátký měsíc, je vlastně dlouhý. Zima, pochmurno, a k tomu ještě pandemie. Zahradníky už svrbí prsty a možná se do zahradničení letos z nouze pustí i mnohý začátečník. Věcí, které se dají dělat ubývá, ale pokud máte kousek zahrady nebo aspoň balkon, můžete sázet, vysévat a pěstovat květiny, zeleninu i bylinky. Hýbete se, jste na čerstvém vzduchu, a ještě z toho máte užitek. Pro pravého hospodáře dříve začínala nová sezona druhého února, na Hromnice.

Příprava na zahradnickou sezonu

Zkontrolujte, co už máte doma. Jaká semínka vám zbyla od loňska? A v jaké jsou kondici? Nejsou už prošlá? Nezplesnivěla přes zimu? Vezměte si k ruce papír a tužku i svůj zahradnický plán a výsevní kalendář, abyste si poznamenali, jaká semena musíte dokoupit.

Zázračné květiny, které umí likvidovat kouř z cigaret. Ideální do obýváku nebo ložnice

Květiny podle horoskopu: Lvicím obří pugét, Pannám květináč

Potom se vydejte do kůlny, abyste prověřili stav náčiní. Prohlédněte rýče, hrábě, motyky i lopaty. Omyjte je, zbavte je železným kartáčem rzi a natřete je olejem. Naostřete zahradnické nože a nůžky. Pak se zaměřte na nádoby. Nejsou plastové květináče prasklé? V jakém stavu jsou hliněné květníky? Máte dost výsevních květináčů na předpěstování? Svůj nákupní seznam podle potřeby doplňte.

Jak pečovat o zahradnické náčiní?

Zjara se budou hodit i pořádné holiny, do kterých neteče, a zásoba zahradnických rukavic. Udělejte si radost i drobnostmi – třeba zápichy do květníků, na něž napíšete, co jste vyseli. Pokud nechcete utrácet, posbírejte oblázky, očistěte je a trvanlivou barvou si na ně poznamenejte jména zeleniny, bylin i květin.

Bez substrátu ani ránu

V únoru už můžete předpěstovávat třeba papriky, celer nebo rajčata. K tomu potřebujete substrát. Můžete ho koupit nebo si ho sami namíchat. A takový domácí substrát, to je něco jako domácí rajčata. Je prostě mnohem lepší.

Aby truhlík netekl a vydržel

Květináče budete potřebovat pro předpěstování i pro výsadbu letniček, muškátů, begónií, pelargonií nebo jiných květin, které milujete. Vybírat můžete z různých tvarů, materiálů, barev i provedení. Až jde z toho hlava kolem.

Ne každý květník nebo truhlík se ale hodí pro venkovní použití, ne každý je vhodný pro květiny doma nebo pro balkonové pěstování zeleniny. Proto dobře vybírejte.

6 zahradních trendů pro rok 2021: Jaké to jsou?

Jak se starat v zimě o pokojovky?

Klasické plastové truhlíky pro květiny jsou sice oblíbené, ale v řadě ohledů nepraktické. Z levného plastu vám budou brzy praskat, a pokud nemají odtoky, mohou rostliny uhnívat. Proto raději investujte do truhlíku s odtokem nebo aspoň přidejte drenážní vrstvu – třeba z kamenů. Zapomnětlivcům přijde vhod samozavlažovací truhlík – rostliny pak podle potřeby stačí zalévat jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dnů.

7 nápadů, jak ozdobit obyčejný hliněný květináč.

Pokud vás už nudí plastová nebo hliněná klasika, zkuste jiné materiály. Třeba květináče z materiálu polyston, který je vyrobený z pryskyřice, kamenné moučky a sklolaminátu. Vzhledem připomíná přírodní kámen a má i podobné vlastnosti. Další možností je sklolaminát nebo hliníkolaminát – květníky z těchto materiálů jsou pevné i odolné zároveň.

V únoru si můžete v bytě předpěstovat papriky a rajčata. Jak na věc?

ynezorPumanzeSaNyknalC
Tagy: